Harry Potter And The Deathly Hallows

Harry Potter And The Deathly Hallows | foto: Reuters

Film a kniha o Potterovi se navzájem požírají

  • 1
Obě novinky spjaté s Harrym Potterem sice lámou rekordy, podle odborníků však poslední knížka odčerpává kinům fanoušky pátého snímku.

Na chudobu to rozhodně nevypadá, ale mohlo být lépe – kdyby se pátý film a sedmá kniha z módní série o Harrym Potterovi nesvezly na téže vlně.

Podle zámořských analytiků nastala takzvaná kanibalizace: knižní závěr ságy Harry Potter and the Deathly Hallows "požírá" zejména v anglicky mluvících zemích premiéru snímku Harry Potter a Fénixův řád, neboť ze spousty potenciálních diváků činí čtenáře.

Porazili ho gayové
"Vítej, Hallows; sbohem, Fénixi." – Tak zámořské statistiky shrnovaly skutečnost, že už po druhém víkendu spadl film Fénixův řád z čela žebříčku. Start byl sice mohutný, za první prodloužený víkend snímek utržil v Severní Americe 140 milionů dolarů a 190 milionů za stejnou dobu vydělal v dalších 44 zemích, ale o následujícím víkendu zaznamenal v zámoří pokles téměř o šedesát procent.

Z trůnu navíc výpravný snímek o čarodějnickém učni sesadila premiéra levné homosexuální komedie Když si Chuck bral Larryho s Adamem Sandlerem v hlavní roli – a v přepočtu diváků na jedno představení si lépe vedl i travoltovský taneční příběh Hairspray.

Mnozí analytici soudí, že na film se fanoušci vrhli hned v jeho úvodní vlně; jakmile si však zakoupili sedmou knížku, filmový pátý, tedy "starý" příběh pro ně ztratil přitažlivost.

Náplastí filmařům může být zájem diváků v zemích, kde děti v angličtině běžně nečtou. Zahajovací víkend v Česku přivedl na Fénixův řád do kin skoro 122 tisíc lidí, což byl zdejší třetí nejsilnější start – historický žebříček stále vedou Pán prstenů: Návrat krále a Dvě věže.

Český nástup Fénixova řádu obnášel na vstupném čtrnáct milionů korun; celosvětově už má pátý potterovský film na kontě téměř šest set milionů, čímž předstihl třeba Armageddon a ve čtyřicítce nejúspěšnějších filmů všech dob zvolna stoupá vzhůru. Kde se zastaví? V rámci potterovské série zatím vede první Kámen mudrců, jejž celosvětové tržby 968 milionů dolarů činí čtvrtým nejvýnosnějším filmem dějin.

 Naproti tomu v knižní branži je už víceméně jasno. Sedmý příběh Harry Potter and the Deathly Hallows je nejen nejpochmurnější a nejdospělejší, ale také nejomamnější, alespoň v knihkupectvích. Až to někteří nemohou vydržet a ironicky komentují, že národ se prostě s Potterem zbláznil.

Jedenáct milionů knih za den
To mimořádné třeštění předznamenaly už stovky večírků, které vítaly Pottera v knihkupectvích na různých místech světa. Prodej pak překonal všechna očekávání i rekordy.

Stal se nejrychleji prodávanou knihou na světě: za prvních čtyřiadvacet hodin zmizelo z pultů ve Spojených státech a Velké Británii jedenáct milionů výtisků. Konečné číslo se ještě zvedne, až se sečtou výsledky ze všech devadesáti zemí, kde byl Potter souběžně uveden. I tady však platí, že úvodní vlna je nejmocnější – většina fanoušků knihu prostě musí mít během prvního týdne.

Podobný vývoj titul prodělává i v Česku, byť se prodej anglické verze nepočítá na miliony, ale na tisíce. Do včerejška se v celorepublikové síti Kanzelsberger a v pražských pobočkách Neoluxor celkem prodalo na sedm tisíc výtisků.

Podle Jana Kanzelsbergera je novinka dvakrát žádanější než šestá kniha, a to nejen v Praze, ale třeba i v Ostravě či Plzni. Na Václavském náměstí dosahují denní obraty dvou set až tří set výtisků, čemuž nemohou konkurovat ani romány Michala Viewegha.

Klientela je však poněkud jednotvárná: cizinci a česká mládež. Jiné věkové kategorie si musí počkat na český překlad, který pod názvem Harry Potter a Relikvie smrti vyjde počátkem příštího roku. Ve francouzštině, němčině či čínštině to má být už letos v říjnu.