REPORTÁŽ: Lída Baarová se konečně točí. První záběry jsou ze Špindlu

  13:46aktualizováno  13:46
Patnáct let čekal Filip Renč na okamžik, kdy odstartuje natáčení filmu Lída Baarová. První záběry snímku o slavné herečce a jejích neslavných láskách padly před Velikonocemi nad Špindlerovým Mlýnem, který si zahrál meziválečný švýcarský Davos.

Táňa Pauhofová v titulní roli při první scéně filmu Lída Baarová, která se natáčela v Krkonoších. | foto:  Dan Materna, MAFRA

V podhůří už vládne jaro, v krkonošském středisku stále zima. A na vrcholu sjezdovky Pláň, nějakých třináct set metrů nad mořem, pořádně mrzne a fičí. Přesto se dva lidé v objetí se smíchem válejí v závějích: Lída Baarová a Gustav Fröhlich.

Tedy slovenská herečka Táňa Pauhofová a její německý kolega Gedeon Burkhard. Hned první natáčecí den pořádně vyzkoušel jejich odolnost. A nejen proto, že stejně jako celý štáb a hromady rekvizit včetně nábytku se museli na místo natáčení dopravit otevřenou lanovkou.

„Zatím to jde, ale nevím, jak dlouho,“ předvádí nositelka dvou nominací na Českého lva své promáčené oblečení. Zatímco štáb i přihlížející lyžaři na svahu se choulí v prošívaných bundách, herci na sobě mají dobové kostýmy z 30. let, kdy spolu jejich měli milostný románek a strávili idylický týden v letovisku v Davosu.

Herci Gedeon Burghard a Táňa Pauhofová při první scéně filmu Lída Baarová

Lída Baarová - herci Gedeon Burghard a Táňa Pauhofová při první scéně filmu

Lída Baarová - hrdinové filmu při první klapce opakovali pád ze saní.

Lída Baarová - hrdinové filmu při první klapce opakovali pád ze saní.

„Nosí se to moc pěkně, všechno je to originál, ale počkejte, až uvidíte moje boty,“ varuje Pauhofová, jíž pro zkušební záběry ještě povolili pořádné obutí. Do historických kožených bot se totiž jí i Burkhardovi v elegantních sportovních pumpkách hrne sníh, kterého přes noc napadlo požehnaně.

Přesto znovu a znovu sedají na historické saně, jejichž jízdu ze svahu včetně nacvičeného pádu sleduje sněžný skútr s kameramanem a režisérem u monitoru. „Ani nevím, kdo z nás dvou vlastně sáňky řídí, spíš se to nějak řítí samo,“ žertuje herečka, když ji o pauzách balí do prošívaného kabátu.

A to ještě na vymrzlý pár, který se navzájem domlouvá anglicky, čekají dobové dřevěné lyže zapůjčené z barrandovského fundusu. Sklenka sektu na terase s pohledem na panorama hor pro ně bude odpočinkovou tečkou - alpské vrcholky pak na krkonošské kopce přidají počítačoví trikaři.

Tvůrci se drží dvou dochovaných fotografií z davoského dostaveníčka tehdy nesmírně populární filmové dvojice.

Fotogalerie

„K příběhu Baarové patří,“ vysvětluje Renč smysl romantické předtáčky. „Kýčovitá horská selanka totiž končí ve chvíli, kdy odjedou na nádraží, kde už na Fröhlicha čeká jeho manželka s dítětem,“ shrnuje režisér.

Jedna kapitola ze života prvorepublikové hvězdy končí, ta druhá, spojená s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, nastoupí v příštích dnech natáčení. Jeho představitel, rakouský herec Karl Markovics, zatím doma trénuje rýnský přízvuk.

Kupodivu se Gedeon Burkhard a Karl Markovics potkají poprvé právě v českém projektu ze scenáristické dílny Ivana Hubače, přestože oba hráli v krimiseriálu Komisař Rex - ale těsně se minuli.

Na otázku, zda Špindlerův mlýn podle něj vypadá jako mondénní Davos, odpoví Burkhard smíchem: „Popravdě řečeno nevím, já jsem nikdy v Davosu nebyl, ale tady se mi líbí.“ Obzvláštní radost mu udělala zpráva, že podle výsledků hlasování čtenářů iDNES.cz by právě on měl hrát titulní postavu v nové chystané verzi Vinnetoua.

„Tak to je vážně pocta! Jestli je to přání českých fanoušků, rád roli Vinnetouta přijmu - tedy pokud mi ji vůbec nabídnou,“ vzkázal představitel filmového milovníka Fröhlicha, podle německého tisku také idol žen.

Lída Baarová - celý štáb se vyfotil při první klapce filmu.

Lída Baarová - celý štáb se vyfotil při první klapce filmu

„O filmu Lída Baarová se v Německu už píše, a hlavně v Rakousku, kde berou Markovicsovu roli jako velkou výzvu, protože prý Goebbelse zatím ještě nikdo moc dobře nezahrál,“ vypráví Filip Albrecht, který má na starost distribuční trh německy mluvících zemí. Pokud do tamních kin Baarová prorazí, bude to událost, nejčastěji prý od nás kupují spíše starší pohádky, z nových naposledy Dvanáct měsíčků.

Na krkonošském prologu se sešli pouze dva aktéři snímku, ale brzy přibudou další, třeba Martin Huba coby otec Lídy Baarové nebo Klára Issová jako novinářka, jíž herečka na sklonku života - to už Pauhofovou nahradí Zdena Procházková - vypráví svůj pohnutý osud.

Mapa natáčení se plánuje od Česka přes Francii po Berlín, německé filmové ateliéry Babelsberg si zahraje barrandovské studio. Datum premiéry zatím nebylo stanoveno, ale na to Renč nyní nemyslí.

„Hlavní je, že po čtrnácti letech, kdy se o filmu Lída Baarová stále jenom mluvilo a mluvilo, se konečně přešlo k činům. Ano, mám trému,“ ukazuje režisér malého plyšového sysla, kterého nosí v kapse jako talisman. „Abych tomu uvěřil, potřebuji mít první záběr. Dobrý záběr,“ přiznává, když dává povel k první kapce.

O pár minut později už může klidně ohlásit: „Máme ji, díky.“ A jede se dál, protože davoský týden se musí natočit za jediný den.


Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

KOMENTÁŘ: Láme Freddie Mercury rekordy kin? Jen při ztrátě paměti

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Tak sláva. Pohnutý osud Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen a hlavně jejich skvělá muzika přivedly na životopisný film...

ANKETA: Vyberte nejlepší štědrovečerní pohádku za 25 let

Z pohádky Lotrando a Zubejda

Novodobou tradici, podle níž každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká...

ČT má dva zábavné seriály, Rapla 2, Strážmistra Topinku a Koptův pořad

Druhou řadu seriálu Rapl natáčí v těchto dnech v Karlových Varech Česká...

Česká televize zveřejnila svůj program na první polovinu roku 2019. Takzvané jarní schéma obsáhne dva komediální...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Další z rubriky

VIDEO: Ovečka Shaun se vrací na plátna. Čeká ji Farmageddon

Z filmu Ovečka Shaun ve filmu. Farmageddon

Osobitá Ovečka Shaun se po třech letech vrací na filmová plátna. Jak už název napovídá, Shaun se tentokrát bude muset...

VIDEO: Poslední žlutá výprava se jmenuje Trabantem tam a zase zpátky

Trabantem tam a zase zpátky

Cestovatel Dan Přibáň dotočil film o poslední výpravě žlutého týmu kolem světa. O kino, kde bude předpremiéra dokumentu...

Doktor Martin v kinech prohrál, za víkend na něj přišly jen tři tisíce diváků

Z filmu Doktor Martin: Záhada v Beskydech

Sázka na přestup televizní postavy do kin nevyšla, premiérový snímek Doktor Martin: Záhada v Beskydech vidělo za první...

Najdete na iDNES.cz