Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Respect slibuje svůj možná nejlepší ročník

  12:45aktualizováno  12:45
Festival Respect je největší domácí žánrovou přehlídkou world music, velikostí jmen srovnatelnou s mnohem rozsáhlejšími akcemi evropského rozměru. Začíná v pátek 27. června.

Oumou Sangare | foto: Respect

Ačkoliv přípravy festivalu provázela smůla a dva plánovaní účinkující z řad největších hvězd vystoupení odřekli (více zde), nakonec se podařilo dramaturgii sestavit více než uspokojivý program, členitostí a hvězdností zastoupených jmen slibující jeden z nejlepších ročníků akce.

Respect proběhne v pátek a v sobotu na již tradičním místě na ostrově Štvanice. Kromě rozsáhlého hudebního programu Respect slibuje bohatou nabídku prodeje nejaktuálnějších nahrávek z oblasti world music, infostánků institucí, korespondujících se zaměřením akce, velký výběr etnického občerstvení, nebude chybět ani dětský koutek se zajištěným hlídáním.

Kdo je kdo na Respectu v pátek 27. června
KivaKiva
(od 17:10)
Festival zahájí významná kanadská zpěvačka, ve světě respektovaná jako průkopník alikvotního, respektive hrdelního zpěvu, která jako jediná cizinka vystoupila na přehlídce hrdelních zpěváků v Tuvě. Její záběr je ale mnohem širší, má za sebou například světové turné s Crash Test Dummies. Kiva kromě svého vlastního bloku vystoupí i jako zvláštní host své krajanky Tanyi Tagaq.

ErsatzmusikaErsatzmusika (od 18:20)
V Berlíně usazená kapela se skládá z muzikantů, kteří strávili velkou část svých životů v Sovětském svazu. "V bájné zemi, kde Cikáni zpívají v kožešinou obšitých holínkách, vyznavači mamonu zapíjejí vodkou zlomená srdce a kde trubadúr stojí mimo zákon," píše se v bookletu jejich debutu Voice Letter. Zakladatelkou skupiny je Irina Dubrovskaja, jedním z podstatných členů skupiny je všestranný hudebník Leonid Soybelman, u nás dobře známý ze skupin Poza, Ne Zdhali nebo Kletka Red i jako autor hudby k filmu Bohdana Slámy Štěstí.

Lo Cor De La PlanaLo Cor De La Plana (od 19:15)
Marseillská sestava Lo Cor De la Plana propojila korsickou vokální polyfonii s provensálskou tradicí a berberskými pokřiky i rytmy z pohoří Atlas. Jejich vystoupení patřilo k vrcholům loňského veletrhu Womex v Seville. Vedoucí souboru Manu Theron žil v Alžírsku i Bulharsku, a staré melodie z církevních zpěvníků neaktualizuje pomocí samplerů či remixů, ale posunem v rytmu a dynamice. Podle předního českého odborníka na world music Petra Dorůžky "Lo Cor de la Plana zpívají texty ze starých zpěvníků v rytmu, který narůstá a graduje s osudovou nevyhnutelností berberského rituálu z Maroka."

Besh o droMBesh O droM (od 20:30)
Maďarská, z několikerého koncertování v Čechách už dobře známá osmičlenná sestava, která se od dechovek z Balkánu liší zdravým pankáčským kořínkem i šířkou inspirace. Čerpá z Řecka, Jemenu, cikánských stylů a díky svému maďarsko-izraelskému kapelníkovi i z židovské hudby. Kombinuje cimbál se saxofony a orientálními bubny, na svědomí má totálně zdivočelé davy v Glastonbury i v Rudolstadtu, během turné v Kanadě hrála pro dvacetitisícové publikum.

Kdo je kdo na Respectu v sobotu 28. června
Toy Vivo TrioToy Vivo Trio
(od 14:30)
Izraelská skupina zavede posluchače do hráčsky virtuózní hudby Středního Východu. Vedoucím tria je izraelský hudební průkopník Avshalom Farjun, jehož nástrojem je citera qanun, která má v klasické hudbě Středního Východu stejně důležité postavení jako v Evropě klavír. Qanun znamená arabsky zákon, v 10. století jej vynalezl věhlasný Al-Faarabi z Persie, který podle legendy svým nástrojem celý dvůr bagdádského kalifa nejprve rozesmál, potom rozplakal, a nakonec uspal. Moderní virtuózové dokážou z jeho strun vyloudit fascinující gejzíry tónů, nasamplovaný qanun je k slyšení i na istanbulských a káhirských diskotékách.

Shanbehzadeh EnsembleShanbehzadeh Ensemble (od 16:20)
U nás dosud málo známou hudbu Íránu přiveze na Respect skladatel, tanečník a hráč na orientální dudy Saeid Shanbezadeh. Původem je z jihoíránského pobřeží Arabského zálivu, jehož hudba se od íránského vnitrozemí liší pestrostí, jedná se totiž o tavící kotlík perských, arabských, afrických a indických vlivů. Saeidova hudba je zároveň divadlem i rituálem. Ozdobou jeho rodinné skupiny je jeho syn - bubebík, který byl jako zázračné dítě ve věku šesti let přijat na pařížskou konzervatoř.

Tanya TagaqTanya Tagaq (od 17:30)
Zpěvačka pochází z etnika kanadských Inuitů-Eskymáků a navazuje na zpěvy, jimiž si kdysi ženy krátily dlouhé polární noci. Inuitský hrdelní zpěv, který měl původně roli společenské hry, zní uším Evropana jako milostné výkřiky. Tanya Tagaq z této velmi dramatické techniky vytváří abstraktní kompozice na hranici performančního umění. Hostovala na albu Medulla i na turné islandské zpěvačku Björk, s renomovaným komorním ansámblem Kronos Quartetem účinkovala v newyorské Carnegie Hall. Vystupuje s atypickou kombinací elektroniky a violoncella.

Oumou SangareOumou Sangare (od 18:40)
Malijská zpěvačka je považována za královnu západoafrické hudby, jedinou ženu srovnatelnou se světovými hvězdami typu Salifa Keity či již nežijícího Aliho Farky Toureho. V Africe se její kazety prodávají po statisících, v Evropě má pozici kultovní hvězdy. Její hudba má funkový rytmický tah, na deskách ji mimo jiné doprovází i Pee Wee Ellis, jedna z duší někdejší kapely Jamese Browna, ale vystačí si i africkými akustickými nástroji, které kombinuje s evropskými houslemi.

Dengue FeverDengue Fever (od 20:40)
Američtí psychedeličtí rockeři s vizáží ZZ Top a v jejich čele křehká kambodžská zpěvačka Chhom Nimol, jedna z největších hudebních hvězd své země, ve které v 70. letech za hrůzovlády Rudých Khmerů dokázal jejich vůdce Pol Pot zlikvidovat všechny představitele kultury, kteří nestačili včas emigrovat do okolních zemí. Dengue Fever navazují na předpolpotovský kambodžský pop, v jejich aranžmá ale mají stejný prostor i klávesy jak od Doors a vokály připomínající Mamas And Papas. Více zde.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Na rekordní fotce z trutnovského festivalu je 3 995 lidí

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Na největší skupinové fotografii v historii Česka, kterou pořídil na víkendovém Open Air Music Festivalu v Trutnově...

Návštěvníci Trutnova s náčelníkem Havlem zlomili český rekord

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Třetí den Open Air Music Festivalu v Trutnově především potvrdil jistoty: že podobná dramaturgie je možná jedině zde a...

Najdete na iDNES.cz