Al Pacino přišel na promítání filmu Maglehorn. Pacino je za hlavní roli horkým...

Al Pacino přišel na promítání filmu Maglehorn. Pacino je za hlavní roli horkým kandidátem na cenu za nejlepší herecký výkon. A benátští diváci ho milují i pro jeho italský původ. | foto: AP

Al Pacino dvakrát nadchl Benátky. Filmový festival jinak prožívá krizi

  • 2
Benátky (Od naší spolupracovnice) - Nejstarší filmový festival na světě zažívá krizi jako celá Itálie, v sálech zejí prázdná místa. Osobnosti však nechybějí ani na 71. ročníku, který vstupuje do druhé poloviny.

Po obrovském nadšení nad zahajovacím filmem Birdman, jehož režisér Alejandro González Iňárritu se rázem zařadil mezi vážné kandidáty na Zlatého lva, další dny nasvědčovaly dojmu, že zájem o 71. ročník festivalu v Benátkách poněkud opadl.

Ať už proto, že počet míst v největším sále se zvýšil na čtrnáct set, nebo proto, že po Birdmanovi následovaly kritiky uznávané, ale pro diváky méně přitažlivé snímky jako dokument o genocidě v Indonésii 60. let Pohledem ticha a jiné filmy se sociální tematikou od amerických 99 domovů po íránské Povídky, v kinech zkrátka zůstávala prázdná sedadla.

Hrdinové z komiksů

Dokonce ani červený koberec před festivalovým palácem neobléhaly zatím takové davy jako v minulosti a údajně přestalo být problémem sehnat na poslední chvíli místo v hotelu. O krizi se v Itálii mluví více než jinde a není divu, že postihla i tak vážené instituce jako Biennale a nejstarší filmový festival na světě.

Naštěstí se krize neprojevuje nedostatkem osobností, přítomných však výhradně v souvislosti s filmy. Zatímco mladší fanoušci toužili po autogramech představitelů komiksových superhrdinů Michaela Shannona a Andrewa Garfielda, kteří se v 99 domovech vcelku úspěšně zhostili dramatických rolí, pro všechny generace bez rozdílu se stala hlavní událostí návštěva legendárního herce Ala Pacina. Zazářil tu navíc hned ve dvou filmech.

V příběhu Prozření uváděném mimo soutěž, který natočil oscarový Barry Levison podle románu Philipa Rotha, má čtyřiasedmdesátiletý Pacino roli, jež je mu blízká: herce na vrcholu slávy, který trpí depresemi z konce kariéry i osobního života. Ale vidět ho hned druhý den jako podivínského majitele železářství z venkovského městečka ve filmu Manglehorn, jejž natočil David Gordon Green, to byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Volpiho pohár za nejlepší herecký výkon by ho neměl minout - ale má ještě umělec Pacinova formátu zapotřebí cen?

Možná je pro něj největší satisfakcí láska publika, a toho italského zvláště, neboť ačkoli se narodil v New Yorku, hlásí se Al Pacino hrdě k zemi, ze které pocházejí jeho prarodiče.

Body pro Italy

Ostatně právě italský film si letos vede v Benátkách velice dobře. Černé duše, které režíroval Francesco Munzi, se staly po Birdmanovi prvním snímkem odměněným dlouhým potleskem vstoje. Kalábrijská odnož mafie je v něm nahlížena pohledem na rodinné vztahy mezi klany, které vzájemně bojují o moc i peníze, a režisér dokázal sladit všechny předpoklady pro dobrý film: kvalitní scénář, kameru, hudbu a herce.

Zaujal také komorní psychothriller Hladová srdce, který natočil Saverio Costanzo s Albou Rohrwacherovou v úloze ženy, jež svou scestnou úzkostlivostí málem zahubí vlastní dítě.

Naopak z francouzských soutěžních filmů se nedočkaly vřelého přijetí ani Výkupné za slávu, ani 3 srdce, obě díla ulpívající na tradičním modelu konzumních filmů, které se opírají o popularitu hereckých představitelů.

Ale koneckonců, dva opravdu výtečné filmy, tedy Birdman a Černé duše, nejsou na první polovinu festivalu tak málo. A třebaže festivalové snímky mají vesměs depresivní náměty, nový snímek Petera Bogdanoviche s názvem She’s Funny That Way, vtipná komedie uvedená v Benátkách mimo soutěž a natočená ve stylu amerických veseloher 40. let, dokázala pozvednout náladu na víc než jeden den.