Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fiktivní otec Škrlové píše v duchu Oty Pavla

  15:37aktualizováno  15:37
Divadelní dramaturg a spisovatel Martin Fahrner se ze dne na den stal mediálně možná nejpropíranějším českým literátem dneška. Nikoli však v souvislosti se svou tvorbou, ale pro propojení s případem znovunalezené Barbory Škrlové.

Martin Fahrner | foto: www.dbagency.cz

Podle nejčerstvějších zpráv se zdá, že právě Fahrner, který vloni v létě odjel s celou svou rodinou do Norska, pomohl Barboře Škrlové utéct do zahraničí. Tu nyní do Čech vrátila norská policie coby údajného třináctiletého Fahrnerova syna Adama. Více zde.

Martin Fahrner se narodil roku 1964, vystudoval DAMU, prošel několika povoláními (působil například jako průvodce ve Vysokých Tatrách nebo keramik), byl dramaturgem v divadlech v Jihlavě, Brně a Pardubicích.

Společně s Petrem Ulrychem napsal divadelní hry Legenda (1994) a Kouzelné střevíčky (2000), psal i písňové texty a působil jako překladatel.

Napsal tři knihy. Debutoval v roce 1994 Pohádkami pro veliké děti, značný ohlas zaznamenala jeho druhá próza Steiner aneb Co jsme dělali, kterou v letech 2001 a 2002 vydalo nakladatelství Petrov pro velký úspěch ve dvou vydáních.

Pro svůj literární styl byl Martin Fahrner často srovnáván s Otou Pavlem: "Jeho vzpomínky z dětství a z období rané dospělosti jsou propojeny nejen rodičovskou úctou a vyznáváním tradičních hodnot, ale i sportovní tematikou," napsala kritička Bára Gregorová.

Následovala Fahrnerova třetí kniha Pošetilost doktora vinnetouologie. "Zatímco Steiner by se dal označit jako román o provázanosti dětství a dospělosti, tato novela má těžiště v době studií a následném (ne)uspívání ve světě," napsal Ondřej Horák v Lidových novinách.

Pro Martina Fahrnera, jak vyplývá z jeho knih i rozhovorů, jsou podstatné dvě věci, které v kontextu současného dění mohou nabývat zajímavých souvislostí: jednak časté cestování, jednak silná fixace na rodinu.

"Tuhle prostřední synek nakreslil naši rodinu a všichni se na tom obrázku smějí od ucha k uchu," řekl Fahrner v roce 2002. "Já prošel v životě i pár semestry pedagogiky a psychologie, tak vím, že se takové obrázky používají k sondování rodinné situace u malých dětí. Když se třeba tatínek na obrázku mračí, něco s ním většinou nebývá v pořádku. Prý to funguje. Tím pádem máme z toho obrázku velikou radost. A visí nám na zdi."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz