Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival spisovatelů ozdobí Crumb, klasik undergroundového komiksu

  12:43aktualizováno  12:43
Festival spisovatelů Praha v roce 2009 navštíví legendární americký tvůrce komiksů Robert Crumb a dva kandidáti na Nobelovu cenu.

Robert Crumb | foto: Robert Crumb

Těmi jsou francouzský básník syrského původu píšící pod pseudonymem Adonis a významná dánská básnířka Inger Christensenová. Jejich jména provázejí spekulace o možné kandidatuře na letošní Nobelovu cenu, jež bude vyhlášena ve čtvrtek 9. října.

Michael MarchPrvní jména hostů prestižní literární přehlídky, která se bude konat v Praze od 7. do 11. června 2009, oznámil její prezident Michael March. Diskusní fóra budou zaměřena především na literaturu starých světů Arábie a Číny s leitmotivem "2001 noc: umění příběhu" a citátem: "Na počátku je zranění neviditelné".

Na toto téma budou diskutovat autoři z deseti zemí. Jednotlivé autory bude festival prezentovat na svých webových stránkách, které přinášejí denní aktuality ze světa literatury.

Robert Crumb je v komunitě příznivců komiksu, zejména tzv. undergroundového, velkým fenoménem. Undergroundový komiks vznikl přibližně v polovině 60. let, jeho tvůrci reagovali na politickou a sociální situaci v USA, na stále rostoucí odpor proti establishmentu i konzumní zábavu a rychle se stali uznávanou součástí komiksové kultury.

Řada autorů začala svá díla publikovat už koncem 50. let, ale za nejdůležitější mezník v dějinách undergroundového komiksu a jeho faktický zrod se považuje rok 1967, kdy právě Crumb vydal první sešit časopisu Zap. Crumb je však také velmi kontroverzní osobnost a jeho kresby byly často kritizovány pro údajný rasistický či sexistický podtext a perverznost.

Robert Crumb se kromě oblasti čistě komiksové kultury proslavil i na rockové scéně coby autor obalu slavného alba zpěvačky Janis Joplinové a kapely Big Brother And The Holding Company s názvem Cheap Thrills z roku 1968. Umělec svou nesmiřitelnost a kontroverznost potvrdil krátce poté, když byl vyzván k výtvarné spolupráci na albu skupiny Rolling Stones: odmítl ji se slovy, že "hudbu Rolling Stones nenávidí".

Česky vyšla s Crumbovými kresbami kniha Davida Zanea Mairowitze nazvaná Kafka, jež byla součástí edice přibližující velké osobnosti formou komiksu. V knize z roku 1994 autor nejen přibližuje Kafkův život a dílo, ale všiml si i výrazné komercionalizace Kafkova kultu v současné Praze.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz