Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalové Karlovy Vary jsou plné zábavy

  11:01aktualizováno  11:01
Je jedenáct hodin dopoledne. Pokud právě nespěchají akreditacemi s výraznou oranžovou páskou ověšení batůžkáři do kina, snídají na lavičkách na třídě T.G.M. Festivalová část města se zvolna probouzí do dalšího náročného dne.

43. MFFKV - personál koktejlového stanu kapitána Morgana - Mezinárodní filmový festival, Kalovy Vary (6. července 2008 | foto: Petr Topič, MF DNES

Propagační stánek společnosti Pomocné tlapky zůstává zatím bez zájmu procházejících, stejně tak Oranžové kolo, kde zve z reproduktoru k benefiční šlapání na rotopedu rocková klasika Jumpin´Jack Flash. Plno je jen ve stánku, kde moderátor nabízí "dočasné tetování" henou. Ani jednomu ze zájemců ještě nebylo patnáct.

"Jsem tu jen kvůli filmu, nikde letos nehraju. Přijel jsem v pondělí a zdržím se do pátku, protože přes víkendy dělám u sebe na statku koncerty a musím tam být," říká před Thermalem osobitý písničkář a harmonikář Václav Koubek, který ale má své zkušenosti i s filmem. Jako herec i jako autor. Právě spěchá do Thermalu na americký film Srpen, v němž se objevuje i hudebník David Bowie.

Koubka pohlcuje dav hrnoucí se do kina. Začíná mrholit, což se ten den opakuje ještě několikrát. V pasáži Thermalu je plno. Lidé listují festivalovým deníkem a programy.

Festivalový Stan Kapitána Morgana hostí asi tři desítky lidí. Ze šálků na stolech kouří káva a čaj, na talířcích čerstvé pečivo a zákusky. Barmani za dlouhými pulty mají zatím klid.

Stan poskytuje útočiště od 9 hodin do 6 do rána. "Dopoledne lidé využívají spíše kavárnu. Mění se to odpoledne, kdy od čtyř začne hrát muzika a lidé se sem začnou stahovat," přibližuje provozovatel Vratislav Gregor.

Cestou Dvořákovými sady se filmů chtiví návštěvníci města začínají výrazně mísit se skupinkami turistů. Okolo zní výklady v italštině, němčině i ruštině. Půjčovna motorových dvoukolek před domem Amethyst je zatím prázdná. Odpoledne je však možné potkat pojíždějící jedince, kteří investovali pět set korun do jízdního zážitku.

Kdysi krásná secesní budova spořitelny na Divadelním náměstí chátrá už tak dlouho, že lidská paměť při pokusu určit počet let selhává. Festival je jednou z mála možností, jak se zdejší obyvatelé mohou jít podívat do prostor, kam kdysi chodili k českospořitelním přepážkám.

V přízemí hned proti vchodu je stánek s knihami. Všechny publikace, které tu Filmová galanterie Terryho ponožky nabízí, tak či onak souvisejí s filmem. "Snažíme se spíš dostat do podvědomí, než že bychom čekali nějaké extra obchody. Festival si také trochu užijeme, protože se občas prostřídáme, ale většinu času trávíme tady," vysvětluje Jiří Kofroň.

V prvním patře pak funguje kavárna, která se s přibývajícím dnem mění v bar a nakonec klub. "Po 22. hodině prosíme neotvírejte okna," vybízí hosty cedulky nalepené na oknech.

Cestu kolem Grandhotelu Pupp lemuje páska vydělující prostor pro auta. Za páskou davy lidí, z nich značný počet turistů. Ti sice ví o festivalu, ale netuší, že za pár chvil přijede do Puppu jeden z nejuznávanějších černošských herců současnosti, Danny Glover. Pro jistotu ale fotí, jako kdyby hvězda série Smrtonosná zbraň právě vystupovala z festivalového vozidla.

Nejčastějším dopravním prostředkem, který lze potkat na Vřídelní ulici - hlavní spojnici Puppu a Thermalu, jsou vozy Audi a cyklodrožky - moderní typ rikši. Jsou modré a červené. Podle toho, které společnosti patří. "Jezdím tu celý festival, osm hodin denně. Sehnal jsem tuhle brigádu přes internet. Na začátku to bylo dobré, ale s přibývajícími dny je to čím dál náročnější," usmívá se Jan Kamarád z Chomutova.

"Co bylo nejtěžší? Vezl jsem tuhle tak stopadesátikilového pána s přítelkyní. Od Thermalu k Vřídelní kolonádě. Myslím, že k Puppu bych nedojel," říká.

Čas pokročil. Je po poledni a "festivalových" lidí všude výrazně přibylo. Odpoledne se k nim připojují i místní, kteří jdou po práci "nasávat atmosféru". Lidské hemžení dostupuje vrcholu, který končí až s pozdními nočními hodinami.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Hanzlík, Pattinson, Levinson. Festival rozdal čestné ceny, uspělo i Česko

Tři ocenění. S cenou za přínos filmu pózují Robert Pattinson, Jaromír Hanzlík a...

Cenu za režii si na samém závěru 53. ročníku karlovarského festivalu odnesl Olmo Omerzu za český film Všechno bude....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz