Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla muž. Přesto se o Dánské dívce musí psát výhradně v ženském rodě

  14:58aktualizováno  14:58
Politická korektnost došla tak daleko, že o titulní hrdince filmu Dánská dívka se má psát výhradně v ženském rodě. Přestože se narodila jako muž.

Skutečný příběh v pozadí a slavný herec v ženské roli v popředí. To je Dánská dívka, která míří do našich kin se čtyřmi oscarovými nominacemi a spoustou dohadů.

Nádech senzace vychází z reálného životopisu prvního muže v historii, který, ačkoli ženatý, si nechal operací změnit pohlaví. Hraje ho Eddie Redmayne, jenž loni vyhrál Oscara za postavu fyzika Hawkinga ve filmu Teorie všeho; nyní je nominován znovu, spolu s Alicií Vikanderovou v roli hrdinovy manželky.

Fotogalerie

Nebo hrdinčiny manželky? Novináři totiž dostali doporučení, jak s popisem role zacházet: „Lili Elbe se narodila jako muž, ale ve skutečnosti se cítila ženou. Pokud použijeme současnou terminologii, můžeme ji popsat jako transgenderovou ženu, tudíž k popisu Lili nejsou použita mužská zájmena. Jakékoli zmínky o ní před operací jsou omezené na výraz, že před svou přeměnou žila Lili jako Einar Wegener.“

Pravda je taková, že v roce 1926 si v Kodani vzal známý krajinář Einar Wegener za manželku méně známou portrétistku Gerdu. Jejich manželství se zdálo vyrovnané až do chvíle, kdy žena poprosila manžela, aby zaskočil za její modelku a pózoval jí v ženských šatech.

Díky tomu muž objeví svou pravou osobnost a začne žít jako žena Lili, v níž jeho manželka objeví novou inspiraci, ovšem společnost je odmítá. Proto odjedou do svobodomyslné Paříže a navzájem se dál oba podporují – tedy už obě.

V zásadě romance

Ne všichni byli snímkem, který svou dráhu začal na podzimních festivalech v Benátkách a Torontu, bezvýhradně nadšeni. Podle listu Guardian vzniklo „melodrama pro masové publikum, jež nenašlo nový úhel pohledu“. Nicméně snímek, který režíroval tvůrce oscarové Královy řeči Tom Hooper, sbírá ceny či nominace nejen pro herecký pár, ale také za hudbu, výpravu či kostýmy. A jeho aktéři v něm výlučnost, natož výstřednost nehledají. Eddie Redmayne tvrdí, že film vypráví „o autenticitě, identitě a odvaze najít sám sebe i být sám sebou, ale v zásadě je to milostný příběh“. A režisér Dánské dívky se dokonce přiznal k slzám.

„Scénář mě nadchl, jakmile jsem ho začal číst, což bylo v roce 2008, kdy jsem připravoval Královu řeč. Byl to ten nejlepší scénář, jaký jsem kdy měl v ruce. Brečel jsem třikrát, když jsem ho četl – a to nejsem zrovna sentimentální typ. Tenhle film jsem prostě chtěl natočit,“ vzpomíná Hooper.

Zrušený sňatek

„Vyděsilo mě, že hraju skutečnou postavu? Ano, vyděsilo, ale mě vyděsí všechno. A začal jsem si uvědomovat, že strach ztvárnit reálný příběh je podněcující – posunul mě dál,“ přiznal Redmayne.

Ale jak to bylo dál doopravdy? Lili Elbe v roce 1930 absolvovala na klinice v Drážďanech sérii operací, které z ní měly definitivně udělat ženu; zemřela v roce 1931, když jí bylo 48 let.

Její životní partnerka se poté znovu provdala, a to za italského diplomata, s nímž odjela do Maroka, avšak po čase se zase rozvedla a vrátila se do Dánska. Zemřela roku 1940 ve svých 54 letech, deset roků poté, co dánský král prohlásil manželství Lili a Gerdy za neplatné.

Paradoxně jako výtvarnice se Gerda nakonec proslavila více než původně uznávanější Einar – a to právě obrazy, na kterých zachytila svého manžela po proměně v ženu, která si říkala Lili Elbe.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

VIDEO: Noční můra smetánky má tvář evropských hvězd a jméno Happy End

Trailer k filmu Happy End

Satirická noční můra evropské smetánky, napsal The Guardian o snímku Happy End, který do našich kin přijde 1. února. A...

RECENZE: Nejen morbidním humorem oslní Tři billboardy kousek za Ebbingem

Frances McDormandová ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem

Vítěz Zlatých glóbů je opravdu velmi dobrý film, ale jak napsali ve Variety, k mistrovskému dílu má daleko. Navíc Tři...

Najdete na iDNES.cz