Z filmu In a Heartbeat | foto: Ringling College of Art and Design

YouTube má senzaci. Čtyřminutové srdce už zná dvacet milionů lidí

  • 44
Internet má novou senzaci. Animovaný němý snímek In a Heartbeat trvá jen čtyři minuty a natočili ho studenti americké Ringling College of Art and Design na Floridě jako závěrečnou školní práci. Skromný rozpočet dali dohromady pomocí veřejné sbírky – a pak už jen sledovali zázrak, včetně nominace na studentského Oscara.

Když něžnou grotesku o milostném vzplanutí mezi dvěma školáky umístili na YouTube, do pěti dnů od nenápadné premiéry nasbírala na dvacet milionů zhlédnutí. A každým okamžikem přibývají další, filmové servery hlásí nevídaný nárůst zájmu o In a Heartbeat, až přes čtrnáct set procent.

Nejvíce se diví oba začínající tvůrci, čerství absolventi oboru počítačové animace Esteban Bravo a Beth Davidová. Neboť nejen celá jejich prvotina, ale také hravý grafický symbol snímku In a Heartbeat, rozpůlené růžové srdce, zčistajasna dobývá svět na síti.

„Na úplném počátku stál jenom nápad, že ukážeme zamilovaného člověka, kterému srdce samou láskou vyskočí z hrudi, a on je marně pronásleduje. Ovšem zpočátku ještě šlo o tradiční pár, tedy chlapce a dívku,“ vypráví Beth Davidová.

Podle Brava by kratičká historka o překonávání strachu z vyznání citů dávala smysl i v původní podobě, ale teprve když ji přenesli do homosexuální roviny, nalezli v ní nové, dramatičtější vrstvy.

„Tudíž až poté, co jsme se rozhodli, že oba hrdinové naší malé romance budou stejného pohlaví, začali jsme do projektu osobně investovat. Představovali jsme si příběh, který bychom sami rádi viděli jako děti,“ vyprávěla novinářům jedenadvacetiletá studentka.

Její kolega dodal: „To, co se kolem snímku In a Heartbeat děje, vypadá naprosto šíleně, ale pro nás coby pro umělce je nesmírně důležité, jestliže cítíme tak obrovskou odezvu. Jako by si naši práci lidé ve velkém obkreslovali.“

Dvojice, která na filmu pracovala přes rok, vyhlásila na popud přátel veřejnou sbírku loni na podzim. Celkový rozpočet si stanovili na pět tisíc dolarů, od přispěvatelů potřebovali tři tisíce – a přišel čtyřnásobek. Hotový film dali na internet v poslední červencový den a do týdne se stali celebritami.

Oba přiznávají, že vyrůstali na animovaných filmech Brada Birda, který režíroval třeba Ratatouille nebo Úžasňákovy, a na produkci studia Pixar včetně snímků Hledá se Nemo nebo Život brouka. Co s autory celosvětového hitu bude dál?

Není to poprvé, ani naposled, kdy Hollywood objevil talenty právě prostřednictvím YouTube. Nyní čtyřiadvacetiletý Bravo, který pochází z Chile, už pracuje u konkurenční animační firmy, ve studiu Blue Sky, z jehož dílny pochází sága Doba ledová. A rodačka z Ohia Davidová dostala práci u společnosti Sony v týmu, který připravuje třetí díl série Hotel Transylvánie.