Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Jana Němce získal zlato

  0:15aktualizováno  0:15
Zlatý leopard, jediná cena udělená v sekci videofilmů 54. mezinárodního filmového festivalu v Locarnu, který včera skončil, připadl snímku Jana Němce Noční hovory s matkou. Loni měl tento netradiční film světovou premiéru na internetu, a to na portálu iDNES.

"Ocenili jsme vzrušující film plný imaginace a poezie, který dojímá svým univerzálním sdělením - dílo jednoho z největších evropských tvůrců, jež svým využitím prostředků střihu a novými působivými obrazy znamená výzvu pro všechny filmaře současnosti."

Těmito slovy zdůvodnil Keith Griffith, režisér a hlavní producent Britského filmového institutu, jednomyslné rozhodnutí šestičlenné mezinárodní poroty, která posuzovala soutěž videosekce. Mezi devětadvaceti filmy tohoto programu byla přitom řada zajímavých titulů.

Málokterý z nich ovšem využil stylotvorných možností skýtaných digitální kamerou tak osobitě jako Jan Němec. Zlatému leopardovi této sekce tleskali bez výjimky novináři i publikum.

Naproti tomu rozhodnutí poroty, která posuzovala mezinárodní soutěž filmovou, nejenže v několika případech vítala směsice potlesku a bučení, ale dvě členky poroty se od výsledného verdiktu dosaženého po dlouhotrvajícím jednání dokonce veřejně distancovaly.

Leopardi byli nicméně rozděleni i za filmy a ten nejdůležitější, zlatý, putoval letos do Itálie. Získal jej snímek Maurizia Sciarry Za revolucí v citroence, road movie o dvou mládencích a jedné dívce putujících v roce 1974 do Portugalska, kde právě v "karafiátové revoluci" padl režim diktátora Salazara.

Jeden z představitelů sympatického filmu, využívajícího revolučního nadšení spíš jako kulisy k úvahám na téma volné lásky, získal navíc Bronzového leoparda za herecký výkon.

Podle mínění mnohých mělo zlato připadnout spíše filmu Abolfazla Jaliliho Delbaran, kterému porota udělila svou zvláštní cenu. Všeobecnou spokojenost nevzbudil ani jeden ze Stříbrných leopardů a tím méně čtyři zvláštní uznání.

Rozpačité přijetí výsledků hlavní soutěže nepochybně napovídá, že žádné z devatenácti děl, která se jí účastnila, nečnělo tak výrazně nad průměr jako Noční hovory s matkou v kontextu videosoutěže.

Což ale neznamená, že letošní Locarno nepřineslo nic pozoruhodného. Množství zájemců každodenně zaplňujících festivalová kina a impozantní projekce pod širým nebem na starobylém náměstí, jež pojme až sedm tisíc diváků, vynikající retrospektiva věnovaná asijským tvůrcům působícím ve Spojených státech a řada dalších zajímavých programů svědčí o tom, že se locarnskému festivalu daří dobře.

Ne nadarmo ostatně dostal letos obzvláště štědrou finanční injekci z veřejných prostředků. 

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

Najdete na iDNES.cz