Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Respect přinese prvotřídní flamenco, africký punk i blues

  11:47aktualizováno  11:47
Patnáctý ročník festivalu Respect, největší české přehlídky world music, se uskuteční již o nadcházejícím víkendu od 16. do 17. června na pražské Štvanici. Program přináší deset souborů z Afriky, Asie i Evropy, z nichž všichni vystupují v České republice poprvé.

Jagwa Music | foto: Respect

Mezi největší hvězdy festivalu bude patřit flamenkový génius Duquende, dlouholetý zpěvák kytarového velikána Paka de Lucii, který přes své hluboké sepětí s tradicí má v repertoáru i Leonarda Cohena.

Roland Tchakounte

Roland Tchakounte

Festivalu se zúčastní také jedna z nejstarších žijících legend africké hudby Mulatu Astatke, přezdívaný otec etiojazzu. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající zájem o etiopskou hudbu iniciovaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Zlomené květiny.

Velmi energický koncert slibují členové skupiny Jagwa Music z Tanzánie, kteří předvedou vlastní odnož afro punku a trance rapu, s níž triumfovali na dánském megafestivalu Roskilde.

Na festivalu vystoupí také superskupina zázračných dětí z hlubin bulharských romských ghett Karandila Jr. Dalšími účinkujícími bude skupina Arifa (all-star band s hudebníky z Turecka, Iráku a Rumunska se základnou v Holandsku) nebo projekt Soul Motion bosenské zpěvačky Nataša Mirković a Nenada Vasilice, kteří hrají staré jugoslávské hity od legendární skupiny Gorana Bregoviće Bjelo Dugme, upravené po svém.

Kytarista a zpěvák Roland Tchakounte je přezdíván "kamerunský John Lee Hooker" a hraje blues ze subsaharské Afriky, zatímco veteránská kapela Conjunto Angola 70's přinese hudbu ze zlaté éry africké psychedelie.

Na festivalu vystoupí také ansámbl Terah Taali z indického Rajasthanu, jež tvoří ženy v pestrých krojích ověšené zvonky a miniaturními činely, které se pohybem rozeznívají. Českou republiku bude na festivalu zastupovat šestičlenná exemplárně syrová romská sestava z pražských ghett Romano Trajo.

Conjunto Angola 70

Conjunto Angola 70

Na festivalové afterparty, která proběhne 16. června od 2300 v Café Nona na Nové scéně Národního divadla, se pak představí projekt Awsome Tapes From Africa neboli brooklynský etnomuzikolog Brian Shimkovitz, který na svých cestách Afrikou nasbíral stovky na Západě nikdy nevydaných nahrávek.

Součástí Respect festivalu bude také prezentace mezinárodního umělecko-ekologického projektu Ahoj! Jeho nejviditelnější částí bude plachetnice vytvořená z pěti set plastových lahví a inspirovaná projektem Junk Raft kalifornských umělců 5Gyres, kteří s podobnou lodí v roce 2010 přepluli Tichý oceán.

Plachetnice se bude v době konání Respect festivalu plavit po Vltavě od Muzea Kampa k festivalovému centru na ostrově Štvanice a odtud do pražské zoo. Součástí projektu bude také zvuková instalace norské umělkyně Lisy Wulffové v areálu Muzea Kampa a řada uměleckých objektů umístěných přímo na Štvanici včetně pětimetrové sochy Rocking Horse od Barbary Benish.
 
Program open air festivalu počítá i s doplňkovým programem pro děti, prezentací mimoevropské kuchyně (etnocatering), vegetariánským občerstvením Góvinda, kavárnou, čajovnou, vinárnou či stánkem s grilováním masa.

Nedílnou součástí open air festivalu bude také prezentace nevládních neziskových aktivit. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena sleva na vstupném 100 Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu. Jednodenní vstupenka stojí 450 Kč, dvoudenní je o 100 Kč dražší. Rodinné vstupné činí 600 Kč.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Najdete na iDNES.cz