Festival Za vodou? Spíš pod vodou

Na festival Pod vodou přejmenovali někteří návštěvníci druhý ročník folkového festivalu Za vodou, který se konal v Děhylově. Jeho nejvýraznějším znakem se stává žánrová pestrost, díky které do malebného údolí řeky Opavy míří stále víc příznivců.

"Spousta návštěvníků Loděnice ráda poslouchá folk a country hudbu, ale mezi ortodoxní trampy se většinou nevypraví," vysvětluje organizátor festivalu Jiří Zapletal.

Po příjemném pátečním večeru a teplém sobotním dni se v podvečer nad Děhylovem stáhly mračna a před vystoupením písničkáře Slávka Janouška již převzala režii festivalu bouřka.

"Některé účinkující jsme museli přesunout a dvě kapely si zahrají v Děhylově v náhradním termínu. I když se počasí určitě podepsalo na návštěvnosti, přilákal letos festival na Loděnici kolem dvou tisíc lidí," podotkl Zapletal.

Festival Za vodou se úspěšně uvedl jako nováček mezi velkými českými folkovými přehlídkami již loni.

Především díky rozmanité a kvalitní dramaturgii se zařadil mezi elitní festivaly v České republice a letos již figuruje ve třináctce prestižních folkových akcí napříč republikou spojených pod názvem Folkové léto s Kozlem.

U diváků si festival získává taky svou otevřeností jiným než čistě folkovým žánrům. "Už loni mělo třeba na Loděnici velký úspěch vystoupení Mňágy a Žďorp, proto jsme se rozhodli otevřít jimi letošní ročník festivalu," poznamenal Jiří Zapletal.

Program letošního festivalu Za vodou tak nabídl jména jako Wabi Daněk, Slávek Janoušek či Karel Plíhal, ale i populárního Mládka a jeho Banjo band, keltskou hudbu v podání kapely Czeltic, českou bluegrassovou legendu Roberta Křesťana či Buty.

"Hodně lidí přišlo také na Honzu Nedvěda, který právě vydal dvojalbum, takže lidé mohli slyšet jeho nové písničky," říká Zapletal. Známá jména okořenili pořadatelé novou folkovou generací jako je Ivo Cicvárek a jeho skupina Oko, písničkářské duo Žamboši, úspěšná trampská formace Tempo di vlak či OK TET.

"Na Loděnici jezdím taky na nové hudební tipy," říká mladá žena, kterou zaujaly právě africké spirituály v podání OK TETU. "Hned jsem si koupila cédéčko," ukazuje potěšeně.

"Diváci festivalu Za vodou se nesoustředí jen na známá jména," potvrzuje jedna z organizátorek. "Například bruntálskou bubenickou kapelu Jumping Drums, jejíž vystoupení se kvůli deště v sobotu odvolalo, si diváci tolik přáli slyšet, že jsme pro ně museli najít místo v nedělním programu," dodává.

Přes nevlídné počasí a taky konkurenci fotbalového šampionátu si festival Za vodou návštěvníci pochvalují. "Už loni se mi líbil program. Letos je zase o něco bohatší a navíc je tady více jídla než loni," pochvaloval si jeden z návštěvníků. "Přes den se v sobotu návštěvnost pohybovala kolem patnácti set lidí," počítá pořadatel Jiří Zapletal.

Karel Plíhal, festival Za vodou, Děhylov. (20. června 2004)
Karel Plíhal, festival Za vodou, Děhylov. (20. června 2004)
Diváci moknou, festival Za vodou, Děhylov. (20. června 2004)
Josef Streichl, festival Za vodou, Děhylov. (20. června 2004)
Diváci moknou, festival Za vodou, Děhylov. (20. června 2004)