Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivaly si přetahovaly fanoušky

  14:04aktualizováno  14:04
Plzeň, Náměšť na Hané - Dva hudební festivaly, Porta a Zahrada, se přetahovaly v roce 1998 o příznivce folkové, trampské a country muziky. A na obou akcích se také připomínala zlatá éra Porty osmdesátých let, kdy byla Plzeň jedinou mekkou účinkujících i fanoušků. Mnozí z těch, kdo by jinak na Portě nechyběli, dali přednost folkové Zahradě, jež se při devátém ročníku odstěhovala ze Strážnice do Náměšti na Hané.

Porta: dvanáct tisíc lidí
Tradiční Dvorana ukončila v neděli večer dvaatřicátý ročník Porty. Regionální poroty vybraly ze čtyř stovek soutěžících pětačtyřicet interpretů, kteří se představili v republikovém finále.

V oblasti trampské hudby si ocenění odvezla Trepka z Nejdku, folkovou Portu získaly skupiny Madam a Mrakoplaš a v kategorii country a bluegrass ocenila porota kapelu Grátis. Autorskou Portu dostaly Hana Řezáčková a Hana Nedvědová ze sdružení A je to.

I přes vydatný déšť přišlo do areálu výstaviště od pátku do neděle zhruba dvanáct tisíc lidí. "S návštěvností jsme maximálně spokojení, od čtyřiadevadesátého roku, kdy se Porta vrátila do Plzně, je to zatím nejvyšší účast," míní předseda Sdružení Porta Josef Pecl.

I přes nadšení organizátorů však mnohé z návštěvníků festival zklamal právě ve srovnání s osmdesátými léty, kdy koncerty zhlédlo až čtyřicet tisíc lidí. I přesto organizátoři usilují o to, aby mohli i nadále Portu pořádat v Plzni. "Pokud nám radní budou vycházet vstříc, nic tomu nebrání," tvrdí Josef Pecl.

Zahrada: deset tisíc fanoušků
Pořadatele Zahrady v Náměšti na Hané potěšilo, že příliš nepoklesl zájem lidí; za tři dny jich přijelo na deset tisíc. "Každá změna přináší určitý propad," míní dramaturg Zahrady Michal Konečný a věří, že za rok diváků přibude. Hlavní amfiteátr podle něj některým muzikantům svou atmosférou připomněl staré časy plzeňské Porty z osmdesátých let.

Největší ohlas u publika měla známá jména - Kamelot, Hop Trop, Nezmaři, Lokálka, Cop nebo František Nedvěd. Zdařilé a divácky vděčné bylo i propojení folku a folkloru při vystoupení Českomoravské hudební společnosti, Žalmana a spol., Vlasty Redla a Hradišťanu.

V Náměšti zahráli také interpreti, kteří mají blíže k blues a rocku než folku nebo country - Ivan Hlas a Nahlas a Vladimír Mišík s Etc... "Zahrada není folkový festival v pravém slova smyslu, jsme otevřeni všemu," poznamenává Michal Konečný.

Diváckým vítězem soutěže o cenu Krtečka byli šumperští Eoghan O''Reily and Happy To Meet, druzí skončili pražští Načas a třetí litvínovská skupina Pět oříšků pro Popelku. Štáb festivalu ocenil i kvality karvinské formace A capella.

Lidé tančí pod pódiem hlavní scény v amfiteátru během festivalu Zahrada v Náměšti na Hané v roce 1998

Lidé tancují před pódiem během festivalu Zahrada 1998 v Náměšti na Hané

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Festivalový Votvírák láká zdarma na Michala Davida a Lucii Bílou

Michal David

Na poměry českých hudebních festivalů nečekané headlinery zveřejnili organizátoři akce Votvírák. "Mezi nejzajímavější...

Hudební léto zakončí Eurotrialog, Tatrafest a Semtex Culture

Kabát- Josef Vojtek

I poslední prázdninový víkend nabízí tuzemským hudebním fanouškům několik festivalů. V Mikulově začíná již ve čtvrtek...

Bohnice hudbou a divadlem opět upozorní na duševní zdraví

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Už 19. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto v rámci Týdnů pro duševní zdraví se odehraje na tradičním místě v...

Najdete na iDNES.cz