Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalové Vary jsou hladové, hitem jsou halušky

  11:34aktualizováno  11:34
Podnikatelé, kteří nabízejí při mezinárodním festivalu jídlo a pití, prožívají zlaté časy, ale i honičku. Filmové Karlovy Vary jsou totiž neustále hladové a žíznivé.

43. MFFKV - stan s občerstvením včetně halušek před Thermalem - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (7. července 2008) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

"Lidé se můžou po haluškách utlouct. Berou si i půl kila. Je to náš největší šlágr. Festival a halušky se zelím prostě patří dohromady," říká spolumajitelka stanu s jídlem a pitím u Thermalu Petra Zlámalíková. Halušky si podle ní oblíbili batůžkáři, ale i lidé s kravatami.

Nejrůznějšími stany a stánky s občerstvením je okolí festivalového paláce Thermal obklopené. Nonstop otevřený stan s haluškami, ve kterém podniká rodina Zlámalíkova, je tradičně největší. Za první tři dny festivalu tu hosté vypili devadesát sudů piva a snědli metráky halušek. Deset deka stojí 22 korun. Na jídlo a pití se do stanu chodí přibližně do čtyř hodin do rána.

"Spím dvě tři hodinky denně, zbytek jsem na nohou. Robert de Niro k nám nezabloudil, ale na utopence k nám brzo ráno přišel italský režisér, který byl úplně namol," usmívala se prodavačka Lucie. Když ji jeden z hostů zval na rande, tak jen řekla, že je stále v práci.

Hosté berou stan útokem
Vedle Thermalu stojí stan Kapitána Morgana. "Hosté berou stan útokem od devíti hodin. Včera tady v jednom kuse stála fronta čtrnáct hodin, je to nápor," konstatoval manažer Martin Bartes. Jedlíci podle něj dávají přednost koblihám a dalšímu pečivu.

Stany a stánky nechávaly chladnou Báru Štěpánovou, která přijela na festival v pondělí. Herečka a moderátorka se totiž MF DNES svěřila, že je restaurační typ, a proto dá raději přednost kávě v Thermalu.

S trochou nadsázky se dají nejrůznější stánky přirovnat k podzámčí a Grandhotel Pupp k zámku. Místo halušek či utopenců se na party po slavnostním zahájení festivalu například tradičně servírovalo sushi, ústřice a další delikatesy. Na rautu tryskaly čokoládové fontány. Kuchaři uvařili celkem tunu jídla. Snědlo se všechno. Původní plány počítaly s osmi stovkami pozvaných hostů.

"Měli jsme na zámku přetlak, se vstupenkami nakonec přišlo dvanáct stovek pozvaných lidí. Takový byl zájem o zahajovací párty," uvedla ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer-Ferklová. Raut pro tak velký počet hostů ve své kariéře nepamatuje. Z hotelové kuchyně se téměř denně vozí jídlo i na nejrůznější akce, jako jsou festivalové dostihy, media party a další společenské akce.

Grandhotel Pupp má u karlovarské tržnice svého jmenovce, lidovou restauraci Pupík. V době festivalu je výlučně nekuřácký. Podle majitele Tomáše Stabenova si Pupík oblíbili zejména batůžkáři. Do jedenácti hodin dopoledne je samoobslužný Pupík vyhrazený pro místní štamgasty. V době podávání obědů přijde do práce druhý číšník.

"Vítá hosty, říká jim, jaká je denní nabídka hotových jídel i minutek a usazuje je na místa. Lidé si připadají skoro jako v Puppu," usmívá se majitel. Festival by si přál v Karlových Varech po celý rok. Denní tržba totiž bývá pětinásobná i vyšší. Největší zájem je o různé druhy smažených sýrů.

Mezi podniky, které mají otevřené nonstop, patří u Thermalu stan, kde se točí pivo z Krušovic. V parnu šly na odbyt i minerálky.

Je libo rohlíky nebo levná DVD?
Na obrat si nestěžují ani ostatní podnikatelé v Karlových Varech. Například pekařství Repre v obchodním centru města prodá dvakrát tolik zmrzliny než v ostatních dnech. Do pekařství se chodí nasnídat i batůžkáři a další hosté. Pekaři pro ně denně pečou o pět set kusů pečiva více než v ostatní dny.

Z hostů, jako včera byla studentka Lenka Fiedlerová z Českých Budějovic, může mít pekařství jen radost. "Do Mc´Donaldu se mi moc nechtělo, to radši podpořím místní podnikatele," uvedla studentka.

Větší zájem zákazníků zaznamenávají i obchodníci mimo restaurace a pohostinství. Do prodejny Levné knihy, kolem které proudí k Thermalu davy, přijde denně o sedmdesát procent více lidí. Mezi nejžádanější zboží nyní patří DVD s filmy.

Otáčet se v práci musí i brigádníci, kteří pracují v hotelu Thermal u východu z Velkého sálu. Úschovna je otevřená denně od osmi hodin ráno do tří hodin po půlnoci. Za uložení kufru nebo batohu se platí desetikoruna. "Zásadní problém je, že je zde málo místa," posteskl si brigádník Cyril Lojda. Se svou kolegyní pomalu nemá kde chodit.

Batohy, které zůstanou v uzavřené úschovně od tří do pěti hodin, nikdo nehlídá. Ale i tak je to podle obsluhy mnohem bezpečnější, než spát s batohy někde v parku či jinde pod širákem, a zbytečně tak riskovat okradení.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

OBRAZEM: Modrou kostku ve Varech přebral Vejdělek, Babiš šel na Rain Mana

Barry Levinson na karlovarském festivalu

Jedním z největších jmen letošního karlovarského festivalu je režisér Barry Levinson. Právě on měl v pátek tiskovku a...

Najdete na iDNES.cz