Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film podobný sonetu

aktualizováno 
Ověnčen Zlatou palmou z letošního festivalu v Cannes i nominací na cenu za nejlepší evropský film přišel do tuzemských kin Synův pokoj, zatím poslední dílo italského tvůrce Nanniho Morettiho. Tvorbu někdejšího bouřliváka a zastánce levicových tradic, povýšeného časem v Itálii i v dalších zemích na kultovního režiséra a herce, znají u nás zatím jen zasvěcenci. V Synově pokoji se Moretti poprvé odpoutal od námětů až příliš těsně svázaných s politickou realitou Itálie a současně se vzdal autobiografismu, silně patrného v jeho předcházejících osmi filmech.

První část Synova pokoje seznamuje s postavami. Giovanni, jehož hraje sám Moretti, je psychoanalytik se zavedenou praxí, Paola (Laura Moranteová) je redaktorkou v prosperujícím nakladatelství, syn Andrea a dcera Irena chodí do gymnázia, dobře se učí a věnují se sportu. Rodina žije v Anconě v krásném prosvětleném bytě a soužití manželů je stejně harmonické jako jejich vztah s dětmi. Demokratická vzájemnost panující v rodině není ojedinělá: když se Andrea octne v podezření, že se spolužáky spáchali ve škole klukovinu, sejdou se rodiče chlapců, aby s ředitelem za přítomnosti dětí bez emocí prodebatovali okolnosti činu. Ve své pracovně přijímá Giovanni různými fobiemi postižené pacienty se stejně neměnným klidem a vlídností, jaké projevuje v rodině. Lékař, manžel a rodič Giovanni je zřejmě se svým životem spokojen, přesvědčen, že má vše pod kontrolou. Až do dne, kdy zasáhne rodinu v podobě osudové náhody strašlivá rána.

Ve druhé časti filmu jsou Giovanni a jeho blízcí konfrontováni se všemi důsledky tragédie. Každý reaguje jinak, avšak nejvíc je vykolejen ten, kdo se zdál pilířem rodinné soudržnosti. Sužován výčitkami svědomí, že možná mohl zabránit neštěstí, kdyby jednal jinak, se Giovanni čím dál častěji zavírá do synova pokoje, jako by v něm chtěl objevit tajemství. Jeho postupné směřování k destrukci všeho, v čem spočívaly jeho jistoty, zastaví až další náhoda, jež jako by ve třetí části filmu ukázala světélko na konci tunelu. Jak naznačuje finále, objev, že největší vzpruhou pro překonání vlastní bolesti může být pomoc druhému, se pro Giovanniho a jeho blízké snad stane zdrojem odvahy zavřít dveře synova pokoje, přijmout žal a žít dál.

Ten, kdo by váhal jít na Synův pokoj v obavě z drásavých scén či melodramatičnosti, se hluboce mýlí. Moretti vypráví příběh o neohlášené smrti skoro s ostychem. Obraz slavného kameramana Giuseppa Lanciho je takřka stále plný světla a jasných, byť neostrých barev, snad na znamení, že postavy příběhu nejsou s to plně si uvědomit tragédii, jež rozvrátila jejich život. Až minimalistickými prostředky vyprávění připomíná Morettiho film sonet: tlumený, křehký, ale dlouho silně rezonující ve vědomí.


Synův pokoj (La stanza del figlio, Itálie - Francie 2001)
Režie, spolupráce na scénáři a hlavní role Nanni Moretti, dále hrají Laura Moranteová, Jasmine Trincaová a další. Distribuce Atlantis, titulky, 99 minut.

Italský režisér Nanni Moretti oslavuje své vítězství na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, kde získal Zlatou palmu za film Synův pokoj (20. května 2001)

Fotografie z filmu Synův pokoj.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz