Herec Alain Delon získá Zlatou palmu za životní dílo.

Herec Alain Delon získá Zlatou palmu za životní dílo. | foto: Profimedia.cz

Cenu z filmového festivalu v Cannes má jistou pouze Alain Delon

  • 1
Cannes (Od spolupracovnice redakce) - Muž, který už dvanáctý rok určuje programovou náplň Cannes, tvrdí, že za svou pověst vděčí festival především filmům vydávajícím svědectví o stavu světa. Jaké svědectví vydá dvacet filmů hlavní soutěže 66. ročníku, který začne ve středu večer?

Teď zná soutěžní dvacítku pouze a právě umělecký ředitel Thierry Frémaux, jenž ji se svým týmem vybral, a brzy si nad ní začne lámat hlavu Steven Spielberg v čele porotců. Budou mít co dělat se žánrově i tematicky pestrou kolekcí, v níž zase převládají muži. Proti loňsku, kdy se do výběru nedostal ani jeden film natočený ženou, se tentokrát mezi ně vklínila Valeria Bruni Tedeschi, jejíž Zámek v Itálii patří k filmům zastupujícím Francii.

Amélie z Montmartru neboli francouzská herečka Audrey Tautou má letos v Cannes...
Předseda poroty Steven Spielberg před zahájením 66. ročníku filmového festivalu...

Herečka Audrey Tautou a předseda poroty Steven Spielberg před zahájením 66. ročníku filmového festivalu v Cannes

Jejich autory jsou v několika případech tvůrci, kteří se neucházejí o Zlatou palmu poprvé, François Ozon s dílem Mladá a krásná či Arnaud Desplechin s Jimmym P., ale vedle nich nováčci jako Abdelatif Kechiche s Životem Adély a Arnaud des Pallieres s titulem Michael Kohlhaas. Ve Francii točil také Roman Polanski drama Venuše v kožichu, inspirované erotickým románem L. von Sacher-Masocha.

Našinci na Riviéře

Sekce Cinéfondation věnované krátkým dílům mladých tvůrců se účastní film O šunce od Elišky Chytkové a Pandy od Matúše Vizára.

Do producentského programu Producer on the Move byl za Česko pozván Viktor Tauš.

Do videotéky přístupné hostům trhu se přihlásily dokumenty Váňa, Vojta Lavička: Nahoru a dolů, Život s Kašparem, Šmejdi, Otázky pana Lásky, Rok bez Magora, Nazareth, Věra 68 či Láska v hrobě.

Francouzi budou mít silnou konkurenci v amerických tvůrcích, vesměs už zocelených předchozími úspěchy. Ethan a Joel Coenovi, kteří mají na svém kontě Zlatou palmu za Bartona Finka a naposledy tu soutěžili s drsným thrillerem Tahle země není pro starý, se vracejí s ohlédnutím za folkovou scénou New Yorku 60. let nazvaným Inside Llewyn Davis.

Steven Soderbergh chtěl původně představit svůj film Behind the Candelabra s Michaelem Douglasem a Mattem Damonem v roli jeho milence mimo soutěž, ale dal se přemluvit, aby se znovu pokusil o Zlatou palmu, kterou už má za Sex, lži a video.

Alexander Payne, naposledy v Cannes s filmem O Schmidtovi, má v soutěži další road movie Nebraska s Brucem Dernem. Vrací se i jejich mladší krajan James Gray s dramatem Imigrant, jehož hvězdami jsou Marion Cotillardová a Joaquin Phoenix. Na poslední chvíli byl zařazen do soutěže ještě upírský příběh Jen milenci zůstanou naživu, jehož autorem je Jim Jarmusch, naposledy soutěžící v Cannes se Zlomenými květinami. A Dán Nicolas Winding Refn, jenž tu s Řidičem dostal cenu za režii, veze film opět s Ryanem Goslingem Jen Bůh odpouští.

Čína, Mexiko, Írán

Zvědavost budí návrat Itala Paola Sorrentina, jehož Božského odměnila před pěti lety porota. Také v díle Velká krása už předem srovnávaném se Sladkým životem vytvořil ústřední postavu spisovatele Tony Servillo. Zkušenosti se soutěží v Cannes mají oba kontroverzní Japonci, Kore-Eda Hirozaku a Takashi Miike, ale rovněž čínský zástupce Jia Zhange či Mahmat Saleh Haroun původem z Čadu.

66. ročník filmového festivalu v Cannes na oficiálním plakátu, tedy plachtě

Zbývající režisérská jména jsou v Cannes nová, leč Íránec Asghar Farhadi se po oscarovém dramatu Rozchod Nadera a Simin proslavil a do Cannes veze svou v Paříži natočenou Minulost, v níž hraje Beatrice Bejo z filmu The Artist. O Zlatou palmu bojují dále Nizozemsko a Mexiko, kdežto Česko opět do hlavní bitvy neproniklo, zahajovací Velký Gatsby soutěžit nebude a Zlatou palmu za životní dílo má jistou jen Alain Delon.