Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Respect přinese prvotřídní flamenco, africký punk i blues

  11:47aktualizováno  11:47
Patnáctý ročník festivalu Respect, největší české přehlídky world music, se uskuteční již o nadcházejícím víkendu od 16. do 17. června na pražské Štvanici. Program přináší deset souborů z Afriky, Asie i Evropy, z nichž všichni vystupují v České republice poprvé.

Jagwa Music | foto: Respect

Mezi největší hvězdy festivalu bude patřit flamenkový génius Duquende, dlouholetý zpěvák kytarového velikána Paka de Lucii, který přes své hluboké sepětí s tradicí má v repertoáru i Leonarda Cohena.

Roland Tchakounte

Roland Tchakounte

Festivalu se zúčastní také jedna z nejstarších žijících legend africké hudby Mulatu Astatke, přezdívaný otec etiojazzu. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající zájem o etiopskou hudbu iniciovaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Zlomené květiny.

Velmi energický koncert slibují členové skupiny Jagwa Music z Tanzánie, kteří předvedou vlastní odnož afro punku a trance rapu, s níž triumfovali na dánském megafestivalu Roskilde.

Na festivalu vystoupí také superskupina zázračných dětí z hlubin bulharských romských ghett Karandila Jr. Dalšími účinkujícími bude skupina Arifa (all-star band s hudebníky z Turecka, Iráku a Rumunska se základnou v Holandsku) nebo projekt Soul Motion bosenské zpěvačky Nataša Mirković a Nenada Vasilice, kteří hrají staré jugoslávské hity od legendární skupiny Gorana Bregoviće Bjelo Dugme, upravené po svém.

Kytarista a zpěvák Roland Tchakounte je přezdíván "kamerunský John Lee Hooker" a hraje blues ze subsaharské Afriky, zatímco veteránská kapela Conjunto Angola 70's přinese hudbu ze zlaté éry africké psychedelie.

Na festivalu vystoupí také ansámbl Terah Taali z indického Rajasthanu, jež tvoří ženy v pestrých krojích ověšené zvonky a miniaturními činely, které se pohybem rozeznívají. Českou republiku bude na festivalu zastupovat šestičlenná exemplárně syrová romská sestava z pražských ghett Romano Trajo.

Conjunto Angola 70

Conjunto Angola 70

Na festivalové afterparty, která proběhne 16. června od 2300 v Café Nona na Nové scéně Národního divadla, se pak představí projekt Awsome Tapes From Africa neboli brooklynský etnomuzikolog Brian Shimkovitz, který na svých cestách Afrikou nasbíral stovky na Západě nikdy nevydaných nahrávek.

Součástí Respect festivalu bude také prezentace mezinárodního umělecko-ekologického projektu Ahoj! Jeho nejviditelnější částí bude plachetnice vytvořená z pěti set plastových lahví a inspirovaná projektem Junk Raft kalifornských umělců 5Gyres, kteří s podobnou lodí v roce 2010 přepluli Tichý oceán.

Plachetnice se bude v době konání Respect festivalu plavit po Vltavě od Muzea Kampa k festivalovému centru na ostrově Štvanice a odtud do pražské zoo. Součástí projektu bude také zvuková instalace norské umělkyně Lisy Wulffové v areálu Muzea Kampa a řada uměleckých objektů umístěných přímo na Štvanici včetně pětimetrové sochy Rocking Horse od Barbary Benish.
 
Program open air festivalu počítá i s doplňkovým programem pro děti, prezentací mimoevropské kuchyně (etnocatering), vegetariánským občerstvením Góvinda, kavárnou, čajovnou, vinárnou či stánkem s grilováním masa.

Nedílnou součástí open air festivalu bude také prezentace nevládních neziskových aktivit. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena sleva na vstupném 100 Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu. Jednodenní vstupenka stojí 450 Kč, dvoudenní je o 100 Kč dražší. Rodinné vstupné činí 600 Kč.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

RECENZE: Každý kouřil v letadlech, rozplývají se Iggy Pop a Underworld

Karl Hyde, Iggy Pop a Rick Smith spojili síli na EP Teatime Dub Encounters

Spojení punkového bouřliváka Iggyho Popa a elektronické legendy Underworld dává daleko větší smysl, než by se mohlo na...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Najdete na iDNES.cz