Maxipes Fík vyhrál cenu Josefu Dvořákovi, který populární postavičku namluvil.

Maxipes Fík vyhrál cenu Josefu Dvořákovi, který populární postavičku namluvil. | foto: Archiv

Ve Zlíně se rozdávaly ceny, svou mají i Petr Nárožný a Maxipes Fík

  • 0
Zlín Film Festival rozdával ceny. Za celoživotní přínos byl na sobotním galavečeru odměněn herec Petr Nárožný. Mezi zahraničními snímky se prosadil také jeden český – animovaný film Larghetto. S trofejí odešel i Josef Dvořák, vítěz ankety o nejoblíbenější večerníčkový hlas, vyhlášené portálem iDNES.cz.

"Léta sleduju herce a zpěváky, jak si to přebírání cen vychutnávají, a dnes konečně došlo i na mě," usmíval se spokojeně herec, a než poděkoval čtenářům, chvíli se odmlčel a "vychutnával" taky. Ocenění převzal z rukou šéfredaktora iDNES.cz Michala Hanáka, který přiznal, že sám hlasoval pro Rákosníčka.

Petr Nárožný zase nejprve pozdravil svého černého amerického kokršpaněla, který podle něj žije "v nejvyšším stádiu komunismu – nic se nenaučil, nic nedělá a má se podle svých představ." Pak už ve vážnějším duchu zavzpomínal na zesnulou maminku a poděkoval ve stoje aplaudujícímu publiku.

Patnáct cen

Sedm porot hodnotilo 76 soutěžních snímků, celkem rozdaly patnáct cen. Larghetto, který vydobyl vavříny v podobě Zlatého střevíčku pro nejlepší animovaný film pro Českou republiku, pochází z dílny Jaroslava Nykla. Vypráví příběh klavíristy a hudebně nadané blechy, inspirovaný hudbou slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Z filmu Mám vás rád úplně nejvíc
Z filmu Liverpoolský brankář
Z filmu Larghetto

Tři nejlepší filmy: (zleva) Mám vás rád úplně nejvíc, Liverpoolský brankář a české Larghetto

Nejlepším hraným filmem pro děti se stala fotbalová komedie Liverpoolský brankář, mládež by si podle porotců neměla nechat ujít dánské drama Obejmi mě pevně. Dvou cen se dočkal i francouzský snímek Mám vás rád úplně nejvíc, který zaujal dětskou porotu i diváky.

Pro Vávru cena, pro Bohdalovou hvězda

Přestože hned na začátku přehlídky odřekl účast italský herec Franco Nero, Zlín o hvězdné hosty nepřišel. Všechny okouzlila hvězda seriálu Castle na zabití, kanadská herečka Stana Katicová, která zasedla v porotě a ve světové premiéře představila svůj nový film Jen pro zamilované. 

Petr Nárožný přebírá cenu na filmovém festivalu ve Zlíně.

Především ženskou část publika pak zaujal mexický herec Demián Bichir, představitel Fidela Castra z filmu Che. Přijel britský skladatel Youki Yamamato či bulharský herec Ivan Barnev.

Cenu Grand Prix Zlín Film festivalu získal legendární český režisér Otakar Vávra. Do Zlína přijela i čerstvá osmdesátnice Jiřina Bohdalová, která odhalila svou hvězdu na Chodníku slávy, režiséři Jan Hřebejk a Jiří Menzel či prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška.

Otakar Vávra přebírá čestnou cenu na festivalu ve Zlíně
Jiřina Bohdalová a Michal Dlouhý s Petrou Jungmannovou u hvězd na zlínském chodníku slávy

Otakar Vávra převzal čestnou cenu, Jiřina Bohdalová, Michal Dlouhý a Vladimír Dlouhý in memoriam získali hvězdu na chodníku slávy.

Loňský jubilejní ročník hodně ovlivnilo deštivé počasí, které přineslo povodně a vynutilo si změny v programu. Ty se letos nekonaly, vše podle pořadatelů proběhlo tak, jak mělo.

"Překvapila nás velká účast na akcích, které jsme pořádali na náměstí Míru. Bylo nám řečeno, že když naši hosté přišli na koncert Čechomoru, tak si připadali, jakoby se ocitli na náměstí v listopadu 89," připomněla vedoucí produkce Irena Skaunicová program, který byl pořádán pod hlavičkou MF DNES.

Herečka Stana Katicová s uměleckým ředitelem filmového festivalu pro děti a mládež Petrem Kolihou (Zlín, 30. května 2011)

Letošní přehlídka se soustředila na několik různých témat – 75. výročí zlínských filmových ateliérů, 110. výročí narození Walta Disneyho a také na italskou a maďarskou kinematografii.

Závěrečný večer, který moderoval Jan Čenský za vydatné pomoci animované dvojky Bob a Bobek, přenášela Česká televize a vystoupili na něm mimo jiné Karel Gott, Lucie Vondráčková či Tereza Kerndlová.