Z natáčení filmu režiséra Olivera Morgensterna Maliny o Bohumilu Hrabalovi s...

Z natáčení filmu režiséra Olivera Morgensterna Maliny o Bohumilu Hrabalovi s názvem Takže se stalo, že… | foto: GEN

Film o Hrabalovi: znovu se zálibně razítkuje a lokálem zní harmonika

  • 0
To by byl námět na film, řekl si asi leckterý režisér po přečtení životopisu Bohumila Hrabala. Hozenou rukavici zvedl dokumentarista Oliver Malina Morgenstern, známý například předloňským portrétem Ivana M. Jirouse Rok bez Magora nebo filmem o trutnovském rockovém festivalu Český Woodstock (2004).

Filmový portrét Bohumila Hrabala ke stému výročí jeho narození nese podle oblíbené spisovatelovy věty z jeho díla název Takže se stalo, že...

Malina velice správně zvolil metodu koláže, která k Hrabalovi dokonale sedí – kolážemi bývaly ilustrovány jeho knihy a výtvarnou techniku lze svým způsobem napasovat i na některá jeho díla.

Základní linii filmu, který jde do kin 10. dubna, určuje vypravěč Oldřich Kaiser. Většinou mimo záběr, výjimečně v něm v nádražácké uniformě, vypráví "za Hrabala" v první osobě jeho životní osudy.

Malý Bohoušek Hrabal (Richard Malina)

Obraz pak jeho slova ilustruje dokumentárními záběry, dobovými fotografiemi a hranými dotáčkami. Ty se týkají hlavně historek ze spisovatelova dětství, například jak se coby malý všetečný chlapeček tak dlouho nakláněl nad kašnou, až se v ní začal topit (roli malého Bohouška si zahrál režisérův syn), a vyprávění o jeho mladých letech. Herci mimo jiné zpodobnili Hrabalovy přátele Vladimíra Boudníka či Karla Maryska.

S nádražákem v hospodě

Dalšími střípky do Malinova filmového kaleidoskopu pak jsou herecké vstupy členů divadla Triarius z České Třebové, kteří reprodukují slavné scény z Ostře sledovaných vlaků, a samozřejmě i několik filmových ukázek ze snímků natočených podle Hrabalových knih.

Autenticitu filmu dodávají sice kratičké, ale o to lépe zapadající a celý film rytmizující promluvy pamětníků, Hrabalových přátel a spolupracovníků, třeba Egona Bondyho (samozřejmě ze zachovaného staršího záznamu), filmových režisérů Jiřího Menzela, Jana Němce a Petra Kolihy nebo autora divadelních úprav Hrabalových knih Ivo Krobota.

Černý nádražák

O Malinově hravosti při natáčení filmu a také o jeho pochopení hrabalovského světa svědčí například dotočená rekonstrukce historky o setkání Hrabala a Boudníka s českým nádražákem černé pleti v hospodě, kterou vyprávěl Jan Němec.

Do celkové velmi poetické životopisné koláže zapadá i hudební složka. V té se prolíná mimo jiné více než povědomý doprovod filmových Postřižin s hospodskými odrhovačkami harmonikáře Pepíčka Čečila a původními lyrickými skladbami písničkářky Hany Lundiakové alias Stinky.