Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival spisovatelů ozdobí Crumb, klasik undergroundového komiksu

  12:43aktualizováno  12:43
Festival spisovatelů Praha v roce 2009 navštíví legendární americký tvůrce komiksů Robert Crumb a dva kandidáti na Nobelovu cenu.

Robert Crumb | foto: Robert Crumb

Těmi jsou francouzský básník syrského původu píšící pod pseudonymem Adonis a významná dánská básnířka Inger Christensenová. Jejich jména provázejí spekulace o možné kandidatuře na letošní Nobelovu cenu, jež bude vyhlášena ve čtvrtek 9. října.

Michael MarchPrvní jména hostů prestižní literární přehlídky, která se bude konat v Praze od 7. do 11. června 2009, oznámil její prezident Michael March. Diskusní fóra budou zaměřena především na literaturu starých světů Arábie a Číny s leitmotivem "2001 noc: umění příběhu" a citátem: "Na počátku je zranění neviditelné".

Na toto téma budou diskutovat autoři z deseti zemí. Jednotlivé autory bude festival prezentovat na svých webových stránkách, které přinášejí denní aktuality ze světa literatury.

Robert Crumb je v komunitě příznivců komiksu, zejména tzv. undergroundového, velkým fenoménem. Undergroundový komiks vznikl přibližně v polovině 60. let, jeho tvůrci reagovali na politickou a sociální situaci v USA, na stále rostoucí odpor proti establishmentu i konzumní zábavu a rychle se stali uznávanou součástí komiksové kultury.

Řada autorů začala svá díla publikovat už koncem 50. let, ale za nejdůležitější mezník v dějinách undergroundového komiksu a jeho faktický zrod se považuje rok 1967, kdy právě Crumb vydal první sešit časopisu Zap. Crumb je však také velmi kontroverzní osobnost a jeho kresby byly často kritizovány pro údajný rasistický či sexistický podtext a perverznost.

Robert Crumb se kromě oblasti čistě komiksové kultury proslavil i na rockové scéně coby autor obalu slavného alba zpěvačky Janis Joplinové a kapely Big Brother And The Holding Company s názvem Cheap Thrills z roku 1968. Umělec svou nesmiřitelnost a kontroverznost potvrdil krátce poté, když byl vyzván k výtvarné spolupráci na albu skupiny Rolling Stones: odmítl ji se slovy, že "hudbu Rolling Stones nenávidí".

Česky vyšla s Crumbovými kresbami kniha Davida Zanea Mairowitze nazvaná Kafka, jež byla součástí edice přibližující velké osobnosti formou komiksu. V knize z roku 1994 autor nejen přibližuje Kafkův život a dílo, ale všiml si i výrazné komercionalizace Kafkova kultu v současné Praze.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz