Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filharmonie připravila několik novinek

  12:48aktualizováno  12:48
Zlín - První koncert nové sezony naplánovala zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů na 11. října. Klasickým cyklům ovšem předcházela také prázdninová činnost filharmoniků, ať už u nás, nebo v zahraničí. Nová sezona je podle dramaturgyně Filharmonie Bohuslava Martinů Jindry Keferové ve znamení několika zajímavých novinek.

Letní aktivity filharmonie nejsou příliš žádané
Během letních prázdnin členové filharmonie nijak nezaháleli. Účastnili se Koncertu dobré vůle na Velehradě, podíleli se na hudebních kurzech, s úspěchem koncertovali na zájezdech v zahraničí. V našem regionu ovšem tak úspěšní nebyli.

"Z hlediska kultury se stále hovoří o tom, že Zlín je v době prázdnin mrtvé město, kde se nic neděje. Uspořádali jsme dva koncerty - operních árií a komorních oper. Hlediště byla pokaždé poloprázdná. Přišlo velmi málo lidí. To považuji za hlavní problém zlínské kultury v létě," vysvětluje a hájí svůj postoj k prázdninovému kulturnímu dění ve Zlíně ředitel filharmonie Marek Obdržálek.

Koncertní sezona začala pro filharmonii už začátkem září. "Podíleli jsme se na nahrávání filmové hudby. Konkrétně se jednalo o ozvučení němých filmů z třicátých let," říká Obržálek.

Dramaturgie posílila populární koncerty
V nové sezoně srovnala dramatugie filharmonie všechny cykly na stejný počet koncertů. Posluchačsky nejoblíbenější Cyklus C - Populární koncerty má tentokrát na programu celkem šest vystoupení.

"Pro posluchače jsme připravili koncert známého houslisty Pavla Šporcla. V první části zahraje klasické Vivaldiho Čtvero ročních dob. V druhé polovině vystoupení představí spolu s jazzovými hudebníky lahůdku argentinského skladatele Piazzolly, který upravil původní Vivaldiho skladbu do rytmu tanga," upozorňuje na repertoárovou výjimečnost dramaturgyně zlínské filharmonie Jindra Keferová.

V rámci cyklu populárních koncertů zazní také koncert nazvaný Pocta Edith Piaf, večer šansonů v podání Marty Balejové. Zajímavostí podle dramaturgyně je, že místní filharmonie dala v souvislosti s tímto koncertem podnět k orchestraci šansonů. Ujali se jí studenti pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka.


"Tímto krokem jsme ušetřili značnou finanční částku, orchestrace je běžně velmi drahou záležitostí," podotýká Keferová.

Hudební cykly mají svá nová témata
První dva cykly mají nově svá témata. Cyklus A odehrají filharmonici pod názvem Klavír v proměnách století a nabídne posluchačům především klavírní skladby různých období.

Cyklus B je zaměřen na období romantismu. "V rámci tohoto cyklu jsme pozvali například varhaníka Jaroslava Tůmu nebo houslistu Ivana Ženatého. Ze zahraničních interpretů se posluchačům představí francouzský violoncellista Sébastien van Kuijk, který v loňském roce zvítězil v soutěži Pražské jaro 2000.

Dramaturgie Filharmonie Bohuslava Martinů myslí také na významná výročí. "V tomto roce si připomínáme sto šedesát let od narození českého skladatele Antonína Dvořáka. Při té příležitosti přichystala filharmonie novoroční koncert, na kterém zazní Dvořákovy Slovanské tance.

Filharmonie zahajuje Univerzitní cyklus
V letošním roce zahájila filharmonie zcela nový cyklus, a to v souvislosti se vznikem zlínské Univerzity Tomáše Bati. Cílem je podle ředitele Obdržálka nabídnout studentům větší možnosti v rámci kulturního vyžití.

"Pro studenty jsme v letošním roce připravili dva koncerty, které se budou konat v Aule zlínského Academia Centra. Zopakujeme pro ně vystoupení Pavla Šporcla a také klavírní koncert Jana Šimíčka," dodává na závěr Obdržálek.

Zlínská filharmonie oslavuje 55. let svého trvání

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz