Režisér Steven Spielberg předsedá letošní festivalové porotě, v níž usedne také...

Režisér Steven Spielberg předsedá letošní festivalové porotě, v níž usedne také herečka Nicole Kidmanová. | foto: AP

Festival v Cannes se probírá z lijáku a z první várky brutality

  • 0
Takový liják hned při startu festival v Cannes ještě nezažil. Radost z promočeného úvodu 66. ročníku měli jen pouliční prodavači deštníků, nad schodištěm s červeným kobercem nasáklým vodou se narychlo stavělo zastřešení. A další sprcha přišla následující den v kině.

Hvězdy zahajovacího Velkého Gatsbyho v čele s Leonardem DiCapriem pózovaly pod deštníky a Nicole Kidmanová, která s režisérem Stevenem Spielbergem představila porotu, žertovala, že si s parapletem připadá jako Mary Poppins. Nicméně všichni včetně moderátorky Audrey Tatou se snažili, aby rozmary počasí nenarušily sváteční náladu. Prvotřídní porotě ji snad nepokazí ani soutěžní filmy, rozdílné a pro někoho kontroverzní.

Jak srovnávat třeba první dva, francouzský Mladá a krásná s mexickým Heli? V obou jsou hlavními postavami mladičké studentky. Ale zatímco Isabell v díle Francoise Ozona, jež brzy poběží i u nás, má veškeré předpoklady pro šťastnou budoucnost v kruhu majetné a přející rodiny, předčasně vyspělá Estela vyrůstá v domácnosti, kde muži taktak vydělají na nejnutnější potřeby. Není divu, že chce odejít někam, kde je lépe, jenže svou naivitou zaviní zhroucení i těch nepatrných jistot, jež měla dosud. Zapomněla totiž, že oficiální, často zkorumpovaná moc se může potkávat s mocí drogových kartelů.

Děsivé výjevy mučení a zabíjení v režii Amata Escalanteho jsou na hraně snesitelnosti, takže nejeden divák odešel před koncem, ale nic tu není vypočítáno na efekt. Film jen líčí prostředí, kde vyrůstají nové generace: scéně obludných krutostí přihlížejí kluci v Estelině věku a baví se přitom videohrou nebo mučitelům pomáhají. Nesčetněkrát znásilněná dívka po všem utrpení ztratí řeč. Naproti tomu hrdinka Ozonova filmu se po řadě nepříliš pěkných zážitků s muži, kteří ji vyhledali podle fotografií na jejích internetových stránkách, dobrovolně vrací k prostituci, ačkoli peníze nepotřebuje. Zeje mezi nimi propast: na jedné straně hmotná bída, která plodí násilí, na druhé přesycenost plodící bídu mravní. Liší se i styl obou filmů, Escalanteho realismus ocení spíše návštěvníci artových kin, kdežto Ozonův osloví díky své ironii i většinové publikum. Čemu dají přednost porotci, ukáže vyhlášení vítězů v neděli 26. května.