Knihy, literatura - ilustrační foto

Knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Festival spisovatelů se zdá být slibný

Letošní Festival spisovatelů Praha se zdá i po odřeknutí Michaela Cunninghama slibný. Přivítá nositele Nobelovy i Pulitzerovy ceny - Wole Soyinku a Jorie Grahamovou.

Slavné světové spisovatele čtenáři většinou poznávají z jejich knih. Ale kdo by někdy nezatoužil po osobnějším zážitku? Nahlédnout do jejich názorů na politiku či kulturu, být očitým svědkem jejich vtipu, duchaplnosti, ale třeba i zaváhání. A vlastně si pro sebe tak trochu porovnat, jak a zda autor odpovídá postavám svých děl.

Také letošní ročník, který dnes začíná v pražském Divadle Minor, slibuje několik es.

Festival spisovatelů Praha již šestnáct let láká do Prahy světovou literární elitu a docela se mu to daří: byli tu třeba Salman Rushdie, Ian McEwan, Margaret Atwoodová, Amos Oz či Lawrence Ferlinghetti.

Nezapomenutelně se představil před třemi lety Irvine Welsh, který útlocitnější publikum šokoval obhroublostmi a ty ostatní bavil provokativními bonmoty a svérázným smyslem pro humor, včetně přiznání, jak při karaoke cvičí Elvise.

Pocta Arthuru Millerovi
První celebritu uvede hned dnešní večer v pořadu nazvaném Umění literatury, který bude moderovat Marek Eben. Představí se tam Nitří gerijec Wole Soyinka, jehož divadelní tvorba byla oceněna Nobelovou cenou.

Ostatně Soyinkova účast je v mnohém symbolická - proti jeho věznění v 60. letech vystoupil jakožto tehdejší prezident mezinárodního PEN klubu dramatik Arthur Miller, jemuž je letošní festival zasvěcen. Historka však praví, že více než slovo slavného spisovatele mělo na propuštění Soyinky vliv Millerovo manželství s Marilyn Monroe.

Bohužel letošní ročník oželí předpokládanou hvězdu, amerického romanopisce Michaela Cunninghama. Tuto středu v osobním e-mailu omluvil svou nepřítomnost kvůli náhlému a závažnému onemocnění v rodině: „Obávám se, že nemohu opustit Spojené státy právě teď... Kdybych měl na výběr, přijel bych.“

Pondělní večer v Minoru nicméně stále slibuje zástupce literatur: slavného španělského autora Jorge Semprúna a Řeka Vassilise Vassilikose doplní Izraelec Aharon Shabtai.

Velké otázky o Marilyn Monroe
Vedle spisovatelů známých v češtině pozval festival i autory, kteří na své české překlady teprve čekají - to však nijak neumenšuje jejich význam. Má mezi nimi být americká básnířka Jorie Grahamová, která získala Pulitzerovu cenu, mexický prozaik Jorge Volpi či britský dramatik Howard Brenton, který si vyzkoušel i operní libreto. Protiváhou zahraničním zkušenostem bude účast několika českých autorů, například Jáchyma Topola či Hany Andronikovy.

Nezůstane jen u čistě literárních hovorů, dva pořady se dotknou i osudu (a tragického konce) Millerovy manželky Marilyn Monroe. Na pódiu se pak potkají psychiatr Jan Cimický, kriminalista František Vavera i Američanka Sarah Churchwellová, autorka knihy o fenoménu Marilyn. Do čtyřdenního programu se vešly i dvě projekce filmů Smrt obchodního cestujícího a Hodiny, jedno noční čtení a závěrečný koncert Moniky Načevy s Michalem Pavlíčkem.

Vstupenky se většinou pohybují kolem sto až sto padesáti korun, nejlevnější jsou na filmové projekce (30 a 50 korun) a naopak nejdražší (300 a 250 korun) na zahajovací a závěrečný večer. Těšit se mohou i sběratelé podpisů, festival provázejí autogramiády v pražském knihkupectví Big Ben Bookshop. Nezbývá než si přát, aby všichni hosté dorazili a diskuse byly jiskřivé, nikoli mimoběžné, jak už se také někdy stává.