Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fidlovačka se pustila do Karla Poláčka

  1:04aktualizováno  1:04
Poláčkův humoristický román Hostinec u kamenného stolu se dočká další divadelní adaptace: 17. ledna jej uvede pražské Divadlo Na Fidlovačce.

Petr Rychlý zparoduje sám sebe | foto: David VotrubaiDNES.cz

Před několika lety ho ve vlastní dramatizaci inscenoval v Hradci Králové Arnošt Goldflam, který se tak chtěl vyhnout známé zfilmované verzi Hostince  z roku 1948 podle scénáře Otakara Vávry.

Na Fidlovačce naopak dramaturgyně Klára Špičková a režisér Pavel Šimák při přípravě jevištní adaptace z filmu, proslaveného především výkony Svatopluka Beneše či Rudolfa Hrušínského, vycházeli.

"Na scénáři, který vznikal ještě za okupace, se totiž podílel sám Karel Poláček, kterého stejně jako při vydání románu kryl Vlastimil Rada. O natočení filmu dokonce měli prý paradoxně zájem i nic netušící Němci," říká dramaturgyně Klára Špičková.

Špičkové se Šimákem však také více vyhovovalo laskavé filmové zakončení vzájemným smírem než poněkud hořké Poláčkovy tóny.

"Ve Vávrově pojetí majitel hostince neumírá, ale smíří se s nevěrnou manželkou a společně zachraňují krachující hostinec. Další páry, které se namlouvaly, se dostanou," popisuje Špičková.

Použití filmového scénáře jako výchozího bodu ovšem přinutilo režiséra Pavla Šimáka vymyslet, jak se na divadle vyrovnat s filmovou technikou střihu.
"Připsali jsme postavu průvodce, který by neměl kus zliterárňovat, ale vnést do něj více Poláčkova humoru. A také pomoci navodit atmosféru léta a prostředí, které jinak kouzlí kamera," vysvětluje Šimák.

Rychlý zparoduje sám sebe
Režisér také nechal zapracovat princip divadla na divadle. Paní hostinskou totiž svede herec Beno Mertens, kterého režisér Pavel Šimák vybavil početnější hereckou suitou a připsal dvě role kočovných herců.

Mertense si zahraje největší hvězda inscenace, komik Petr Rychlý, který podle Šimáka v roli paroduje sám sebe coby "hvězdu showbusinessu". Další úlohy zastanou například Tereza Bebarová, Zuzana Vejvodová, Ondřej Brousek či Denny Ratajský.

I přes obroušené hrany nemá být tato retro komedie jen sentimentální vzpomínkou na zlaté, dávno vyvanulé časy.

"Inscenace by měla být dynamická, proto jsme využili například postupy grotesky nebo citace němého filmu," dodal režisér.

Do konce sezony čekají Fidlovačku ještě tři premiéry a oslava jednoho výročí: v únoru uplyne deset let od prvního představení v tehdy ještě nezrekonstruované, zdevastované budově v pražských Nuslích.

"Bylo to proti všem předpisům, hrozilo, že se na nás něco zřítí. Budova byla tak vymrzlá, že hercům šla pára od úst," zavzpomínal ředitel divadla Tomáš Töpfer.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz