Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film podle Havlova Odcházení se odkládá

  9:30aktualizováno  9:30
Ženskou hrdinku manželovy hry ztvární i před kamerou Dagmar Havlová, ale to je jediná shoda mezi divadelní a filmovou podobou textu Václava Havla Odcházení.

Václav Havel | foto: Petr TopičiDNES.cz

"Pan prezident všechny mé návrhy přijal. Jistě, Dagmar Havlová byl jeho návrh, ale s tím jsem s radostí souhlasil," tvrdí režisér Jaroslav Brabec. Hlavní úlohu kancléře má hrát Milan Lasica, v dalších rolích se zřejmě objeví Vlasta Chramostová, Eva Holubová či Vladimír Dlouhý.

Nicméně první klapka se ještě nerýsuje. Brabec naopak zvažuje, že by natáčení posunuli z letošního léta na příští rok. Nerad by ostře sledovaný projekt uspěchal, chce mít v rukou pokud možno dokonalý scénář, a na něm s Havlem stále pracují. Jak?

"Nejdříve každý napsal vlastní verzi, navzájem jsme si je předávali, četli a dávali připomínky. Teď přemýšlíme, že přibereme někoho třetího, aby v případě, že se neshodneme, nenastala patová remíza hlasů. Havel přesně ví, proč tam který dialog je, já zase vím, proč je někde dlouhý, takže ten třetí hlas by mám prospěl," líčí Brabec, proč při hledání stylotvorného klíče střídá vlny nadšení a zoufalství.

"Rušit Havlův text se nedá, ale ani natočit ho tak, jak je – to by byl záznam divadla." S třetím členem týmu, scenáristou, jehož jméno zatím Brabec tají, prý Havel souhlasí. "Je velkorysý, nemyslí si, že je neomylný."

Producentkou filmu je Olga Kelymanová a společnost OKM Film; má už koproducenta ve Státech a s dalším jedná v Británii. "Ovšem plně bude projekt profinancován, až bude kompletní scénář – a v takové podobě ještě není. Sice je už připravený překladatel do angličtiny a uznávaný americký scenárista ochotný se přidat, ale než se text vydá do světa, kde ho bude číst spousta lidí, musíme ho dovést do nejlepšího možného tvaru. Není kam pospíchat, ten film už se nikdy poté nenatočí," míní režisér.

Navíc by letní termín dělal problém i vytíženým hercům. Havlová koncem března začne točit film Normal, v květnu má divadelní premiéru Odcházení a v červnu zase natáčí televizní drama.

"Až do 26. července Dagmar prostě nemůže, i ostatní mají závazky. A než slevovat z obsazení či riskovat, že se herci postaví před kameru vyčerpaní, je lepší si počkat," vysvětluje Brabec, proč věří, že "odklad je klad, ne újma".

A dodává: "Jde o prestiž; Havlovu prestiž. Pro mě je pocta, že mi dal důvěru, ale tím spíš ho nechci zklamat. I proto, že čím víc ho poznávám, tím víc se před ním skláním. Spolupráce s ním je někdy velká legrace, utahuje si sám ze sebe; je velmi tolerantní, ale taky velmi přesný, a když na něčem trvá, nakonec zjistím, že má pravdu. Ústup v debatě s Havlem není porážka."

Havel si ve filmu zahraje sám sebe: postavu glosujícího autora. Už s Brabcem zkoušejí? "Herecké zkoušky s Václavem nejsou třeba, s větší roztomilostí to stejně nikdo neřekne a v jeho podání to není hra, nýbrž dokument. Ale i když obsahuje autobiografické prvky, ani omylem nesleduje jeho stesk po moci. Ten mu vážně není vlastní," ujišťuje režisér. A když se ho zeptáte, jestli se "na Havla" shánějí peníze snáze než na jiný film, odpoví hořce: "V zahraničí ano, v Česku ne. Venku má respekt – tady slýcháme, že je intelektuál, že nebaví, že už ho bylo moc."

O tom, jak bude filmové Odcházení vypadat, prozrazuje zatím, že je přenese do reálného prostoru. Až film natočí, pustí režisér Havla do střižny? "Právě proto se snažíme mít co nejpřesnější scénář, aby se nestalo, že budeme mít až moc materiálu. Ostatně v zahraničí na tříhodinový film neslyší. Takže když natočíme sto minut, klidně a rád vezmu Havla do střižny, kde z nich uděláme devadesát minut. Může se stát, že nakonec to bude on, kdo bude Odcházení krátit," směje se Brabec.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz