Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalový Edinburgh: česká divadla, Rushdie i Connery

  3:58aktualizováno  3:58
Každé léto se skotský Edinburgh stává epicentrem kulturního dění. Hostí jedny z největších a nejslavnějších akcí svého druhu: divadelní přehlídku Fringe a Mezinárodní knižní festival.

Divadelní festival Fringe v Edinburghu | foto: Profimedia.cz

V konkurenci bude na Fringe (3.-25. srpna) o pozornost bojovat i pět českých divadel. Jde o dosud nejvýraznější českou účast na prestižním festivalu.

V improvizované scény se v Edinburghu proměňují všechny jen trochu vhodné prostory - od kaváren přes nafukovací stany až po kostely. Fringe nabízí na dva tisíce představení, jež by měly nalákat kolem milionu a půl návštěvníků. Češi se dokázali prosadit, ceny si v minulých letech odnesly soubory Teatr Novogo Fronta a Farma v jeskyni.

V Edinburghu se poprvé uvede režijní duo Skutr s inscenací Plačky, divadlo Adriatic a jejich polárnická show Polaris, taneční skupina DOT504 s inscenací Holdin’ fast a brněnské Divadlo Neslyším s pohádkami pro děti včetně příběhů kutilů Pata a Mata. Opětovně se do Edinburghu vrací Teatr Novogo Fronta - letos s novinkou Phantomysteria.

Dobrá adresa se počítá
Minipřehlídku českého divadla organizuje České centrum v Londýně, které tak zhodnotilo dvouletou práci a přípravy. O úspěchu na Fringe rozhoduje řada faktorů včetně těch "mimouměleckých" - jednoduchost a rychlá "demontáž" scény. V Edinburghu se totiž na jednom místě hraje až sedmkrát denně a soubory mají na střídání i méně než dvacet minut.

Překážku nesmí tvořit ani jazyk, třeba je také odhadnout atraktivitu kusu pro zahraniční publikum. Cení se originalita, vyzrálost a srozumitelnost. Klíčem je však výběr správného místa, kde se bude hrát. Základem je blízkost centru či prestižní adresa, která zaručuje návštěvnost sama o sobě. V případě českých souborů jde o sály, jejichž kapacita kolísá mezi padesáti a šesti sty sedadly.

České centrum v Londýně proto přizvalo provozovatele lokací ke konzultaci. Do české přehlídky mluvili i Britové. "Divadlo je do Edinburghu těžké prosadit: pokud není dobré, na zemi původu nezáleží. Je však pravda, že nalézt v Česku několik souborů, které mají mezinárodní ambice, šanci uspět, momentálně zajímavé představení a jsou navíc ochotny zůstat v Edinburghu měsíc a podílet se na nákladech, není jednoduché," vysvětluje ředitel londýnské pobočky českého centra  Ladislav Pflimpfl.

Účast českých souborů na Fringe festivalu podpořilo ministerstvo kultury i další organizace, přesto musí do vlastní kapsy sáhnout i ansámbly. Na festival se totiž může přihlásit prakticky každý, ale hradí si náklady od pronájmu prostor po ubytování, peníze stojí i přihláška. Na oplátku si divadla nechávají tržby ze vstupenek. Investice do minimálně třítýdenního pobytu na Fringe se divadlům obvykle vyplatí - úspěch otevírá šance na mezinárodní kariéru.

Své o tom ví divadlo Farma v jeskyni, které se před dvěma lety stalo místní senzací a posbíralo hned čtyři ceny. Specifická je účast brněnského Neslyším, o jehož cestě do Edinburghu se České centrum dozvědělo pozdě na to, aby poskytlo finanční a organizační podporu. "Rozhodli jsme se soubor podpořit alespoň zajištěním části dopravy scény a zařazením jejich představení do kampaně, která českou přehlídku doprovází," dodal Pflimpfl.

S Pratchettem i "provokatéry"
Neméně pozoruhodnou událostí edinburského léta je i Mezinárodní knižní festival (9.-25. srpna), který navštěvuje zhruba čtvrt milionu lidí. Letos si nadto připomene pětadvacáté výročí svého založení, které oslaví mimořádným programem o sedmi stech padesáti představeních a osmi stech autorech.

Mezi nimi nechybí letošní šedesátník a legenda fantasy Terry Pratchett, autor Satanských veršů Salman Rushdie, provokativní prozaik Chuck Palahniuk či nejznámější kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová.

Paradoxně literární hvězdy v Edinburghu asi trochu zastíní celebrita převážně filmová - Sean Connery, který přehlídku ukončí. Proslulý herec vystoupí ve svém rodném městě přesně v den svých osmasedmdesátých narozenin (25. srpna) a uvede tu novinku Být Skotem (Being A Scot), kterou napsal s filmařem Murrayem Grigorem. Conneryho představení je již beznadějně vyprodáno.

Na rozdíl od divadelního festivalu se na tom literárním zřejmě neblýskne žádný Čech - alespoň ho zatím neuvádí hlavní program. Až na pár výjimek (např. Havel, Topol, Viewegh) se českým autorům nedaří prosadit své knihy do anglického překladu, s nímž by měla prezentace v Edinburghu - a náklady na ni - smysl.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz