Sü Ťing-lej je režisérka, producentka a herecká hvězda snímku.

Sü Ťing-lej je režisérka, producentka a herecká hvězda snímku. | foto: 2media

Politici v čínské romanci vítali první vlaštovku před Krtečkem a pandou

  • 3
Velký sál pražské Lucerny hostil slavnostní předpremiéru čínského filmu natáčeného v Praze. Romance Jen my víme kde vejde do našich kin na podzim.

Byl to zvláštní zážitek. Slavnostně prostřené stoly, bílé ubrusy, na nich svíčky a čínské i české vlaječky. Na projekčním plátně obraz čínských milenců pod Karlovým mostem. A v kině, v něž se pro jeden večer proměnil velký sál pražské Lucerny, delegace vedle delegace. Na první novodobý čínský film natáčený u nás přišli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek či Kateřina Kalistová z ministerstva kultury. Projevy nebraly konce, padaly výroky o „kulturním mostu mezi národy“ či „první vlaštovce spolupráce, která přinese další ovoce“, protože „diváci obou zemí už se těší na seriál s Krtečkem a pandou“. Mezi vzletnými slovy paradoxně nezaznělo to klíčové: obchod.

Dvě miliardy lidí na síti

Snímek Jen my víme kde se měl původně točit v Paříži, nakonec se čínský štáb nechal zlákat do Prahy, kde z celkového rozpočtu 109 milionů korun utratil 39 milionů a z nich dvacet procent, necelých osm milionů, dostal zpět coby takzvané pobídky. Znamená to investici do budoucnosti – a do turistiky.

Představitelé snímku Jen my víme kde

Režisérka, producentka a herecká hvězda snímku Sü Ťing-lej potvrdila, že byla Prahou nadšena, a pokud najde vhodné téma, ráda tu bude točit znova. „Navštěvovali jsme zdejší kluby, ochutnávali pití, procházeli se ve tři ráno po Karlově mostě, prostě byly to nádherné tři měsíce,“ vyprávěla filmařka, jejíž jméno v titulcích umí zařídit v čínských kinech tržby 330 milionů korun. „Odmala znám Milana Kunderu a obrazy vaší krajiny, proto mě Česko lákalo,“ dodala herečka, jejíž tvář známe u nás z děl Válečníci nebo Město zločinu.

Hlavně ji však znají v Číně, kde je tak populární, že její poznámky na Twitteru o natáčení v Česku sledovala půlka země a webové stránky filmu měly před premiérou téměř dvě miliardy návštěvníků.

Porazila Hollywood

U nás se za úspěšný považuje film se třemi sty tisíci diváky; jak vypadá hit v čínském měřítku? „Od únorové premiéry vidělo naši romanci deset milionů lidí, další desítky milionů očekáváme od uvedení v televizi a na internetu,“ potvrdila Sü Ťing-lej pro MF DNES.

S úsměvem dodala, že má pro nás ještě jednu dobrou, byť pro sebe spíše špatnou zprávu. „Čínské diváky nadchla krása Prahy víc než film sám, takže se mnozí z nich rozhodli, že do Česka pojedou,“ ohlásila příliv asijských turistů. Příběh se už promítá také v Hongkongu, na Tchaj-wanu a omezeně ve Státech. Podle Sü Ťing-lej umí čínský film doma konkurovat Hollywoodu, její romance v tamních kinech porazila světový hit Hunger Games.

Při výrobě romantické „reklamy na Prahu“ zaměstnala čínská produkce zdejší profese včetně architekta Milana Býčka, kostýmní výtvarnice Kataríny Hollé i několika herců v menších rolích. A o čem vlastně Jen my víme kde vypráví? Čínská studentka přijede do Prahy, aby zapomněla na zradu přítele, a kromě nové lásky tu najde jednak dávnou stopu své zesnulé babičky, kterou kdysi miloval jistý Josef Novák, jednak krásy naší země včetně hudby, krojů, staroměstských zákoutí i moderních nočních klubů.