Film Markéta Lazarová bojuje o záchranu

  9:33aktualizováno  9:33
Markéta Lazarová, legendární dílo režiséra Františka Vláčila a podle různých anket vůbec nejlepší český film všech dob, má vyjít na DVD. Ale v jaké kvalitě?

Markéta Lazarová - Magda Vášáryová a František Vláčil | foto: NFA

O to se vedl boj, jenž vyústil v záchranu celého původního díla.

Před rokem ctitelé Vláčilova snímku Petr Soukup a Petr Gajdošík přišli s peticí za jeho důstojné vydání na DVD. Vzápětí společnost Bontonfilm oznámila, že Markétu Lazarovou na DVD již chystá, ovšem v běžné technické podobě, tedy v přepisu z filmové kopie.

Znalci se však ohradili, že by takový postup výjimečnému dílu ublížil, a prosazovali přepis z původního negativu. Zatímco se obě strany dohadovaly, objevila se zpráva, že DVD Markéty Lazarové chystá též britská společnost Second Run.

Nakonec se ledy pohnuly. „Domluvili jsme se nejen na zapůjčení negativu, aby se zjistilo, v jakém je stavu a zda je vůbec schopen přepisu, ale dokonce i na záchraně filmu jako takového,“ vysvětluje Soukup.

Nepůjde už pouze o vydání nosiče DVD, nýbrž o přepis původního negativu na moderní záznam a jeho úplnou, obrazovou i zvukovou restauraci. Ze vzniklého podkladu by se pak „naklonovaly“ další kvalitní negativy, které se dají použít pro výrobu kopií do kin, prodej digitálním televizím i pro plánované DVD.

Klíčová otázka zněla, jestli technický stav negativu vůbec dovolí, aby se celý projekt spustil. „Naštěstí se ukázalo, že je ve výtečném stavu,“ oddechli si záchranáři. A nejen to.

Svěřili jej Luďkovi Hudcovi, letošnímu nositeli profesní ceny David za DVD s filmem Postel, který úvodních deset minut Markéty Lazarové převedl na příslušném zařízení. Názorně tak ukázal rozdíl mezi standardním přepisem z kopie a přepisem z negativu. I bez dalších úprav je podle odborníků naprosto zjevný; těm, kdo film znají nazpaměť, prý zážitek vháněl slzy do očí.

„Pokud padne konečné rozhodnutí zachránit Markétu Lazarovou navrhovanou metodou a najdou-li se potřebné prostředky, Hudec odhaduje délku rekonstrukčních prací a přípravu dalších nezbytností k vydání DVD na zhruba šest měsíců,“ říkají iniciátoři myšlenky. Podle ideálních představ by se tak slavné Vláčilovo dílo mohlo dočkat důstojného návratu o letošních Vánocích.

Autoři:Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

Další z rubriky

Žádná komedie. Jiří Strach točí s Jiřinou Bohdalovou thriller Cvrček

Jiřina Bohdalová ve filmu Vrásky z lásky

Jiřina Bohdalová stojí znovu před kamerou, ale tentokrát nejde o komedii. „Scénář Marka Epsteina se jí zalíbil právě...

RECENZE: Jen herci včetně Michaela Cainea drží Krále zlodějů nad vodou

Trailer k filmu Králové zlodějů

Michael Caine, Jim Broadbent, Ray Winstone, Tom Courtenay. Co jméno, to legenda britské herecké školy, a ve filmu...

RECENZE: Záhady českého Marsu. Proč ten film vznikl a co chce říci?

Záběr z českého filmu Mars

Pod názvem Mars vstupuje do kin dílo Benjamina Tučka, jež si připsalo světový unikát. Poté, co projekt uspěl v...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz