Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festivalové Karlovy Vary jsou plné zábavy

  11:01aktualizováno  11:01
Je jedenáct hodin dopoledne. Pokud právě nespěchají akreditacemi s výraznou oranžovou páskou ověšení batůžkáři do kina, snídají na lavičkách na třídě T.G.M. Festivalová část města se zvolna probouzí do dalšího náročného dne.

43. MFFKV - personál koktejlového stanu kapitána Morgana - Mezinárodní filmový festival, Kalovy Vary (6. července 2008 | foto: Petr Topič, MF DNES

Propagační stánek společnosti Pomocné tlapky zůstává zatím bez zájmu procházejících, stejně tak Oranžové kolo, kde zve z reproduktoru k benefiční šlapání na rotopedu rocková klasika Jumpin´Jack Flash. Plno je jen ve stánku, kde moderátor nabízí "dočasné tetování" henou. Ani jednomu ze zájemců ještě nebylo patnáct.

"Jsem tu jen kvůli filmu, nikde letos nehraju. Přijel jsem v pondělí a zdržím se do pátku, protože přes víkendy dělám u sebe na statku koncerty a musím tam být," říká před Thermalem osobitý písničkář a harmonikář Václav Koubek, který ale má své zkušenosti i s filmem. Jako herec i jako autor. Právě spěchá do Thermalu na americký film Srpen, v němž se objevuje i hudebník David Bowie.

Koubka pohlcuje dav hrnoucí se do kina. Začíná mrholit, což se ten den opakuje ještě několikrát. V pasáži Thermalu je plno. Lidé listují festivalovým deníkem a programy.

Festivalový Stan Kapitána Morgana hostí asi tři desítky lidí. Ze šálků na stolech kouří káva a čaj, na talířcích čerstvé pečivo a zákusky. Barmani za dlouhými pulty mají zatím klid.

Stan poskytuje útočiště od 9 hodin do 6 do rána. "Dopoledne lidé využívají spíše kavárnu. Mění se to odpoledne, kdy od čtyř začne hrát muzika a lidé se sem začnou stahovat," přibližuje provozovatel Vratislav Gregor.

Cestou Dvořákovými sady se filmů chtiví návštěvníci města začínají výrazně mísit se skupinkami turistů. Okolo zní výklady v italštině, němčině i ruštině. Půjčovna motorových dvoukolek před domem Amethyst je zatím prázdná. Odpoledne je však možné potkat pojíždějící jedince, kteří investovali pět set korun do jízdního zážitku.

Kdysi krásná secesní budova spořitelny na Divadelním náměstí chátrá už tak dlouho, že lidská paměť při pokusu určit počet let selhává. Festival je jednou z mála možností, jak se zdejší obyvatelé mohou jít podívat do prostor, kam kdysi chodili k českospořitelním přepážkám.

V přízemí hned proti vchodu je stánek s knihami. Všechny publikace, které tu Filmová galanterie Terryho ponožky nabízí, tak či onak souvisejí s filmem. "Snažíme se spíš dostat do podvědomí, než že bychom čekali nějaké extra obchody. Festival si také trochu užijeme, protože se občas prostřídáme, ale většinu času trávíme tady," vysvětluje Jiří Kofroň.

V prvním patře pak funguje kavárna, která se s přibývajícím dnem mění v bar a nakonec klub. "Po 22. hodině prosíme neotvírejte okna," vybízí hosty cedulky nalepené na oknech.

Cestu kolem Grandhotelu Pupp lemuje páska vydělující prostor pro auta. Za páskou davy lidí, z nich značný počet turistů. Ti sice ví o festivalu, ale netuší, že za pár chvil přijede do Puppu jeden z nejuznávanějších černošských herců současnosti, Danny Glover. Pro jistotu ale fotí, jako kdyby hvězda série Smrtonosná zbraň právě vystupovala z festivalového vozidla.

Nejčastějším dopravním prostředkem, který lze potkat na Vřídelní ulici - hlavní spojnici Puppu a Thermalu, jsou vozy Audi a cyklodrožky - moderní typ rikši. Jsou modré a červené. Podle toho, které společnosti patří. "Jezdím tu celý festival, osm hodin denně. Sehnal jsem tuhle brigádu přes internet. Na začátku to bylo dobré, ale s přibývajícími dny je to čím dál náročnější," usmívá se Jan Kamarád z Chomutova.

"Co bylo nejtěžší? Vezl jsem tuhle tak stopadesátikilového pána s přítelkyní. Od Thermalu k Vřídelní kolonádě. Myslím, že k Puppu bych nedojel," říká.

Čas pokročil. Je po poledni a "festivalových" lidí všude výrazně přibylo. Odpoledne se k nim připojují i místní, kteří jdou po práci "nasávat atmosféru". Lidské hemžení dostupuje vrcholu, který končí až s pozdními nočními hodinami.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

Najdete na iDNES.cz