Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film o filmařích některým z nich vadil

  10:22aktualizováno  10:22
Kontroverzní dokument Sametová kocovina, jejž minulý týden uvedla Česká televize, popudil některé z filmařů, kteří v něm účinkovali. Tvrdí, že své výpovědi poskytli autorovi filmu Robertu Bucharovi v jiných souvislostech, než pak byly použity, a také v domnění, že jde o pracovní materiál pouze pro Bucharovy americké studenty, který v Česku nebude odvysílán.

"ČT má s panem Bucharem standardní smlouvu, kde on zaručuje souhlas všech účinkujících se zveřejněním," říká Jan Rubeš z ČT. "Věřili jsme, že ti lidé se chtějí vyjádřit, a ČT je tu, aby dávala prostor celé škále názorů," dodává k dokumentu, v němž umělci kromě vzpomínání kritizovali dnešek i některé své kolegy. "Jistěže mám svolení k uveřejnění materiálu, který jsem v Praze natočil. Všichni zúčastnění to podepsali, žádný distributor by nedal do oběhu film bez písemného svolení herců. Film už šíří na videu firma Cinema Guild po celém světě krom Slovenska a Česka," líčí Buchar, absolvent FAMU působící od roku 1980 v Americe. Učí kameru na Columbia College v Chicagu a Sametová kocovina, věnovaná české nové vlně 60. let, je jeho celovečerním debutem.

Ke generaci 60. let patří i Jan Němec: ve snímku vystupuje, ale k zařazení své výpovědi do chystané knižní podoby filmu už nedal Bucharovi souhlas. "Buchar říkal, že chce dostat grant a k tomu že potřebuje do svého filmu známá jména, o vysílání v tuzemsku nebyla řeč. Kdybych to věděl, hlavně bych nesouhlasil s názvem Sametová kocovina," říká nyní Němec. "Navíc výsledek je dlouhý, to není film, jen materiál, působí jako nářek starých zbrojnošů."

Buchar se hájí: "Samozřejmě jsem nikomu nevykládal, že film poběží v Česku. V době natáčení jsem to nemohl vědět, neměl jsem ani dost peněz na jeho dokončení. Všichni mi dali práva použít materiál, jak uznám za vhodné." Navíc už loni poslal všem sestřih na videokazetě, ale s připomínkami se mu prý nikdo neozval.

"Je to ponaučení, doplatil jsem na svou pasivnost," uznává Saša Gedeon. "Když jsem kazetu dostal, zhrozil jsem se, ale nechal to plavat v domnění, že je to jen pro americké studenty." Ale teď se Gedeon ohradil: "Režisér se dopustil pro mě nepochopitelné manipulace. Zmínil jsem se skepticky o stavu kinematografie, která celkově směřuje k čisté zábavě a nepokouší se už sdělovat myšlenky. On tuto mou skepsi přetlumočil a lživě prezentoval režisérce Věře Chytilové jako mé tvůrčí krédo a její ohnivou reakci pak využil vůči mým slovům vytrženým z kontextu. Nevím, zda za tím stojí vědomá zlovolnost, nebo jen povrchnost."

"Chápu, že třeba Jan Němec vidí po čase mnohé věci jinak. Ale tak to v dokumentu chodí, vygumovat se to nedá," říká Buchar. "Všechna interview kromě Němcova, který si to nepřál, budou i v knize Sametová kocovina, již vydává brněnské nakladatelství Host."

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz