Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Mach a Šebestová je hotov

  10:50aktualizováno  10:50
Zlín - Nový český film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko je už hotov. Filmaři kolem režiséra Václava Vorlíčka nyní natáčí postsynchrony a hudebník Ondřej Soukup dodělává hudbu ke snímku. S premiérou celovečerního hraného filmu, který si vzal předlohu ze známého večerníku, se počítá 6. prosince. Ještě před ní bude na singlu vydána titulní píseň, kterou společně nazpívají herci.

"Snímek je už dostříhám, nyní probíhají jen drobné dodělávky. Před oficiální premiérou v Praze zřejmě uvedeme snímek v předpremiéře ve Zlíně, kde vznikal," podotkla manažerka Aterliérů Bonton Zlín Klára Bumbálková.

"Film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko je hraný, ale v několika momentech je proložený kreslenými pasážemi. Například když se jeden z dětských hrdinů ocitne díky kouzelnému sluchátku v televizním seriálu o Machovi a Šebestové," prozrazuje jednu ze zápletek děje režisér.

Mach a Šebestová vyskočí z televize
Film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko využívá popularity kresleného večerníčku o spolužácích ze třetí bé, kterým kouzelné sluchátko může splnit každé přání. V celovečerním filmu Mach a Šebestová vyskočí z televizní obrazovky rovnou do reálného života. Jejich kouzelné sluchátko samozřejmě způsobí rozruch mezi spolužáky ve škole i mezi dospělými.

Číňan se také podívá do 3.B
Film financují Ateliéry Bonton Zlín v koprodukci s čínským partnerem BTAC, a tak mají Mach a Šebestová i čínského kamaráda Lina, se kterým se poznají na jednom ze sluchátkových výletů v Pekingu a na oplátku ho vezmou s sebou do Prahy.

Filmový štáb natáčel v Číně čtyři dny, od 8. července. Režisér Václav Vorlíček zde ale strávil mnohem víc času. "Už v zimě jsem si vybíral exteriéry, ve kterých jsem chtěl točit, a čínské partnery jsem požádal, aby mi našli dětského hrdinu s filmovou zkušeností," vysvětluje Vorlíček.

Třináctiletý chlapec Wang Zhao, kterého doporučili čínští koproducenti, se režisérovi líbil hned na první pohled. Nejvíce si cenil jeho zkušeností z pěti jiných dětských rolí.

 "V červnu jsem byl v Číně dvanáct dnů. Hlavně proto, abych zkontroloval přípravy pro natáčení, které organizovala čínská strana," vysvětlil Václav Vorlíček.

Filmaři si na place rozumněli 
Spolupráci si ovšem pochvaloval. "Znovu jsem si ověřil, že u filmu jsou kosmopolitní a velmi schopní lidé. I přes nepřekonatelnou jazykovou bariéru, v Číně jen málo kdo mluví cizím jazykem, každý brzy pochopil, co se po něm chce a dokázal požadavkům vyhovět. Práce na filmu má totiž své zákony a zákonitosti, které se musí dodržet, pokud má výsledek k něčemu být," říká režisér Václav Vorlíček.

Připouští ovšem, že trochu bojoval s čínskými herci, jejichž vyjadřování se opírá o jinou tradici a jinou kulturu. "Zvlášť představitelé rolí rodičů Lina měli tendenci přehrávat jak v gestech, tak v mimice. Českému divákovi stačí lehký úšklebek nebo přimhouření očí, aby pochopil, že jde o ironii. Čínský divák je prý zvyklý na popisnější způsob herectví," mluví o svých zkušenostech režisér.

Vorlíčkovi se tentokrát naštěstí vyhnuly všechny lapálie s pokažený materiálem. "Ještě u žádného filmu se mi nestalo, abych nemusel znovu točit zkažené záběry," říká nestor českého filmu pro děti, který v loňském roce oslavil sedmdesátiny.

Co dál chystá Macourek a Vorlíček
A co dalšího pro diváky autorská dvojice Macourek - Vorlíček připravuje? "Nevím, jestli můžu mluvit za nás oba, protože Miloš Macourek je velice vážně nemocný. Každopádně jsme se o budoucnosti a o dalších projektech bavili. Chtěli bychom připravit scénář k filmu spíš pro dospělé než pro děti. Přemýšlíme o černé komedii, ale připravuji se i na eventualitu, že pracovat začneme společně a dokončovat budu film možná sám," uzavřel Václav Vorlíček.

Iva Janžurová při natáčení nového filmu Mach a Šebestová. (30.5.2001)

Iva Janžurová a představitelé Macha a Šebestové při natáčení nového filmu. (30.5.2001)

Stela Zázvorková při natáčení nového filmu s hlavními představiteli Machem a Šebestovou. (30.5.2001)

Představitelé Macha a Šebestové s kouzelným sluchátkem při natáčení voho českého filmu. (30.5.2001)

Členka poroty pro hraný film 41. mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, francouzská herečka Anna Chaplinová dostává květiny od představitelů hlavních rolí v připravovaném filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Roberta Hájka a Kristýny Květové. Vlevo prezident festivalu Vítězslav Jandák a moderátor slavnostního večera Pavel Zedníček. (1.6.2001)

Režisér celovečerního hraného filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Václav Vorlíček (vpravo) při natáčení ve zlínských ateliérech. (19.7.2001)

Poslední natáčecí chvíle ve zlínských ateliérech při dokončování filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. (18.7.2001)

Režisér Václav Vorlíček pozorně sleduje na monitoru poslední sekundy filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. (18.7.2001)

Při natáčení se Mach a Šebestová (uprostřed) dostali i do Číny. Na snímku jsou i se svým filmovým kamarádem Linem na Velké čínské zdi. (18.7.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz