Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Mach a Šebestová je hotov

  10:50aktualizováno  10:50
Zlín - Nový český film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko je už hotov. Filmaři kolem režiséra Václava Vorlíčka nyní natáčí postsynchrony a hudebník Ondřej Soukup dodělává hudbu ke snímku. S premiérou celovečerního hraného filmu, který si vzal předlohu ze známého večerníku, se počítá 6. prosince. Ještě před ní bude na singlu vydána titulní píseň, kterou společně nazpívají herci.

"Snímek je už dostříhám, nyní probíhají jen drobné dodělávky. Před oficiální premiérou v Praze zřejmě uvedeme snímek v předpremiéře ve Zlíně, kde vznikal," podotkla manažerka Aterliérů Bonton Zlín Klára Bumbálková.

"Film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko je hraný, ale v několika momentech je proložený kreslenými pasážemi. Například když se jeden z dětských hrdinů ocitne díky kouzelnému sluchátku v televizním seriálu o Machovi a Šebestové," prozrazuje jednu ze zápletek děje režisér.

Mach a Šebestová vyskočí z televize
Film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko využívá popularity kresleného večerníčku o spolužácích ze třetí bé, kterým kouzelné sluchátko může splnit každé přání. V celovečerním filmu Mach a Šebestová vyskočí z televizní obrazovky rovnou do reálného života. Jejich kouzelné sluchátko samozřejmě způsobí rozruch mezi spolužáky ve škole i mezi dospělými.

Číňan se také podívá do 3.B
Film financují Ateliéry Bonton Zlín v koprodukci s čínským partnerem BTAC, a tak mají Mach a Šebestová i čínského kamaráda Lina, se kterým se poznají na jednom ze sluchátkových výletů v Pekingu a na oplátku ho vezmou s sebou do Prahy.

Filmový štáb natáčel v Číně čtyři dny, od 8. července. Režisér Václav Vorlíček zde ale strávil mnohem víc času. "Už v zimě jsem si vybíral exteriéry, ve kterých jsem chtěl točit, a čínské partnery jsem požádal, aby mi našli dětského hrdinu s filmovou zkušeností," vysvětluje Vorlíček.

Třináctiletý chlapec Wang Zhao, kterého doporučili čínští koproducenti, se režisérovi líbil hned na první pohled. Nejvíce si cenil jeho zkušeností z pěti jiných dětských rolí.

 "V červnu jsem byl v Číně dvanáct dnů. Hlavně proto, abych zkontroloval přípravy pro natáčení, které organizovala čínská strana," vysvětlil Václav Vorlíček.

Filmaři si na place rozumněli 
Spolupráci si ovšem pochvaloval. "Znovu jsem si ověřil, že u filmu jsou kosmopolitní a velmi schopní lidé. I přes nepřekonatelnou jazykovou bariéru, v Číně jen málo kdo mluví cizím jazykem, každý brzy pochopil, co se po něm chce a dokázal požadavkům vyhovět. Práce na filmu má totiž své zákony a zákonitosti, které se musí dodržet, pokud má výsledek k něčemu být," říká režisér Václav Vorlíček.

Připouští ovšem, že trochu bojoval s čínskými herci, jejichž vyjadřování se opírá o jinou tradici a jinou kulturu. "Zvlášť představitelé rolí rodičů Lina měli tendenci přehrávat jak v gestech, tak v mimice. Českému divákovi stačí lehký úšklebek nebo přimhouření očí, aby pochopil, že jde o ironii. Čínský divák je prý zvyklý na popisnější způsob herectví," mluví o svých zkušenostech režisér.

Vorlíčkovi se tentokrát naštěstí vyhnuly všechny lapálie s pokažený materiálem. "Ještě u žádného filmu se mi nestalo, abych nemusel znovu točit zkažené záběry," říká nestor českého filmu pro děti, který v loňském roce oslavil sedmdesátiny.

Co dál chystá Macourek a Vorlíček
A co dalšího pro diváky autorská dvojice Macourek - Vorlíček připravuje? "Nevím, jestli můžu mluvit za nás oba, protože Miloš Macourek je velice vážně nemocný. Každopádně jsme se o budoucnosti a o dalších projektech bavili. Chtěli bychom připravit scénář k filmu spíš pro dospělé než pro děti. Přemýšlíme o černé komedii, ale připravuji se i na eventualitu, že pracovat začneme společně a dokončovat budu film možná sám," uzavřel Václav Vorlíček.

Iva Janžurová při natáčení nového filmu Mach a Šebestová. (30.5.2001)

Iva Janžurová a představitelé Macha a Šebestové při natáčení nového filmu. (30.5.2001)

Stela Zázvorková při natáčení nového filmu s hlavními představiteli Machem a Šebestovou. (30.5.2001)

Představitelé Macha a Šebestové s kouzelným sluchátkem při natáčení voho českého filmu. (30.5.2001)

Členka poroty pro hraný film 41. mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, francouzská herečka Anna Chaplinová dostává květiny od představitelů hlavních rolí v připravovaném filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Roberta Hájka a Kristýny Květové. Vlevo prezident festivalu Vítězslav Jandák a moderátor slavnostního večera Pavel Zedníček. (1.6.2001)

Režisér celovečerního hraného filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Václav Vorlíček (vpravo) při natáčení ve zlínských ateliérech. (19.7.2001)

Poslední natáčecí chvíle ve zlínských ateliérech při dokončování filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. (18.7.2001)

Režisér Václav Vorlíček pozorně sleduje na monitoru poslední sekundy filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. (18.7.2001)

Při natáčení se Mach a Šebestová (uprostřed) dostali i do Číny. Na snímku jsou i se svým filmovým kamarádem Linem na Velké čínské zdi. (18.7.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz