Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalové Vary jsou hladové, hitem jsou halušky

  11:34aktualizováno  11:34
Podnikatelé, kteří nabízejí při mezinárodním festivalu jídlo a pití, prožívají zlaté časy, ale i honičku. Filmové Karlovy Vary jsou totiž neustále hladové a žíznivé.

43. MFFKV - stan s občerstvením včetně halušek před Thermalem - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (7. července 2008) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

"Lidé se můžou po haluškách utlouct. Berou si i půl kila. Je to náš největší šlágr. Festival a halušky se zelím prostě patří dohromady," říká spolumajitelka stanu s jídlem a pitím u Thermalu Petra Zlámalíková. Halušky si podle ní oblíbili batůžkáři, ale i lidé s kravatami.

Nejrůznějšími stany a stánky s občerstvením je okolí festivalového paláce Thermal obklopené. Nonstop otevřený stan s haluškami, ve kterém podniká rodina Zlámalíkova, je tradičně největší. Za první tři dny festivalu tu hosté vypili devadesát sudů piva a snědli metráky halušek. Deset deka stojí 22 korun. Na jídlo a pití se do stanu chodí přibližně do čtyř hodin do rána.

"Spím dvě tři hodinky denně, zbytek jsem na nohou. Robert de Niro k nám nezabloudil, ale na utopence k nám brzo ráno přišel italský režisér, který byl úplně namol," usmívala se prodavačka Lucie. Když ji jeden z hostů zval na rande, tak jen řekla, že je stále v práci.

Hosté berou stan útokem
Vedle Thermalu stojí stan Kapitána Morgana. "Hosté berou stan útokem od devíti hodin. Včera tady v jednom kuse stála fronta čtrnáct hodin, je to nápor," konstatoval manažer Martin Bartes. Jedlíci podle něj dávají přednost koblihám a dalšímu pečivu.

Stany a stánky nechávaly chladnou Báru Štěpánovou, která přijela na festival v pondělí. Herečka a moderátorka se totiž MF DNES svěřila, že je restaurační typ, a proto dá raději přednost kávě v Thermalu.

S trochou nadsázky se dají nejrůznější stánky přirovnat k podzámčí a Grandhotel Pupp k zámku. Místo halušek či utopenců se na party po slavnostním zahájení festivalu například tradičně servírovalo sushi, ústřice a další delikatesy. Na rautu tryskaly čokoládové fontány. Kuchaři uvařili celkem tunu jídla. Snědlo se všechno. Původní plány počítaly s osmi stovkami pozvaných hostů.

"Měli jsme na zámku přetlak, se vstupenkami nakonec přišlo dvanáct stovek pozvaných lidí. Takový byl zájem o zahajovací párty," uvedla ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer-Ferklová. Raut pro tak velký počet hostů ve své kariéře nepamatuje. Z hotelové kuchyně se téměř denně vozí jídlo i na nejrůznější akce, jako jsou festivalové dostihy, media party a další společenské akce.

Grandhotel Pupp má u karlovarské tržnice svého jmenovce, lidovou restauraci Pupík. V době festivalu je výlučně nekuřácký. Podle majitele Tomáše Stabenova si Pupík oblíbili zejména batůžkáři. Do jedenácti hodin dopoledne je samoobslužný Pupík vyhrazený pro místní štamgasty. V době podávání obědů přijde do práce druhý číšník.

"Vítá hosty, říká jim, jaká je denní nabídka hotových jídel i minutek a usazuje je na místa. Lidé si připadají skoro jako v Puppu," usmívá se majitel. Festival by si přál v Karlových Varech po celý rok. Denní tržba totiž bývá pětinásobná i vyšší. Největší zájem je o různé druhy smažených sýrů.

Mezi podniky, které mají otevřené nonstop, patří u Thermalu stan, kde se točí pivo z Krušovic. V parnu šly na odbyt i minerálky.

Je libo rohlíky nebo levná DVD?
Na obrat si nestěžují ani ostatní podnikatelé v Karlových Varech. Například pekařství Repre v obchodním centru města prodá dvakrát tolik zmrzliny než v ostatních dnech. Do pekařství se chodí nasnídat i batůžkáři a další hosté. Pekaři pro ně denně pečou o pět set kusů pečiva více než v ostatní dny.

Z hostů, jako včera byla studentka Lenka Fiedlerová z Českých Budějovic, může mít pekařství jen radost. "Do Mc´Donaldu se mi moc nechtělo, to radši podpořím místní podnikatele," uvedla studentka.

Větší zájem zákazníků zaznamenávají i obchodníci mimo restaurace a pohostinství. Do prodejny Levné knihy, kolem které proudí k Thermalu davy, přijde denně o sedmdesát procent více lidí. Mezi nejžádanější zboží nyní patří DVD s filmy.

Otáčet se v práci musí i brigádníci, kteří pracují v hotelu Thermal u východu z Velkého sálu. Úschovna je otevřená denně od osmi hodin ráno do tří hodin po půlnoci. Za uložení kufru nebo batohu se platí desetikoruna. "Zásadní problém je, že je zde málo místa," posteskl si brigádník Cyril Lojda. Se svou kolegyní pomalu nemá kde chodit.

Batohy, které zůstanou v uzavřené úschovně od tří do pěti hodin, nikdo nehlídá. Ale i tak je to podle obsluhy mnohem bezpečnější, než spát s batohy někde v parku či jinde pod širákem, a zbytečně tak riskovat okradení.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Najdete na iDNES.cz