Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film This Is It je lež, volají Jacksonovi fanoušci a mávají výpověďmi svědků

  2:49aktualizováno  2:49
"Tento film je lež. Poznejte pravdu." Slogan, který se začal objevovat v souvislosti s premiérou filmu Michael Jackson´s This Is It, nezve do kin na úžasnou podívanou. Jeho autoři, fanoušci, kteří se sdružují pod hlavičkou This Is NOT It, burcují diváky, aby se zamysleli nad věrohodností "dokumentu" o Jacksonově turné.

Michael Jackson v plné formě. A nebo ne? | foto: Falcon

"Tento film skýtá cenzurovaný, zkreslený a naprosto falešný obraz Michaela v posledních dnech jeho života," hlásají na svých stránkách.

Proti filmu, dokumentujícímu zkoušky na chystané, leč kvůli Jacksonově předčasnému skonu nikdy neuskutečněné turné This Is It, vystupují údajně ti Michaelovi fanoušci, kterým jde o Jacksona jako člověka, a nikoli jen o zdroj peněz.

"Přestože jsme stále ohromeni žalem a šokem, myslíme si, že nemůžeme vše nechat projít tak hladce těm, kteří sklízí zisky ze smrti Michaela Jacksona, zatímco skrývají svou vinu. Myslíme si, že máme dostatečný vliv, abychom zkazili 'dobrý pocit' společností AEG/Sony jejich zobrazením a tím, že všem připomeneme, že s Michaelem Jacksonem bylo zacházeno jako se zbožím, a ne jako s člověkem," říkají ve svém veřejném prohlášení.

To šíří prostřednictvím internetu, ale například i organizovanou distribucí letáků se seznamem "nepravd a lží" z filmu, se kterým začali přímo na jeho premiéře.

Hubený na kost

Tvrdí, že producenti filmu přispěli ke smrti Michaela Jacksona vyvíjením nátlaku, aby se zavázal k vyčerpávajícímu rozvrhu zkoušek na This Is It turné. Argumentují přitom množstvím "přímých svědeckých výpovědí".

"Bylo to zřejmé každému. Michael potřeboval a zasloužil si pomoc, kterou nedostal. Ani AEG, ani Michaelovi spolupracovníci nezasáhli," stojí v dokumentu, který přináší paradoxně i výňatky z rozhovoru s producentem Randym Phillipsem z AEG.

Zatímco v propagačních materiálech k filmu z června 2009 mluví Phillips o Jacksonově "skvělé fyzické formě", v rozhovoru pro rozhlasovou stanici CEO mimo jiné zmiňuje, že poslední dny měl Jackson problémy s příjmem potravy.

Režisér Kenny Ortega prý dokonce musel Jacksona vlastnoručně krmit. "Kenny Michaelovi krájel kuře a brokolici a krmil ho," říká doslova.

Michael Jackson - This Is ItRežisér This Is It  Kenny Ortega s Michaelem Jacksonem

Kuchařka Kai Chaseová dohady o zpěvákovu neblahém fyzickém stavu v jiném rozhovoru potvrzuje: "Když se v červnu vrátil na zkoušky, viděla jsem, že je o něco hubenější. Musela jsem se zeptat, jestli vůbec jí, tak moc byl hubený," říká.

Odstrašující zážitek má podle organizátorů protestu i jedna z mnoha fanynek, která Jacksona viděla naživo v průběhu zkoušení.

"Potkala jsem ho před pár týdny na zkoušce v tanečním studiu a byla jsem naprosto otřesena. Všimla jsem si, jak kosti na jeho ramenech vyčnívají, jak doslova propichují jeho černé tričko," tvrdí.

Jackson: Turné by mě zabilo

A že to s Jacksonem nebylo růžové už od začátku, naznačuje v dokumentu i výkonný producent Corey Rooney ze Sony: "Když se plánovalo turné, Michael mi řekl: Corey, já už na turné jet nemůžu. Zabilo by mě to," prohlásil Rooney. 

Michael Jackson - This Is It

Protestující fanoušci přitom zdůrazňují, že jejich cílem není bojkot filmu, ale pouze apel na diváky.

"Existuje příliš mnoho lidí, kteří mají zájem zhlédnout tento film. Nicméně věříme, že můžeme lidi informovat a pomoci jim vidět tento film jinýma očima. Můžeme vám říct, že TOTO nemuselo být a vy jste mohli sledovat Michaela živého na jevišti místo celuloidového obrázku. Jen kdyby ti, kteří dávají tolik energie do podpory a produkce tohoto obrovského příkladu filmové fikce, vložili deset procent stejné energie do pokusu zachránit jeho život," myslí si "buřiči".

Česko Jacksonovi fandí

Jakkoli sever This is NOT It vyzývá k aktivnímu protestu proti aktuálnímu diváckému hitu, čeští distributoři zatím žádnou antikampaň nezaznamenali.

"Popravdě ani netušíme, že se někde něco takového odehrává. Osobně to beru tak, že každý velkolepý projekt má své příznivce i odpůrce, takže tohle je věc, se kterou se zkrátka musí počítat. Vůbec mě to nezneklidňuje," řekl iDNES.cz ředitel společnosti Falcon Jan Bradáč.

Z filmu This Is It

Zároveň s uspokojením dodal, že čeští fanoušci se k filmu zdají být ještě nadšenější a loajálnější než jejich zahraniční protějšky.

"Tržby za premiérový víkend překonaly všechny dosavadní hity a bodujeme i ve srovnání se zahraničím: například v Rakousku přišlo na This Is It o polovinu méně diváků než u nás, o amerických tržbách, které jsou spíše průměrné, ani nemluvím. My zkrátka vidíme jen nadšení a radost," uzavírá Bradáč. 

Jackson zůstane v kinech déle

Připravila Mirka Spáčilová

Sto milionů dolarů vydělal za prvních pět dní v kinech celého světa záznam z posledních koncertních zkoušek krále popu, nazvaný Michael Jackson’s This Is It. Je to hodně, nebo málo?
Společnost Sony to považuje za úspěch, i proto se rozhodla prodloužit dobu promítání, stanovenou původně na pouhé dva týdny. "Nastavení" se bude určovat pro každou zemi jednotlivě v rozmezí od jednoho do tří týdnů navíc. Česko, kde za víkend film vidělo přes 90 tisíc lidí, už jedná o co nejdelším přídavku.
Ale ač se mluví o úspěchu, Sony sleduje vyšší tržby – rekordy totiž zdaleka nepadaly. V Americe sice film o víkendu vyhrál žebříček s 21 miliony dolarů, ale před týdnem jej vedl nezávislý horor Paranormal Activity s 28 miliony – a to se hrál už měsíc. Víkendový rekord v Americe nadále drží Temný rytíř se 158 miliony a nejlepší celosvětový start měl šestý Harry Potter: za víkend utržil skoro čtyři sta milionů dolarů.
Nejčtenější

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

KVÍZ: Rozmarné léto, Vesnička... Jak znáte dílo režiséra Jiřího Menzela?

A ještě jednou Rozmarné léto objektivem Josefa Janouška

Jiří Menzel má na svém kontě Oscara, Zlatého medvěda i Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Hlášky z jeho...

Další z rubriky

Na Colours vystoupí extravagantní jamajská zpěvačka Grace Jonesová

Zpěvačka Grace Jones

Kultovní zpěvačka s podmanivým hlasem, herečka a modelka, která navždy změnila globální popkulturu, i tak lze popsat...

Už přes půlstoletí nám tleskají vestoje, těší bubeníka The Animals

Kapelu The Animals and Friends dnes tvoří (zleva) bubeník John Steel,...

Hity jako The House of the Rising Sun nebo Don’t Let Me Be Misunderstood zná asi každý, v sobotu večer je v brněnském...

RECENZE: Když na jevišti hrají i střešní tašky. Zeffirelli prostě uměl

Sonja Jončeva jako Mimi a Michael Fabiano jako Rudolf v inscenaci Pucciniho...

Před pár dny se dožil 95 let a osud mu tedy dopřává dlouho sledovat životaschopnost svých děl. Nejen filmových. Operní...

Najdete na iDNES.cz