Festival Pražský podzim nabídne i čínskou operu

Koncertem Filharmonického orchestru Monte Carlo a houslistky Hany Kotkové začne v neděli čtrnáctý ročník hudebního festivalu Pražský podzim. Zahajovací program bude věnován české hudbě - kromě Dvořákovy Novosvětské symfonie a Sukovy Fantazie pro housle zazní premiéra skladby Cyrano od Josefa Boháče.

Také v dalších dnech dostanou domácí autoři velký prostor. Pět zahraničních orchestrů vystoupí vždy s dvěma programy, z nichž jeden bude ryze český.

Vedle nejznámějších děl Dvořákových, Janáčkových či Martinů, která zahrají orchestry BBC Philharmonic, Bamberští symfonikové, Berlínští symfonikové nebo Moskevská filharmonie, zazní zméně hraných například Fibichova Bouře nebo Smetanův Macbeth a čarodějnice.

Ve světové premiéře bude uveden také cyklus Písně života a lásky Zdeňka Lukáše v podání americké sopranistky Frances Ginsbergové.

Vedle pocty české hudbě festival nabídne i koncerty na pomezí žánrů. Tak třeba 18. září zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu úpravy rockových skladeb v orchestrálním aranžmá Jaze Colemana.

Tento známý hudebník měl původně koncert idirigovat, ale z jeho vystoupení nakonec sešlo. Zastoupí ho Vladimír Válek. Do Prahy však určitě zavítá flamenkový kytarista Paco Peňa, latinskoamerické rytmy zaznějí i při dvou koncertech 25členného ansámblu kytaristů z mexického města Xalapa.

Zcela ojedinělý a exotický zážitek slibuje 13. září představení čínské opery. Ředitel Špiroch připouští, že festival se dlouho rozhodoval, zda tento projekt zařadit do programu.

"Napřed jsme váhali, protože s tímto žánrem přece jen nemáme tolik zkušeností. Ale na druhou stranu si myslíme, že v Praze je publikum, které má tento žánr rádo," podotýká.

Vystoupení čínských umělců ve Státní opeře Praha je už téměř vyprodané. Velký zájem je rovněž o večer flamenka, jakož i o dva koncerty České filharmonie. Na jiné koncerty naopak lze ještě sehnat lístky bez problémů.

,