Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film podle Havlova Odcházení se odkládá

  9:30aktualizováno  9:30
Ženskou hrdinku manželovy hry ztvární i před kamerou Dagmar Havlová, ale to je jediná shoda mezi divadelní a filmovou podobou textu Václava Havla Odcházení.

Václav Havel | foto: Petr TopičiDNES.cz

"Pan prezident všechny mé návrhy přijal. Jistě, Dagmar Havlová byl jeho návrh, ale s tím jsem s radostí souhlasil," tvrdí režisér Jaroslav Brabec. Hlavní úlohu kancléře má hrát Milan Lasica, v dalších rolích se zřejmě objeví Vlasta Chramostová, Eva Holubová či Vladimír Dlouhý.

Nicméně první klapka se ještě nerýsuje. Brabec naopak zvažuje, že by natáčení posunuli z letošního léta na příští rok. Nerad by ostře sledovaný projekt uspěchal, chce mít v rukou pokud možno dokonalý scénář, a na něm s Havlem stále pracují. Jak?

"Nejdříve každý napsal vlastní verzi, navzájem jsme si je předávali, četli a dávali připomínky. Teď přemýšlíme, že přibereme někoho třetího, aby v případě, že se neshodneme, nenastala patová remíza hlasů. Havel přesně ví, proč tam který dialog je, já zase vím, proč je někde dlouhý, takže ten třetí hlas by mám prospěl," líčí Brabec, proč při hledání stylotvorného klíče střídá vlny nadšení a zoufalství.

"Rušit Havlův text se nedá, ale ani natočit ho tak, jak je – to by byl záznam divadla." S třetím členem týmu, scenáristou, jehož jméno zatím Brabec tají, prý Havel souhlasí. "Je velkorysý, nemyslí si, že je neomylný."

Producentkou filmu je Olga Kelymanová a společnost OKM Film; má už koproducenta ve Státech a s dalším jedná v Británii. "Ovšem plně bude projekt profinancován, až bude kompletní scénář – a v takové podobě ještě není. Sice je už připravený překladatel do angličtiny a uznávaný americký scenárista ochotný se přidat, ale než se text vydá do světa, kde ho bude číst spousta lidí, musíme ho dovést do nejlepšího možného tvaru. Není kam pospíchat, ten film už se nikdy poté nenatočí," míní režisér.

Navíc by letní termín dělal problém i vytíženým hercům. Havlová koncem března začne točit film Normal, v květnu má divadelní premiéru Odcházení a v červnu zase natáčí televizní drama.

"Až do 26. července Dagmar prostě nemůže, i ostatní mají závazky. A než slevovat z obsazení či riskovat, že se herci postaví před kameru vyčerpaní, je lepší si počkat," vysvětluje Brabec, proč věří, že "odklad je klad, ne újma".

A dodává: "Jde o prestiž; Havlovu prestiž. Pro mě je pocta, že mi dal důvěru, ale tím spíš ho nechci zklamat. I proto, že čím víc ho poznávám, tím víc se před ním skláním. Spolupráce s ním je někdy velká legrace, utahuje si sám ze sebe; je velmi tolerantní, ale taky velmi přesný, a když na něčem trvá, nakonec zjistím, že má pravdu. Ústup v debatě s Havlem není porážka."

Havel si ve filmu zahraje sám sebe: postavu glosujícího autora. Už s Brabcem zkoušejí? "Herecké zkoušky s Václavem nejsou třeba, s větší roztomilostí to stejně nikdo neřekne a v jeho podání to není hra, nýbrž dokument. Ale i když obsahuje autobiografické prvky, ani omylem nesleduje jeho stesk po moci. Ten mu vážně není vlastní," ujišťuje režisér. A když se ho zeptáte, jestli se "na Havla" shánějí peníze snáze než na jiný film, odpoví hořce: "V zahraničí ano, v Česku ne. Venku má respekt – tady slýcháme, že je intelektuál, že nebaví, že už ho bylo moc."

O tom, jak bude filmové Odcházení vypadat, prozrazuje zatím, že je přenese do reálného prostoru. Až film natočí, pustí režisér Havla do střižny? "Právě proto se snažíme mít co nejpřesnější scénář, aby se nestalo, že budeme mít až moc materiálu. Ostatně v zahraničí na tříhodinový film neslyší. Takže když natočíme sto minut, klidně a rád vezmu Havla do střižny, kde z nich uděláme devadesát minut. Může se stát, že nakonec to bude on, kdo bude Odcházení krátit," směje se Brabec.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz