Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Za dveřmi přiváží „divadelní Stouny“, hrát se bude i o duši v kómatu

  14:22aktualizováno  14:22
Mezinárodní festival pouličních divadel Za dveřmi ve čtvrtek večer v Thámově hale v Praze začíná vystoupením slavného ruského divadla Teatr novogo fronta. Kromě jejich představení Phantomysteria a premiéry nového kusu nazvaného Capax přináší přehlídka také další velkou hvězdu - polský soubor Teatr Ósmego Dnia.

Na festivalu Za dveřmi se Teatr novogo fronta představí s inscenací Phantomysteria a Site Specific Projektem CAPAX. | foto: Archiv festivalu Za dveřmi

"Během své historie se tenhle soubor ocitl na vrcholu slávy i v úplném zatracení a emigraci. Jeho existence připomíná život rockové legendy, a možná i proto bývá označován za divadelní Rolling Stones," vysvětluje ředitel festivalu Jakub Vedral. Soubor, který v Praze dvacet let nehrál, přiveze představení nazvané Archa, které předvede pouze jednou, v sobotu večer v Karlíně.

Z představení Archa (Teatr Ósmego Dnia)"Výjimečně působivé představení připomíná, že žijeme v době uprchlíků, poutníků, tuláků a nomádů, kteří křižují kontinenty, zahřívají své duše vzpomínkami na domov - ať už duchovní, nebo etický, nebeský, nebo pozemský, skutečný, nebo smyšlený," popisuje hlavní myšlenku představení Vedral.

"Okřídlená archa, měnící se v chrám, dům, místo pro tanec i radost, se stává symbolem jejich nikdy nekončící cesty. Loď pluje mezi diváky, aby nakonec roztáhla své purpurové plachty a ukázala poslední obraz neúnavných poutníků mířících do země zaslíbené," dodává ředitel.

Vedle divadla i karneval

Součástí festivalového programu bude i projekce dokumentárního filmu o Teatru Ósmego Dnia režisérů Joanny Helanderové a Bo Perssona, po které proběhne diskuse s autory filmu a členy souboru o nezávislém a pouličním divadle v době totality a dnes. Film Teatr Ósmego Dnia byl uveden na festivalech v pětadvaceti zemích a byl nominován na Oscara a evropskou cenu Felix Award.

Co si vybrat z programu festivalu

Teatr Novogo Fronta: Phantomysteria
Phantomysteria jsou alegorií o apokalyptické katastrofě, která vznikla objevem možnosti splnit všem lidem jejich přání. Svět byl následky objevu zničen a všechno se změnilo.
9. září, 20.30, Hala Thámova, vstupné: 200 korun

Teatr Novogo Fronta: Capax
Téma vychází ze studia materiálů týkajících se lidských představ o smrti a o tom, co psychosomaticky probíhá během prvních šedesáti minut samotného kómatu.
13. září, 19.00, prostor Underground, vstupné: 200 korun

Teatr Ósmego Dnia: Archa
Banja Luka, Sarajevo, Groznyj... Masové hroby, bahno, hlad, bezdomovectví, prázdnota.
11. září, 20.30, Hala Thámova, vstupné: 320 korun

V.O.S.A.: Střípky z Vysokého snění
Sen o létajících strojích, sen středozemce o moři, trošku bizarní postavy na speciálních hybostrojích rozehrávají řadu drobných příběhů o mezilidských vztazích.
13. září, 16.00, Nová scéna ND, vstup volný

Teatro Tatro: Zázračný divadelní automat
Zimní olympiáda uprostřed horkého léta. Unikátní automat programovaný diváky přináší atmosféru zimních olympijských her z Vancouveru do Evropy.
18. září, 18.00 a 20.00, Parukářka, vstupné: 200 korun

420PEOPLE: Package
Inscenace o kancelářské rutině, o lidech, jejichž fungování předurčuje systém: hierarchie na úkor citu, nálad, vlastní iniciativy a emocí.
19. září, 17.00 a 19.00, ND, vstup volný

Ruský Teatr Novogo Fronta vtělil do představení Capax představy o smrti - po šedesát minut budou diváci sledovat, co se děje s lidskou duší v šedesáti minutách kómatu.

Festival Za dveřmi letos oživí Halu Thámova, kino Světozor, Střelecký ostrov, Novou scénu a piazzetu Národního divadla a ulice několika pražských městských částí. Tuto sobotu se k němu navíc přidá i Pražský karneval, který projde ulicemi a večer vyhlásí nejlepší masku.

Z představení Zázračný divadelní automat (Teatro Tatro)

Z představení Zázračný divadelní automat (Teatro Tatro)

Kromě dvou "Teatrů" vystoupí na festivalu Za dveřmi i české hvězdy - Divadlo Continuo s představením Finis Terrae nebo Teatr Víti Marčíka, který ocení hlavně děti. Po několika letech se do Prahy vrací také legendární slovenský soubor Teatro Tatro s pražskou premiérou projektu Zázračný divadelní automat.

Festival skončí 19. září premiérou výjimečného projektu výjimečného souboru 420PEOPLE. Představení Package připravují pod režijním vedením choreografa Shusaku Takeuchiho.

Z představení Package (420people)

Z představení Package (420people)

Malé formy ve vzduchu (Décalages – divadlo v pohybu a Obří broskev)

Malé formy ve vzduchu (Décalages – divadlo v pohybu a Obří broskev)
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Ovčáček miláček baví s Jílkovou a burcuje s Krylem

Marek Příkazký (vlevo) jako Ovčáček a Pavel Vacek v roli Sobotky při generální...

Po představení nekorektního kabaretu Ovčáček čtveráček se vstupu do kin dočkalo i pokračování Ovčáček miláček. A znovu...

Bílý knír a retro sedmdesátek. Jaškówa čeká těžká dvojrole, ale lahůdka

Záběr ze zkoušek hry Ztracená čest Kateřiny Blumové

Ztracená čest Kateřiny Blumové. Nejnovější premiéra Švandova divadla si vzala na paškál vliv médií a sílu...

RECENZE: Je společná cesta Dejvických a La Putyky slepá? To není důležité

Záběr z generální zkoušky představení Honey, které společně nazkoušelo Dejvické...

Honey, společný projekt Dejvického divadla a La Putyky, je barevné a zábavně hravé představení. Událostí roku se asi...Najdete na iDNES.cz