Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Šestý den řeší otázku klonování lidí

  14:38aktualizováno  14:38
Po klonované ovci Dolly přichází klonovaný Arnold Schwarzenegger. A to v novém filmu Šestý den, ve kterém si bývalý několikanásobný kulturistický Mister Olympia zahrál hlavní roli. Film se dotýká citlivé otázky klonování lidí, které se v Americe stane někdy mezi lety 2010 až 2030 legální záležitostí. Nevyhne se mu ani Schwarzenegger, kterého omylem naklonuje zlověstná tajná organizace.

V průběhu děje se pak snaží hlavního hrdinu Adama Gibsona (Arnold Schwarzenegger) zabít, zatímco jeho klon kouří jeho cigarety a miluje se s jeho nic netušící manželkou. "Jen si představte, jak byste se cítili, kdyby se něco takového stalo vám," svěřuje se rakouský rodák. Hrdina si však poradí, jak napovídá i upoutávka filmu: Naklonovali toho nepravého.

Schwarzenegger tvrdí, že by se případnému klonování nebránil, protože sám je velmi zaneprázdněný a potřeboval by tak dvě až tři geneticky dobře provedené kopie. Jedna by za něj hrála golf, druhá by se vydala s rodinou na nákupy a třetí by se živila herectvím. "Ve filmu mě klonovali, a tak bych měl dostat dvojnásobný plat," vtipkuje třiapadesátiletý hollywoodský hrdina akčních filmů.

ŠESTÝ DEN

režie Roger Spottiswoode
scénář Cormac a Marianne Wibberley
kamera

Pierre Mignot

hudba Trevor Rabin
Michael Wandmacher
hrají Arnold Schwarzenegger
Tony Goldwyn
Robert Duvall
Michael Rapaport

Šestý den - premiéry

kina 4. ledna 2001
video -
půjčovny
9/2001
Říká, že jeho nový film se liší od ostatních, protože tentokrát si zahrál "obyčejného" pilota helikoptéry. Vydává se tedy za normálního chlapa, který je oddaný své rodině a má vypracované svaly, jež mu ve věku dvaceti let vynesly kulturistický titul Mr.Universe. "Pokud si myslíte, že vystačíte jen s podobnou postavou, tak prohrajete. Musíte sledovat trend, měnit se, zdokonalovat se. Musíte se zasloužit o to, aby děj vypadal věrohodně," dodává herec.

Schwarzenegger sní o tom, že si jednou zahraje úplně jinou postavu, jakou je například folková hvězda Paul Bunyan anebo hrdinové v klasických westernech. "Opravdu bych si přál zahrát si ve westernu," svěřuje se. Touží také po tom zahrát si vážnou roli, přestože sám přiznává, že bude těžké diváky přesvědčit, aby se na takový film šli podívat. "Musel bych to natočit pro televizi," říká.

Je však možné, že se Schwarzenegger v budoucnosti vydá úplně jiným směrem. Může se třeba věnovat charitě, nebo se také dát na politickou dráhu. Nebrání mu ani to, že je ženatý s televizní novinářkou Marií Shriverovou, která sympatizuje s demokraty, zatímco on podporuje republikány. Patřil dokonce mezi poradce bývalého republikánského prezidenta George Bushe.

"Nezabývám se jen herectvím. V obytném přívěsu mám Internet, telefon a fax, abych tak mohl řídit svou nadaci, která pečuje o zanedbané děti, i během natáčení filmu. Stále něco řeším," dodává herec.

Některé klony mají duši
(recenze Mirky Spáčilové)

Hrdina snímku 6. den, obstarožní superpilot alias Arnold Schwarzenegger, hýčká svou rodinu ve světě budoucnosti - ve světě, kde už se laserová břitva, virtuální milenky i právníci či klony pošlých domácích mazlíčků stali běžnou součástí života. Ale božský Arnie zastává staromódní názor, že klony nemají duši a umělý pes mu do domu nesmí. Za což je samozřejmě vytrestán, neboť právě jeho dvojníka nezákonně naklonuje jistá pokoutní banda skrytá pod fasádou kliniky, přičemž pravého Arnieho hodlá zlikvidovat. Asi směšná otázka: přežije hrdina pravý, či klonovaný, nebo oba, a který z nich má duši?

Odpověď najde jen trochu zkušený divák napoprvé, neboť pod pláštíkem morálního dilematu se opět odehrává obyčejný thriller vybavený všemi povinnými doplňky. Například efektními triky (hrdinův let zasněženým kaňonem ve stylu Hvězdných válek) či lynchovsky zrůdnými rekvizitami, což je konkrétně mluvící panenka kňourající "jauvajs" a embrya ve vodní lázni. Dále je tu tradičně "drsňácký" humor klonů-zabijáků s věčně vyspravovanými prostřílenými těly a samozřejmě také sentimentální rodinná příchylnost - aby pak ohrožení Arnieho ženy a dcerky mohlo vyvolat řádně výbušné finále.

Jenže velkolepé honičky i skoky do vodopádů už tu byly, ani působivá "klonovací" operace nepřevýší jiné trikové zázraky a také ústřední zločinecký tandem má dlouhatánské vousy. Geniální vědec, v jádru celkem dobrák, kterému šlo hlavně o léčbu milované manželky, nakonec všecko podrobně vyžvaní Arniemu i divákům. Na straně čirého zla zbude jen odporný týpek posedlý mocí a ziskem, jehož vražedné komando má v občance vesměs razítko "klonován". Čím blíže k závěru, tím více řady uměle odvozených bytostí houstnou.

Trošku to připomíná cimrmanovskou hru vrcholící přiznáním širokého příbuzenstva ve stylu "já nejsem tvá tetička, nýbrž babička, já nejsem jeho otec, ale pravnuk". Ve filmu 6. den - název odkazuje ke dni, kdy Bůh stvořil člověka - by nakonec všichni mohli vyvolávat svou pravou totožnost: "Já jsem klon, já taky a já taky." Nebýt Arnieho, který vždycky umí svět zamořený příšerkami vyčistit, člověk by se bál, že klonům patří i jména tvůrců v titulcích.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Najdete na iDNES.cz