Festival Sundance se otevírá světu

  • 3
Filmový festival Sundance se v soutěžním programu poprvé otevře zahraničním filmům. Přehlídka nezávislé tvorby dlouhá léta snímky z celého světa uváděla, ovšem mimo soutěž. Pořadatelé vybrali do klání ve dvou kategoriích celkem 28 filmů.

Již 21. ročník festivalu Sundance v Park City v americkém státě Utah se bude konat od 20. do 30. ledna příštího roku. Přehlídka založená hercem Robertem Redfordem klade velký důraz na dokumentární tvorbu.

Ředitel festivalu Geoffrey Gilmore doufá, že soutěžní přehlídka přinese zahraničním filmařům stejné renomé, jaké znamená ocenění ze Sundance pro americké nezávislé filmy.

O cenu pro nejlepší hraný zahraniční film bude soutěžit šestnáct filmů z Německa, Jižní Koreje, Angoly, Číny, Dánska, Austrálie a Polska.

V tuctu soutěžních snímků v kategorii nejlepší zahraniční dokument, vybraných z 385 nabízených, je třeba Grizzly Man režiséra Wernera Herzoga o ochránci medvědů Timothym Treadwellovi, kterého usmrtil loni aljašský grizzly.

Film Brita Seana McAllistera The Liberace of Baghdad (Liberace Bagdádu) líčí příběh slavného iráckého klavíristy čekajícího na americké vízum a finský snímek Pirja Honkasala The 3 Rooms of Melancholia (Tři pokoje melancholie) se zabývá válkou v Čečensku.

Do soutěže amerických hraných filmů byl vybrán mj. How the Garcia Girls Spent Their Summer (Jak Garciovy dívky tráví léto) o třech generacích Američanek mexického původu, Forty Shades of Blue (Čtyřicet odstínů modré), příběh Rusky žijící v Memphisu ve státě Tennessee, ale i Thumbsucker (Cucá si palec) režiséra Mike Millse, v němž Keanu Reeves hraje dentistu snažícího se odnaučit malého chlapce, aby si cucal palec.

V soutěžní sekci dokumentů bude uveden například Enron: Rise and Fall (Enron: Vzestup a pád) režiséra Alexe Gibneyho o skandálu kolem krachu známé korporace nebo The Fall of Fujimori (Pád Fujimoriho) Ellen Perryové o bývalém peruánském prezidentovi. Why We Fight (Proč bojujeme) režiséra Eugena Jareckého rozebírá důvody pro iráckou válku.

Od svých začátků festival podporoval dokumentární snímky, přestože jen zřídka dosahovaly také obchodního úspěchu. To se v posledních letech v USA pozvolna mění a dokument Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 letos utržil v USA přes 100 milionů dolarů. Podle filmařů má na tomto vzestupu dokumentů velký podíl právě festival v Sundance.

Herec Robert Redford na tiskové konferenci k filmovému festivalu v Sundance, jehož je zakladatelem. (22. ledna 1995)