Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Jana Němce získal zlato

  0:15aktualizováno  0:15
Zlatý leopard, jediná cena udělená v sekci videofilmů 54. mezinárodního filmového festivalu v Locarnu, který včera skončil, připadl snímku Jana Němce Noční hovory s matkou. Loni měl tento netradiční film světovou premiéru na internetu, a to na portálu iDNES.

"Ocenili jsme vzrušující film plný imaginace a poezie, který dojímá svým univerzálním sdělením - dílo jednoho z největších evropských tvůrců, jež svým využitím prostředků střihu a novými působivými obrazy znamená výzvu pro všechny filmaře současnosti."

Těmito slovy zdůvodnil Keith Griffith, režisér a hlavní producent Britského filmového institutu, jednomyslné rozhodnutí šestičlenné mezinárodní poroty, která posuzovala soutěž videosekce. Mezi devětadvaceti filmy tohoto programu byla přitom řada zajímavých titulů.

Málokterý z nich ovšem využil stylotvorných možností skýtaných digitální kamerou tak osobitě jako Jan Němec. Zlatému leopardovi této sekce tleskali bez výjimky novináři i publikum.

Naproti tomu rozhodnutí poroty, která posuzovala mezinárodní soutěž filmovou, nejenže v několika případech vítala směsice potlesku a bučení, ale dvě členky poroty se od výsledného verdiktu dosaženého po dlouhotrvajícím jednání dokonce veřejně distancovaly.

Leopardi byli nicméně rozděleni i za filmy a ten nejdůležitější, zlatý, putoval letos do Itálie. Získal jej snímek Maurizia Sciarry Za revolucí v citroence, road movie o dvou mládencích a jedné dívce putujících v roce 1974 do Portugalska, kde právě v "karafiátové revoluci" padl režim diktátora Salazara.

Jeden z představitelů sympatického filmu, využívajícího revolučního nadšení spíš jako kulisy k úvahám na téma volné lásky, získal navíc Bronzového leoparda za herecký výkon.

Podle mínění mnohých mělo zlato připadnout spíše filmu Abolfazla Jaliliho Delbaran, kterému porota udělila svou zvláštní cenu. Všeobecnou spokojenost nevzbudil ani jeden ze Stříbrných leopardů a tím méně čtyři zvláštní uznání.

Rozpačité přijetí výsledků hlavní soutěže nepochybně napovídá, že žádné z devatenácti děl, která se jí účastnila, nečnělo tak výrazně nad průměr jako Noční hovory s matkou v kontextu videosoutěže.

Což ale neznamená, že letošní Locarno nepřineslo nic pozoruhodného. Množství zájemců každodenně zaplňujících festivalová kina a impozantní projekce pod širým nebem na starobylém náměstí, jež pojme až sedm tisíc diváků, vynikající retrospektiva věnovaná asijským tvůrcům působícím ve Spojených státech a řada dalších zajímavých programů svědčí o tom, že se locarnskému festivalu daří dobře.

Ne nadarmo ostatně dostal letos obzvláště štědrou finanční injekci z veřejných prostředků. 

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Najdete na iDNES.cz