Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Zlatá Praha uvede Soňu Červenou v kuchyni i orchestr z Konga

  18:56aktualizováno  18:56
Padesátý druhý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha přinese recitál Soni Červené, projekce snímků o slavných tenorech, pianistovi Lang Langovi, kytaristovi Rudy Linkovi a další akce.

Soňa Červená | foto: iDNES.cz, Ladislav PtáčekiDNES.cz

Zlatá Praha začne ve středu na Nové scéně Národního divadla, které je jedním z partnerů této přehlídky pořadů o klasické hudbě, jazzu a tanci.

Záznamy divadelních představení, koncertů a dokumenty budou opět soutěžit o Grand Prix Golden Prague i další ceny před pětičlennou mezinárodní porotou. „Letos je přihlášených 72 snímků od čtyřiceti producentů. Nejvíc je jich z Německa, Česko zastupuje sedm pořadů,“ vypočítává ředitel festivalu Tomáš Motl, který je i výkonným ředitelem kanálu ČT art. V jeho nabídce by se některé pořady měly postupně rovněž objevit.

Bohéma v Africe

Všichni návštěvníci se i letos zdarma dostanou do videotéky, kde si každý může individuálně přehrát libovolný film. A pokud na něj už nezbude volné místo, bude si moci díky novému wi-fi pokrytí pořady přehrát i na vlastním přístroji. Vybrané soutěžní snímky se budou také promítat v pražském multikině Cinestar Anděl.

Při listování katalogem ředitel Motl upozorňuje například na „africkou“ verzi Pucciniho Bohémy. „Místo v Paříži se odehrává v chudinské černošské čtvrti Kapského Města,“ vysvětluje. Africké téma se objevuje i v pořadu o symfonickém orchestru z Konga, který poprvé navštíví Velkou Británii. Pořad Deset skladeb BBC zase přibližuje historicky největší iniciativu BBC na poli hudebního vzdělávání.

Připraven je i doprovodný program v prostoru nákladového nádraží Žižkov. Od čtvrtka do soboty se lze zúčastnit workshopů z různých žánrů, třeba na téma Street Dance nebo Swing. Kdo si však bude chtít spíše podiskutovat o opeře v digitálním věku a jejím vztahu k sociálním médiím, bude tak moci učinit na Nové scéně v rámci pátečního semináře Vše o opeře on-line.

V sobotu se na piazzettě u Národního divadla pod názvem Zlatý den Zlaté Prahy budou během celého dne střídat jazzové koncerty, taneční, pantomimická a akrobatická vystoupení. V jeho rámci bude možné nahlédnout i do zákulisí Národního divadla.

Převtělí se do smetáku

Festival také přivítá významné osobnosti. Páteční večer bude patřit světoznámému tanečníkovi a choreografovi Jiřímu Kyliánovi, za jehož účasti se budou promítat filmy, pod něž se autorsky podepsal.

Ještě před ním přijde na Zlatou Prahu pěvecká legenda Soňa Červená, která ve Velkém sále Nové scény od 18 hodin přednese za klavírního doprovodu Karla Košárka Kuchyňskou revue od Bohuslava Martinů. „Byla jsem dlouhá léta zpěvačkou, teď jsem herečkou a zvláště jsem si oblíbila melodram, jenž kombinuje slovo a hudbu.

Soňa Červená oslavila významné životní jubileum před pár dny:

A tato skladba je vlastně vyprávění o pěti kuchyňských náčiních, takže se musím převtělit do hrnce, pokličky, kvedlačky, utěráku a smetáku,“ směje se. Vstup na setkání s Kyliánem i Červenou je volný.

Slavnostní zakončení festivalu, na němž budou předány ceny, odvysílá v sobotu kanál ČT art, který hned poté promítne i vítězný snímek.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz