Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

  12:56aktualizováno  12:56
Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná hudební festival Sziget.

Záběr z minulého ročníku budapešťského festivalu. | foto: szigetfestival.czMetro.cz

Festival Sziget, který v minulých letech přilákal až půl milionu návštěvníků, slibuje nekončící hudební zážitek s kapelami Arctic Monkeys, Gorillaz, Mumford & Sons, zpěvačkami Lanou Del Rey a Dua Lipou či raperem Kendrickem Lamarem.

Mezi návštěvníky ze stovky zemí světa se postupně začínají objevovat také Češi. Není divu. Budapešť sice neleží úplně za hranicemi, ale taháky, na které tamní přehlídka láká, stojí i za delší cestování.

Kromě největších hvězd na hlavním pódiu to letos budou i další zajímavá jména. Jen namátkou – bouřlivák Liam Gallagher, klasik elektroswingu Parov Stelar, který na poslední desce koketuje s blues, bluesrocková kapela Kaleo z Islandu, nespoutaná newyorská gipsy partička Gogol Bordello, elektronický mág Kygo a další.

Dorazí i Thom Artway

Dvě scény budou věnované pouze taneční a elektronické hudbě, hrát zde budou hvězdy jako KSHMR nebo Don Diablo. Je tu pódium zasvěcené world music s Värttinou či Griot Blues, ale i scéna pro folk, jazz, blues a klasickou hudbu. Na jevišti věnovaném těm nejtalentovanějším hudebníkům z Evropy si zahraje Thom Artway.

Fotogalerie

Pokud by i to bylo někomu málo, kompletní program se v rozsáhlém areálu odehrává na téměř padesáti místech. Kromě hudby zahrnuje také divadelní performance a každý den se uskuteční na dvě stovky vystoupení či představení. Například monumentální stan Cirque de Sziget hostí nejlepší představení z oblasti moderního cirku. Prostor nazvaný Giant Street Theatre nabízí velkolepá pouliční divadla.

Areál festivalu skýtá řadu možností k vyžití i mimo oficiální program. Vyhrazená pláž na břehu Dunaje patří k nejnavštěvovanějším částem ostrova. Samozřejmostí je hygienický nadstandard – toalety a sprchy se letos mají ještě o stupeň zlepšit. Nechybí kvalitní a různorodé občerstvení.

Nemalým lákadlem je i Budapešť samotná se slavnými městskými lázněmi, mnoha památkami po divokém 20. století, místní kuchyní, kavárnami a v neposlední řadě také odvázaným nočním životem. Týden v metropoli na Dunaji i samotném Ostrovu svobody je nezapomenutelný.
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Další z rubriky

VIDEO: Objevy Óčka zahrnují popovou rádiovku i anglickou píseň do klubů

Kapela Pomlky

V dalším ročníku pořadu Óčka KB Band Academy, který hledá mladé talenty mezi hudebníky, uspěla kapely Pomlky z Hradce...

Jeden singl v žebříčku Billboardu ještě nic neznamená, říká Lounová

Zpěvačka Olga Lounová

Zpěvačka Olga Lounová vydává novou desku, kterou v pátek pokřtí v pražském Foru Karlín. Na koncert nazvaný Jsem...

VIDEO: Jelen nahrál předělávku Michala Tučného, na turné bere jeho dceru

Jindra Polák z kapely Jelen a Míša Tučná

Osobitou verzi písně Michala Tučného Spím v obilí zve skupina Jelen na podzimní turné, kterým vzdá poctu právě legendě...Najdete na iDNES.cz