Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filharmonie připravila několik novinek

  12:48aktualizováno  12:48
Zlín - První koncert nové sezony naplánovala zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů na 11. října. Klasickým cyklům ovšem předcházela také prázdninová činnost filharmoniků, ať už u nás, nebo v zahraničí. Nová sezona je podle dramaturgyně Filharmonie Bohuslava Martinů Jindry Keferové ve znamení několika zajímavých novinek.

Letní aktivity filharmonie nejsou příliš žádané
Během letních prázdnin členové filharmonie nijak nezaháleli. Účastnili se Koncertu dobré vůle na Velehradě, podíleli se na hudebních kurzech, s úspěchem koncertovali na zájezdech v zahraničí. V našem regionu ovšem tak úspěšní nebyli.

"Z hlediska kultury se stále hovoří o tom, že Zlín je v době prázdnin mrtvé město, kde se nic neděje. Uspořádali jsme dva koncerty - operních árií a komorních oper. Hlediště byla pokaždé poloprázdná. Přišlo velmi málo lidí. To považuji za hlavní problém zlínské kultury v létě," vysvětluje a hájí svůj postoj k prázdninovému kulturnímu dění ve Zlíně ředitel filharmonie Marek Obdržálek.

Koncertní sezona začala pro filharmonii už začátkem září. "Podíleli jsme se na nahrávání filmové hudby. Konkrétně se jednalo o ozvučení němých filmů z třicátých let," říká Obržálek.

Dramaturgie posílila populární koncerty
V nové sezoně srovnala dramatugie filharmonie všechny cykly na stejný počet koncertů. Posluchačsky nejoblíbenější Cyklus C - Populární koncerty má tentokrát na programu celkem šest vystoupení.

"Pro posluchače jsme připravili koncert známého houslisty Pavla Šporcla. V první části zahraje klasické Vivaldiho Čtvero ročních dob. V druhé polovině vystoupení představí spolu s jazzovými hudebníky lahůdku argentinského skladatele Piazzolly, který upravil původní Vivaldiho skladbu do rytmu tanga," upozorňuje na repertoárovou výjimečnost dramaturgyně zlínské filharmonie Jindra Keferová.

V rámci cyklu populárních koncertů zazní také koncert nazvaný Pocta Edith Piaf, večer šansonů v podání Marty Balejové. Zajímavostí podle dramaturgyně je, že místní filharmonie dala v souvislosti s tímto koncertem podnět k orchestraci šansonů. Ujali se jí studenti pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka.


"Tímto krokem jsme ušetřili značnou finanční částku, orchestrace je běžně velmi drahou záležitostí," podotýká Keferová.

Hudební cykly mají svá nová témata
První dva cykly mají nově svá témata. Cyklus A odehrají filharmonici pod názvem Klavír v proměnách století a nabídne posluchačům především klavírní skladby různých období.

Cyklus B je zaměřen na období romantismu. "V rámci tohoto cyklu jsme pozvali například varhaníka Jaroslava Tůmu nebo houslistu Ivana Ženatého. Ze zahraničních interpretů se posluchačům představí francouzský violoncellista Sébastien van Kuijk, který v loňském roce zvítězil v soutěži Pražské jaro 2000.

Dramaturgie Filharmonie Bohuslava Martinů myslí také na významná výročí. "V tomto roce si připomínáme sto šedesát let od narození českého skladatele Antonína Dvořáka. Při té příležitosti přichystala filharmonie novoroční koncert, na kterém zazní Dvořákovy Slovanské tance.

Filharmonie zahajuje Univerzitní cyklus
V letošním roce zahájila filharmonie zcela nový cyklus, a to v souvislosti se vznikem zlínské Univerzity Tomáše Bati. Cílem je podle ředitele Obdržálka nabídnout studentům větší možnosti v rámci kulturního vyžití.

"Pro studenty jsme v letošním roce připravili dva koncerty, které se budou konat v Aule zlínského Academia Centra. Zopakujeme pro ně vystoupení Pavla Šporcla a také klavírní koncert Jana Šimíčka," dodává na závěr Obdržálek.

Zlínská filharmonie oslavuje 55. let svého trvání

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz