Sophie Barthesová

Sophie Barthesová | foto: Getty Images

Film s Giamattim začal snem, vzpomíná režisérka vítězného karlovarského snímku

  • 0
Sotva na karlovarském festivalu skončila projekce amerického filmu Duše Paula Giamattiho, byl vítěz herecké ceny jasný. Ve filmu, který nyní vstupuje do českých kin, představuje Giamatti vlastně sebe – známého herce.

Zato režisérka Sophie Barthesová teprve začíná, Giamatti přijal roli v její celovečerní prvotině. "Je to jako sen. Ostatně snem to začalo," říká Francouzka, která ve Státech vystudovala a žije.

Psala jste scénář filmu, který se anglicky jmenuje Cold Souls – Chladné duše, přímo pro Paula Giamattiho?
Ano, myslela jsem hned na něj. Tedy po Woodym Allenovi. Zdál se mi totiž sen, v němž jsem se octla s Allenem v laboratoři, kde nám ukázali naše duše. Allenova vypadala jako zrnko cizrny, moje nebyla vidět vůbec. Po probuzení jsem se rozhodla, že podle snu natočím film právě s Allenem, ale to bylo opravdu nereálné. A pak mě hned napadl Giamatti. Potkala jsem ho na festivalu, šla za ním, představila se, vyprávěla mu o svém snu a on rovnou řekl: Ano, beru to.

Ve filmu je proměnlivým hercem, který si nechá svou utrápenou duši odebrat, pak nahradit jinou – ale jaký je ve skutečnosti?
Fantastický. Dělat s ním touží každý filmař, vždy překvapí. Tady třeba hraje v divadle Strýčka Váňu, právě když je bez duše; měl se chovat jako robot, ale to se mu zdálo nudné, tak vymyslel komickou verzi. Přechází od emoce k emoci, má obrovskou škálu výrazů a takovou zranitelnost a oduševnělost jako nikdo jiný. Zpětně mi celé natáčení připadá snové, Giamatti právě skončil po půl roce seriál John Adams, byl vyčerpaný, a to k naší postavě přesně sedlo.

Od Čechovova Strýčka Váni přes ruský obchod s dušemi má váš film hodně ruských motivů. Proč?
Název odkazuje ke Gogolovým Mrtvým duším, ale jinak moc zkušeností s Ruskem nemám. Znám je jen z literatury a filmů, takže jsem možná stvořila spíše karikaturu Ruska. Nicméně točili jsme na Ukrajině, odkud je můj přítel, i v Petrohradu, ač nás doma varovali. Američané se tam bojí natáčet, jezdí jinam na Východ, ale zbytečně. Navíc Rusové znali Giamattiho z Bokovky či Iluzionisty, a jak ho viděli, dávali na stůl lahve s vínem.

Ve filmu si také jistá Ruska objednává duše hollywoodských hvězd George Clooneyho či Brada Pitta. Myslíte, že ten žert vezmou?
Určitě ano, mají smysl pro humor. To se mi na hollywoodských hercích líbí. Francouzští jsou ješitní, s těmi by to bylo horší.