Film Den poté má premiéru v říši ledu

  • 1
Nejprve mrazivý zážitek z plátna, pak večírek ve stejném stylu, tedy v říši ledu a sněhu. Tak bude vypadat dnešní pražská premiéra amerického velkofilmu Den poté, který líčí novou dobu ledovou. Zítra pak zamíří do třiceti českých kinosálů, většinou v českém znění.

"Na slavnostní promítání jsme pozvali herce od Jiřího Bartošky po Marka Vašuta i vědce z hydrometeorologického ústavu, večerem bude provázet Alena Zárybnická, nejen televizní odbornice na počasí," uvedla Andrea Machalíková z Bontonfilmu.

Souběžně s Českem startuje novinka režiséra Rolanda Emmericha plnou triků v mnoha zemích světa, ve Spojených státech přijde do tisíců kin pozítří - a všude jej provází vlna debat o věrohodnosti nebezpečných změn počasí, jež popisuje.

V Americe se vyslovuje i armáda, která se pozastavuje nad pády zamrzlých vrtulníků, u nás vydalo stanovisko ekologické hnutí Duha. Tvůrci odpovídají - je to jen film. "Výpravný příběh o přežití a hrdinství s akcí a efekty má rozhodně tu ráznost, kterou publikum od tvůrce Dne nezávislosti Rolanda Emmericha očekává," tvrdí producent Mark Gordon.

Katastrofické filmy procházejí dějinami od různých verzí zkázy Pompejí či Titaniku až po kuriozity jako Den poté vyrobený nedávno v Malajsii.

Podle filmových historiků se katastrofické snímky točívaly zvláště v obdobích ekonomických a politických krizí, svůj vlastní moderní žánr, pro nějž je typické spojení mohutné techniky s hvězdnými herci, vytvořily teprve před čtvrtstoletím. Tehdy diváky oslnilo Zemětřesení s Charltonem Hestonem či Skleněné peklo, kde se v dramatu z hořícího mrakodrapu sešli Paul Newman, Steve McQueen či Fred Astair odměněný Zlatým glóbem.

Od místních hrozeb přešel katastrofický film k celosvětovým a s výpravností rostl i zájem publika. Bontonfilm hádá, že za první víkend může Den poté zlákat šedesát tisíc lidí.

Tornáda ničí Hollywood v katastrofickém snímku Den poté.

,