Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival v Olomouci nabídne squattery, mikroby a Svaté lejno

  12:02aktualizováno  12:02
Dobrodružství antibiotik: Mikroby vrací úder - i na takové tituly láká 45. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckého a dokumentárního filmu Academia Film Olomouc (AFO). Letos proběhne 13. – 18. dubna.

Vizuál jednoho z ročníků festivalu AFO | foto: Archiv AFO

Páteří festivalového programu budou soutěžní sekce, v jejichž rámci přihlášené snímky bojují o cenu za nejlepší český a nejlepší světový populárně-vědecký dokument. Kolekce snímků Světové soutěže podle organizátorů nabízí strhující podívanou a klade provokativní otázky.

Francouzské Dobrodružství antibiotik zpochybňuje lidské vítězství nad bakteriemi, Duše rostlin staví na hlavu obecné povědomí o "podřazenosti" rostlin na evolučním žebříčku.

Téma hranic poznání a výzkumu otevírá hned několik tvůrců. Australanka Andrea Ulbrick sleduje v Rodneyho revoluci robotů profesora MIT Rodneyho Brookse, jak se se svým týmem snaží sestavit prvního sociálně inteligentního robota, který bude schopen plně nahradit lidský kontakt.

Trailer filmu Dobrodružství antibiotik: Mikroby vrací úder

Film Životní volba Karima Miského na příkladu pacientů a lékařů francouzské kliniky specializující se na riziková těhotenství ukazuje, jak možnost rozpoznat i nejjemnější odchylky od normy zároveň přináší novou a palčivou otázku – ukončit rizikové těhotenství, nebo porodit těžce postižené dítě?

Anarchisti a lejno v kosmetice

Humornou, i když v důsledku mrazivou nadsázku přináší holandský snímek Duše elektrospotřebičů, který ukazuje, jak se nám spotřebiče postupně stávají rovnocennými partnery, bez nichž nedokážeme žít.

Po dvou letech se do světové soutěže vrací francouzský režisér a producent Thierry Berrod, a to hned se dvěma snímky. Svaté lejno se věnuje tématu, o němž se v lepší společnosti příliš často nemluví – zvířecím exkrementům a jejich všestrannému využití od stavebních materiálů po kosmetický průmysl.

Z výstavy AFO 2010 - foto Miloslav Druckmüller

Jedním z hlavních projektů letošního AFO bude představení Anarchismu coby způsobu myšlení a jednání z perspektivy jeho historického vývoje i aktuálních projevů (filmy Emma Goldman, Hlas lidu). promítání doprovodí beseda předních českých odborníků z řad politologů, filozofů i aktivistů. Jedním z podtémat má být i problém squattingu.

Snímky Stůl, postel, židle a 69, jež důsledně mapují nejen ideový prostor vybydlených domů a jejich nových obyvatel v evropských metropolích, ale i právní a sociální kontext squattování, bude možno konfrontovat s filmy Jana Hanuše reflektujícími prostředí české: Food Not Bombs a Squat Wars. Vyvrcholením této sekce nazvané Squat the World bude diskuse, v níž se střetne mj. mluvčí českých squatterů Jan Němec s exministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem.

V rámci doprovodného programu AFO 2010 bude v barokním festivalovém centru Konviktu prezentována unikátní výstava představující velkoformátové fotografie korony slunce, objevující se při jeho zatmění. Vznik fotografií, techniku snímání a zpracování přiblíží jejich autor, profesor na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, Miloslav Druckmüller.

Autor:Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

VIDEO: Kousni si, šeredo! Jason Statham loví MEG: Monstrum z hlubin

Jason Statham ve filmu MEG: Monstrum z hlubin

Co to bylo? Zděšený výkřik na výzkumné stanici předznamená události snímku MEG: Monstrum z hlubin, který do našich kin...

Šňupat glukózový cukr není velký požitek. Plodková byla hostem Za scénou

Za scénou: Jana Plodková - celý záznam

Jana Plodková si znovu zahrála svéráznou Sabinu v druhé sérii seriálu Single Lady. Roli v pořadu Za scénou označila za...

RECENZE: Více než dobrý Karel Dobrý je ozdobou Havelkova Hastrmana

Karel Dobrý ve filmu Hastrman (2018)

Pro svůj režijní debut Hastrman si Ondřej Havelka sáhl hodně vysoko, kniha Miloše Urbana se těžko převádí do filmové...

Najdete na iDNES.cz