Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalový Edinburgh: česká divadla, Rushdie i Connery

  3:58aktualizováno  3:58
Každé léto se skotský Edinburgh stává epicentrem kulturního dění. Hostí jedny z největších a nejslavnějších akcí svého druhu: divadelní přehlídku Fringe a Mezinárodní knižní festival.

Divadelní festival Fringe v Edinburghu | foto: Profimedia.cz

V konkurenci bude na Fringe (3.-25. srpna) o pozornost bojovat i pět českých divadel. Jde o dosud nejvýraznější českou účast na prestižním festivalu.

V improvizované scény se v Edinburghu proměňují všechny jen trochu vhodné prostory - od kaváren přes nafukovací stany až po kostely. Fringe nabízí na dva tisíce představení, jež by měly nalákat kolem milionu a půl návštěvníků. Češi se dokázali prosadit, ceny si v minulých letech odnesly soubory Teatr Novogo Fronta a Farma v jeskyni.

V Edinburghu se poprvé uvede režijní duo Skutr s inscenací Plačky, divadlo Adriatic a jejich polárnická show Polaris, taneční skupina DOT504 s inscenací Holdin’ fast a brněnské Divadlo Neslyším s pohádkami pro děti včetně příběhů kutilů Pata a Mata. Opětovně se do Edinburghu vrací Teatr Novogo Fronta - letos s novinkou Phantomysteria.

Dobrá adresa se počítá
Minipřehlídku českého divadla organizuje České centrum v Londýně, které tak zhodnotilo dvouletou práci a přípravy. O úspěchu na Fringe rozhoduje řada faktorů včetně těch "mimouměleckých" - jednoduchost a rychlá "demontáž" scény. V Edinburghu se totiž na jednom místě hraje až sedmkrát denně a soubory mají na střídání i méně než dvacet minut.

Překážku nesmí tvořit ani jazyk, třeba je také odhadnout atraktivitu kusu pro zahraniční publikum. Cení se originalita, vyzrálost a srozumitelnost. Klíčem je však výběr správného místa, kde se bude hrát. Základem je blízkost centru či prestižní adresa, která zaručuje návštěvnost sama o sobě. V případě českých souborů jde o sály, jejichž kapacita kolísá mezi padesáti a šesti sty sedadly.

České centrum v Londýně proto přizvalo provozovatele lokací ke konzultaci. Do české přehlídky mluvili i Britové. "Divadlo je do Edinburghu těžké prosadit: pokud není dobré, na zemi původu nezáleží. Je však pravda, že nalézt v Česku několik souborů, které mají mezinárodní ambice, šanci uspět, momentálně zajímavé představení a jsou navíc ochotny zůstat v Edinburghu měsíc a podílet se na nákladech, není jednoduché," vysvětluje ředitel londýnské pobočky českého centra  Ladislav Pflimpfl.

Účast českých souborů na Fringe festivalu podpořilo ministerstvo kultury i další organizace, přesto musí do vlastní kapsy sáhnout i ansámbly. Na festival se totiž může přihlásit prakticky každý, ale hradí si náklady od pronájmu prostor po ubytování, peníze stojí i přihláška. Na oplátku si divadla nechávají tržby ze vstupenek. Investice do minimálně třítýdenního pobytu na Fringe se divadlům obvykle vyplatí - úspěch otevírá šance na mezinárodní kariéru.

Své o tom ví divadlo Farma v jeskyni, které se před dvěma lety stalo místní senzací a posbíralo hned čtyři ceny. Specifická je účast brněnského Neslyším, o jehož cestě do Edinburghu se České centrum dozvědělo pozdě na to, aby poskytlo finanční a organizační podporu. "Rozhodli jsme se soubor podpořit alespoň zajištěním části dopravy scény a zařazením jejich představení do kampaně, která českou přehlídku doprovází," dodal Pflimpfl.

S Pratchettem i "provokatéry"
Neméně pozoruhodnou událostí edinburského léta je i Mezinárodní knižní festival (9.-25. srpna), který navštěvuje zhruba čtvrt milionu lidí. Letos si nadto připomene pětadvacáté výročí svého založení, které oslaví mimořádným programem o sedmi stech padesáti představeních a osmi stech autorech.

Mezi nimi nechybí letošní šedesátník a legenda fantasy Terry Pratchett, autor Satanských veršů Salman Rushdie, provokativní prozaik Chuck Palahniuk či nejznámější kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová.

Paradoxně literární hvězdy v Edinburghu asi trochu zastíní celebrita převážně filmová - Sean Connery, který přehlídku ukončí. Proslulý herec vystoupí ve svém rodném městě přesně v den svých osmasedmdesátých narozenin (25. srpna) a uvede tu novinku Být Skotem (Being A Scot), kterou napsal s filmařem Murrayem Grigorem. Conneryho představení je již beznadějně vyprodáno.

Na rozdíl od divadelního festivalu se na tom literárním zřejmě neblýskne žádný Čech - alespoň ho zatím neuvádí hlavní program. Až na pár výjimek (např. Havel, Topol, Viewegh) se českým autorům nedaří prosadit své knihy do anglického překladu, s nímž by měla prezentace v Edinburghu - a náklady na ni - smysl.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz