Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Zahrada zná své finalisty

  16:43aktualizováno  16:43
Kuřim - Všichni příznivci folkové hudby znají festival Zahrada v Náměšti na Hané. Kromě zavedených jmen a hvězd zde také dostávají svou šanci neznámé tváře, které mají možnost vybojovat cenu Krtečka. Původně recesistická soutěž se však velmi rychle změnila v prestižní. Tomu také odpovídá každoroční velký počet zájemců. Aby se do Náměště dostali ti opravdu nejlepší, uskutečňuje se v první půli roku několik regionálních předkol v nejrůznějších kategoriích. Celé klání pak skončilo v sobotu, kdy byli na kuřimském zámečku porotou vybráni finalisté v kategorii jednotlivců či dvojic.

"Celkově mi přišlo k osmdesáti nahrávkám," řekl garant kategorie a pořadatel sobotní akce Jiří moravský Brabec. V příjemném prostředí zámeckého nádvoří se pak představilo posluchačům šestnáct nejzajímavějších písničkářských osobností z celé republiky.

Na festival Zahrada postoupilo nakonec 12 písničkářů a dvojic

Jeroným Lešner (Řež u Prahy), M. Rádl (Český Krumlov), David Vysloužil (Frýdek – Místek), Jana Bauerová (Čáslav), Žofie Kabelková (Jihlava), Ivo Cicvárek (Brno), Martina Trchová (Praha), Jaroslav Urbánek (Duchcov), Marcel Kříž (Čáslav), Jan-Matěj Rak a Šárka Burešová (Praha a Nový Bor), Sestry Steinovy (Kytín a Praha), Duo M+U (Luhačovice)

O půl druhé odstartovala finálový boj místní Šárka Kytnerová a Pavel Žemla. Pak už šlo vše ráz na ráz - každý z finalistů měl k dispozici patnáct minut a jednu písničku jako přídavek. Veselé skladby střídaly zadumané kousky. Kolem třetí musela být produkce na chvíli přerušena - v sousedním kostele se konala zádušní mše.

Na publiku bylo vidět, že se jedná hlavně o rodinné příslušníky či partnery. Věkové spektrum bylo široké - od batolat až po důchodce, kteří přijeli podpořit svá vnoučata. Ke čtvrté hodině bylo hlediště téměř zaplněno a tak i zůstalo. Vždyť po první osmici finalistů vystoupila Českomoravská hudební společnost.

"Těší mě, že mezi zájemci přibývá děvčat," hodnotil Brabec. Jak dodal, písničkáři se z velké části rekrutují z mladých učitelů. Ať na základních školách či soukromých. Výjimkou také není, že písničkáři působí zároveň i v kapelách. "Mnoho z nich taktéž postoupilo do finále Zahrady," dodal. Nejčastějším nástrojem, kterým se zpěváci doprovázeli, byla samozřejmě kytara. Jen v ojedinělých případech se přidaly klávesy či flétny. Jednoznačně také vedly texty o lásce, ať k partnerovi či Bohu.

Po Čechomoru pokračoval program další osmicí finalistů. Před jedenáctou hodinou večerní bylo vše rozhodnuto, na Zahradu z kuřimského finále postoupilo dvanáct písničkářů a dvojic. O Krtečka se pak utkají 7. července. Jižní Moravu pak zastoupí Ivo Cicvárek z Brna.

Jiří moravský Brabec, který také celý pořad moderoval, se tvářil spokojeně. "Letos to hezky vyšlo, i když kvůli krásnému počasí přišlo méně lidí, než by bylo potřeba. Na Kuřim je to ale dobré," dodal.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz