Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival spisovatelů začal v zatopeném sále

  0:01aktualizováno  0:01
Víkendové přívaly deště a krup málem ohrozily začátek jedné z nejvýznačnějších literárních akcí. Na Festival spisovatelů se sice sjeli autoři z celého světa, ale v neděli večer, kdy prestižní přehlídka začínala, nebylo zcela jasné, zda budou mít kde vystoupit.

Festival spisovatelů - Margaret Atwoodová | foto: Archiv Festivalu spisovatelů

Do tradiční festivalové scény, pražského divadla Minor, které se nachází pod úrovní terénu, prosákla voda. Haváriím se nevyhnula ani další místa v okolí, takže návštěvníci ve slavnostních róbách vytvářeli působivý kontrast k hasičům, čerpajícím přetékající vodu.

"Infarktovější začátek jsme si opravdu nemohli přát. Největší potíže byly s technikou, kterou jsme se snažili sušit, jak se dalo - i dekami a ručníky," vysvětlovala viceprezidentka festivalu Vlasta March, která spolu s personálem osobně zachraňovala situaci. Voda se musela vymetat i z hlediště a zasažena byla také projekční kabina.

O Vietnamu a právech žen
Následky se zdárně zamaskovaly, ale publikum si muselo na začátek počkat čtyřicet minut v předsálí. Moderátor Marek Eben pozval na pódium i pražského primátora Pavla Béma, kterého uvítal narážkou na protesty divadelníků: "Nepřekvapuje mě, že jste přišel - jak je vidno, tak jste si na umělce zvykl."

Téma letošního ročníku předznamenala píseň Eda Sanderse Sen o osmašedesátém, která se linula z praskajícího amplionu, aby posléze utichla, zahnaná drábem pochodujícím v rozšlapaných kytarách.

O svých zážitcích z roku 1968 na pódiu diskutovali Kanaďanka Margaret Atwoodová, Američané Paul Auster a Michael McClure či český básník Petr Král, který tehdy emigroval do Francie. "Odjel jsem z dějin, které mi byly vnuceny, do dějin, o kterých jsem se mohl rozhodnout," řekl.

Král se snažil odlehčit politickou tíhu ve prospěch literatury a představivosti, s angažovanými zaoceánskými kolegy však bylo těžké pořízení. McClure se zaníceně vracel k traumatu Vietnamu, Auster ke studentskému hnutí na Kolumbijské univerzitě a Atwoodová k právům žen, jež nenásilně podporuje i svou literaturou. Ukázalo se, že zkrácení sukní ovlivnilo ženskou identitu, otázkou však zůstalo, zda podobný účinek měly "mini" i na autorskou fantazii. V tom autoři jasno neměli.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz