Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Rock v Riu se chystá do třetice ve velkém stylu

  13:52aktualizováno  13:52
Šestnáct let poté, co Brazílie vpadla na světovou rockovou scénu svou vlastní verzí Woodstocku, chystají organizátoři do třetice festival Rock v Riu s cílem udělat z něj největší hudební festival, jaký se kdy na světě konal, píše agentura Reuters.

"Rockem v Riu za lepší svět", jak je událost prezentována, začne v brazilské turistické Mekce Rio de Janeiru v pátek 12. ledna a během sedmi dnů se při ní vystřídají tak rozdílné hudební styly, jaké prezentují například Red Hot Chilli Peppers, R.E.M. a Britney Spearsová. Organizátoři zajistili účast 159 skupin a doufají, že se jim podaří přilákat na půl druhého miliónu fanoušků z Brazílie i ze zahraničí. Optimismus pořadatelů poněkud kalí skutečnost, že dva dny před zahájením festivalu je prodáno odhadem jen půl miliónu lístků.

"Chceme, aby to byla mezinárodní párty, aby se z Ria stalo místo, kde budou lidé poslouchat muziku a zároveň si budou moct uvědomit, že opravdu můžeme zlepšit svět," říká podnikatel Roberto Medina, zakladatel festivalu.

Kritici tvrdí, že mišmaš hudebních stylů mnoho fanoušků odradí, ale organizátoři oponují, že program je organizován tak, aby každý den festivalu měl jiné hudební téma a aby například příznivci heavy metalu nemuseli poslouchat "Oops! I did it again!" Britney Spearsové.

První ročník Rocku v Riu, který se konal v roce 1985, se zapsal do dějin jako hudební festival s největším počtem platících diváků na světě, když ho navštívilo 1,38 miliónu lidí. Na slavný festival ve Woodstocku se v roce 1969 sjelo asi 450.000 lidí a většina z nich nic neplatila.

Letos v Riu je jednodenní lístek za osmnáct dolarů a za 126 dolarů může návštěvník absolvovat všech sedm festivalových dní, které se budou konat ve speciálně postaveném "Rockovém městečku" na předměstí Ria. Akce se koná ve dnech 12.-14. ledna a 18.-21. ledna.

Brazílie je na mezinárodní scéně nejvíce známa díky bossa nově a sambě, ovšem v této latinskoamerické zemi se daří i rocku - a v roce 1985 na Rocku v Riu to všechno začalo. Festival tehdy přišel v době, kdy se země vzpamatovávala po dvou desetiletích diktatury a kdy Brazílie pro zahraniční kapely neexistovala. Festival nejen podtrhl potenciál Brazílie jako odbytiště pro hudební nahrávky, ale "zároveň byl prvním kontaktem Brazílie s rockem v rozsáhlejším měřítku", říká Medina. "Naše země se vracela k demokracii, žili jsme v realitě podobné té, která vedla k uspořádání Woodstocku."

Brazilci, kteří se před šestnácti lety festivalu zúčastnili, uvádějí, že nešlo o politickou událost, ale rocková muzika, drogy a hojnost bláta díky prudkým lijákům způsobily, že se první Rock v Riu zapsal do paměti jako "Brazilský Woodstock".

"Pro brazilský rock to byl pionýrský počin," říká Marcelo Camera, jazzový hudebník, kterému bylo tehdy devatenáct let. "Stálo to spoustu příprav, ale na konci, se vším tím bahnem, z toho byl opravdu svým způsobem druhý Woodstock." Hlavními zahraničními atrakcemi prvního Rocku v Riu byli Queen, Rod Stewart, Iron Maiden či James Taylor - posledně dva zmiňovaní se do Ria letos vrátí. Na druhém Rocku v Riu, který se konal na fotbalovém stadiónu Maracaná a přilákal "jen" 700.000 návštěvníků, vystoupili mimo jiné Prince, Santana či Guns N' Roses.

Letošní Rock v Riu má pokrýt mnohem širší paletu hudebních žánrů od rocku přes heavy metal, pop, až po elektronickou hudbu a brazilskou lidovou. Ironií je, že největšími "taháky" festivalu Rock v Riu nebude samotná rocková hudba, ale pubertální idoly Britney Spearsová a 'N Sync.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz