Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Zahrada zná své finalisty

  16:43aktualizováno  16:43
Kuřim - Všichni příznivci folkové hudby znají festival Zahrada v Náměšti na Hané. Kromě zavedených jmen a hvězd zde také dostávají svou šanci neznámé tváře, které mají možnost vybojovat cenu Krtečka. Původně recesistická soutěž se však velmi rychle změnila v prestižní. Tomu také odpovídá každoroční velký počet zájemců. Aby se do Náměště dostali ti opravdu nejlepší, uskutečňuje se v první půli roku několik regionálních předkol v nejrůznějších kategoriích. Celé klání pak skončilo v sobotu, kdy byli na kuřimském zámečku porotou vybráni finalisté v kategorii jednotlivců či dvojic.

"Celkově mi přišlo k osmdesáti nahrávkám," řekl garant kategorie a pořadatel sobotní akce Jiří moravský Brabec. V příjemném prostředí zámeckého nádvoří se pak představilo posluchačům šestnáct nejzajímavějších písničkářských osobností z celé republiky.

Na festival Zahrada postoupilo nakonec 12 písničkářů a dvojic

Jeroným Lešner (Řež u Prahy), M. Rádl (Český Krumlov), David Vysloužil (Frýdek – Místek), Jana Bauerová (Čáslav), Žofie Kabelková (Jihlava), Ivo Cicvárek (Brno), Martina Trchová (Praha), Jaroslav Urbánek (Duchcov), Marcel Kříž (Čáslav), Jan-Matěj Rak a Šárka Burešová (Praha a Nový Bor), Sestry Steinovy (Kytín a Praha), Duo M+U (Luhačovice)

O půl druhé odstartovala finálový boj místní Šárka Kytnerová a Pavel Žemla. Pak už šlo vše ráz na ráz - každý z finalistů měl k dispozici patnáct minut a jednu písničku jako přídavek. Veselé skladby střídaly zadumané kousky. Kolem třetí musela být produkce na chvíli přerušena - v sousedním kostele se konala zádušní mše.

Na publiku bylo vidět, že se jedná hlavně o rodinné příslušníky či partnery. Věkové spektrum bylo široké - od batolat až po důchodce, kteří přijeli podpořit svá vnoučata. Ke čtvrté hodině bylo hlediště téměř zaplněno a tak i zůstalo. Vždyť po první osmici finalistů vystoupila Českomoravská hudební společnost.

"Těší mě, že mezi zájemci přibývá děvčat," hodnotil Brabec. Jak dodal, písničkáři se z velké části rekrutují z mladých učitelů. Ať na základních školách či soukromých. Výjimkou také není, že písničkáři působí zároveň i v kapelách. "Mnoho z nich taktéž postoupilo do finále Zahrady," dodal. Nejčastějším nástrojem, kterým se zpěváci doprovázeli, byla samozřejmě kytara. Jen v ojedinělých případech se přidaly klávesy či flétny. Jednoznačně také vedly texty o lásce, ať k partnerovi či Bohu.

Po Čechomoru pokračoval program další osmicí finalistů. Před jedenáctou hodinou večerní bylo vše rozhodnuto, na Zahradu z kuřimského finále postoupilo dvanáct písničkářů a dvojic. O Krtečka se pak utkají 7. července. Jižní Moravu pak zastoupí Ivo Cicvárek z Brna.

Jiří moravský Brabec, který také celý pořad moderoval, se tvářil spokojeně. "Letos to hezky vyšlo, i když kvůli krásnému počasí přišlo méně lidí, než by bylo potřeba. Na Kuřim je to ale dobré," dodal.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz