Karel Roden v režii Juraje Herze hraje přítele německé rodiny Habermannových ve filmu natočeném podle předlohy Josefa Urbana.

Karel Roden v režii Juraje Herze hraje přítele německé rodiny Habermannových ve filmu natočeném podle předlohy Josefa Urbana. | foto: KN Filmcompany

Film má opět roli pro Rodena, Herz ho uvede příští rok na jaře

  • 18
Karla Rodena, čerstvého nositele hereckého Českého lva za Hlídače č. 47, čeká dvojí výlet do válečné historie. Ještě než v září začne točit s Alicí Nellis drama Lidice, ve kterém představuje jediného přeživšího muže z vesnice vyhlazené nacisty, natočí v režii Juraje Herze česko-německo-rakouský Habermannův mlýn.

Herz "vyhrál"

Na silný příběh s kontroverzními prvky pomýšlelo vícero českých filmařů v čele s Filipem Renčem. Jenže autorská práva se prodala do Německa a nyní se vracejí na českou půdu v koprodukční, pozměněné podobě. Na novém scénáři se s Urbanem podílel Wolfgang Limmer, režie se ujal Herz, jenž v Německu působí od své emigrace v 80. letech, a před kameru zamíří i německy mluvící herci.

Příběh s podtitulem "Nevinní umírají ve válce první" vychází ze stejnojmenného románu Josefa Urbana a odehrává se v malé vesnici v Sudetech mezi lety 1938–1945, od mnichovské dohody až po konec války a začátek odsunu Němců.

Vražda bez trestu

"Když jsem jako desetiletý opouštěl koncentrační tábor v Sachsenhausenu, ve snu mě nenapadlo, že se někdy budu k té degradující a ne moc příjemné etapě svého života vracet myšlenkami, natož filmovou výpovědí," přiznává Herz, jejž nacisté zavlekli i s rodiči do lágru koncem války.

"Osobně se díky Habermannovu mlýnu mohu částečně vyrovnat s minulostí a věřím, že film podobně pomůže i jiným lidem, kteří tu tragickou dobu prožili. Je to obrovská výzva a odpovědnost současně," míní režisér.

Z natáčení filmu Habermannův mlýn - režie Juraj Herz

Ústřední postava příběhu, mlynář Habermann ze severomoravského Bludova, zosobňuje případ úspěšného podnikatele, jehož život se pod vlivem doby a prostředí změní v takřka antickou tragédii. "Habermann byl Němec, ale s českými sousedy úplně běžně vycházel, s některými se úzce přátelil, mluvil dokonale česky – i s členy vlastní rodiny, a za války několika Čechům i pomáhal," líčí tvůrci.

Roden, Lidice a Alice Nellis

Karel Roden a Martha Issová. Setkali se ve finále Českých lvů a od září budou společně natáčet historické drama Lidice. Film, který díky scénáři Zdeňka Mahlera dostal od státního fondu kinematografie rekordní příspěvek dvacet milionů korun, bude stát ještě o padesát milionů více a natočí jej režisérka Alice Nellis.

Po osvobození však záhadně zmizel a jeho manželka i s dětmi musela do odsunu. Později vyšlo najevo, že Habermanna v květnu 1945 brutálně zavraždili, ale jeho smrt nebyla nikdy řádně objasněna a pachatelé zločinu nebyli potrestáni.

Přítel rodiny

Příslušníky rodu Habermannových budou představovat berlínský divadelník Mark Waschke, známý třeba z filmového přepisu Buddenbrookových, Hannah Herzsprungová, kterou česká kina brzy představí ve filmech Předčítač i Baader Meinhof Komplex, a Wilson Gonzales Ochsenknecht, jenž dospěl od dětských rolí až k nejnovějšímu filmu jménem Gangy.

Oldřich KaiserČeský lev 2008 - Karel Roden

Karel Roden ztvární Březinu, Habermannova důvěrného přítele, jenž pak pomáhá i jeho rodině. Další postavy vytvoří Oldřich Kaiser, Zuzana Kronerová, Jan Hrušínský, Radek Holub nebo Andy Hryc. Zatím má štáb na programu jen krátké předtáčky v okolí Vlašimi, hlavní část natáčení se plánuje od 25. května do poloviny července, přičemž nejvíce času stráví v historickém mlýně na říčce Blanici nedaleko Hradiště. S premiérou se počítá na únor či březen 2010.

Habermannův mlýn vychází ze skutečných událostí, o nichž mnozí pamětníci, Češi i Němci, neradi slyší. "Mezitím se však narodila nová mladá generace, která cítí silnou potřebu, aby se minulost objasnila," dávají tvůrci najevo, s jakými diváky počítají.