Z natáčení filmu Hořící keř

Z natáčení filmu Hořící keř | foto: HBO, Dušan Martinček ©.

Film o Janu Palachovi má za sebou týden natáčení a nejobtížnější scénu

  • 239
Kolem barabizny ve Všetatech byste za normálních okolností prošli bez povšimnutí. Přitom je tahle ruina Palachovým rodným domem. Je pátek odpoledne a slavná polská režisérka Agnieszka Hollandová tu natáčí několik scén k třídílné sérii HBO s názvem Hořící keř.

Snímek se překvapivě nebude zabývat tím, co předcházelo Palachovu upálení, ale následnými událostmi. Příběh divákovi zprostředkuje pohled advokátky Dagmar Burešové (Tatiana Pauhoufová), která se rozhodne podat v zastoupení truchlící rodiny Palachových žalobu na poslance Viléma Nového. Ten na komunistickém mítinku zlehčoval oběť mladého studenta lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni.

"V tom, co bylo potom, se odráží smysl jeho činu. Je to protest proti tomu, abychom nebyli odevzdaní, abychom bojovali za pravdu, o které jsme přesvědčeni," říká před domem Jana Palacha ve Smetanově ulici 337 autor scénáře Štěpán Hulík.

Rodný dům Jana Palacha je v žalostném stavu.

Všechna přízemní okna jednopatrového stavení jsou pro účely natáčení zaslepena černým suknem. Zamaskována je i jediná indicie, která by mohla prozradit, kdo tu vlastně žil. Pamětní desku na omítce rekvizitáři obili bedněním. Pohled na kdysi hezký domek je opravdu tristní.

Po popraskané fasádě se pne suchý stonek břečťanu, který roste po celém obvodu stavby. V průčelí, kde býval vchod do cukrárny Palachových rodičů, je nyní okno, i to je zakryté. Plotové pole se zdobnými kudrlinkami někdo vyrval a nahradil jej dřevěnými plaňkami.

Na ozdobných špičkách torza plotu jsou dnem vzhůru zavařovací sklenice a staré hrnky. Větší část ohrazení vede za domem a odděluje ho od malého potoka. Otevřenou branou se dostávám na zadní dvůr, kabely filmařů vedou kolem dveří, které visí z pantů a odhalují tak neskutečnou změť starého nábytku, na kterém hoduje plíseň. Druhý vchod je v pořádku, ale zakrývá ho látka a polystyren. Kamera totiž jede a uvnitř musí být absolutní ticho.

Jaroslava Pokorná jako Libuše Palachová při natáčení série Hořící keř

"Dneska tu točíme velmi emotivní záběry s Palachovou maminkou," vysvětluje v malé kuchyňce producent Jan Bílek. Téměř se do ní s kamerou a štábem nevejdeme. Představitelkou Libuše Palachové je Jaroslava Pokorná. Zastihli jsme ji při zdánlivě banální scéně, v níž si krájí chleba k snídani a shazuje se stolu mlsnou kočku. "Trochu jemněji, aby si nerozbila nožičku," kárá naoko herečku režisérka Hollandová.

Jeden z posledních bezstarostných okamžiků paní Palachové se točí třikrát. Cesta vlakem, která na tuto scénu navazuje, už je hotová. Matka jím jede do Prahy koupit synovi kabát, jak byli domluveni. Z náhodného pohledu do novin ale pochopí, co se stalo.

"Ona se z toho už nikdy nevzpamatovala. Přežila Jana o deset let, ale měla těžké deprese, stavy úzkosti, to už nebyl žádný život," vysvětluje o pauze Jaroslava Pokorná, která si před natáčením zjistila o své postavě všechny dostupné informace.

Když vejdu do pokoje Jana Palacha, cítím se jako vetřelec. Dvacet let sem nikdo nechodil. Až teď do místnosti, která byla plná starého harampádí, vpadli filmaři a vytvořili po důkladné rešerši dokonalou iluzi. Na stěně visí fotografie Masaryka a Beneše, v rohu je malá postel, vpravo vidím zrcadlo, pak stůl plný knih a písemností, které vypadají, jako by je jejich čtenář opustil teprve před chvílí. Dopoledne se tu točila scéna s paní Palachovou tiše vzpomínající na svého syna.

Scéna z filmu Hořící keř

Hotovy jsou také záběry z Olšanských hřbitovů, kde se kromě Palachova pohřbu odehrála i svévolná exhumace jeho ostatků estébáky. Všetaty opouštím ještě před jedním z nejpohnutějších záběrů, kdy k domu přichází smuteční průvod se svíčkami. V jeho čele půjde Miroslav Krobot, v roli průvodčího Jiřičky a předsedy místního Sokola.

Štáb čeká také práce v České Lípě v hotelu Merkur, v místě, kde se zrodil blábol o studeném ohni. "Tam se zastavil čas, vejdete do sálu a máte pocit, že Vilém Nový vyleze zpoza rohu," lomí rukama producent Bílek.

Jednou z největších výzev natáčení je scéna Palachova upálení, která se točila v sobotu. Na vrchní části Václavského náměstí jezdily v roce 1969 tramvaje, a tak se štáb musel přesunout do střešovické vozovny s autentickými kolejemi a dlažbou, jen kašna byl vyrobena jako kopie. Záběry Národního muzea budou doklíčovány později. Producent Tomáš Hrubý upozorňuje ještě na jeden problém: "Ten den bylo ošklivo, takže nad místem natáčení produkce natáhla hektarovou plachtu kvůli případnému slunci."

Z filmu Hořící keř

S průběhem natáčení je zatím velmi spokojen scenárista Štěpán Hulík, který každý den dochází na plac, a pokud to situace vyžaduje, přepisuje dialogy. Když se ho ptám, čím chce film vlastně být, jestli zprávou o vzdoru vůči totalitnímu zlu, nebo jakýmsi svědectvím o národní tragédii, kroutí mladý scenárista nesouhlasně hlavou.

"Slovo tragédie bych nepoužíval. Agnieszka Hollandová to natočí tak, že to nebude patos. Žádný Otakar Vávra se tady nerodí, žádné osvobození Prahy ani mýtus hrdiny. Myslím, že to bude kronika toho, co se v šedesátém devátém stalo se společností a jak se sklouzlo z té relativní svobody osmašedesátého."

Třídílný film se bude točit až do 20 května. V roli Jiřího Palacha se objeví Petr Stach, úlohu studentského vůdce ztvární Vojtěch Kotek a Viléma Nového zahraje Martin Huba. Ve filmu uvidíte také Igora Bareše nebo Taťjanu Medveckou.