Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival poezie přesáhne hranice země

  8:39aktualizováno  8:39
Olomouc - S pomocí dlouhé řady zahraničních i tuzemských partnerů organizuje brněnské nakladatelství Petrov a jeho šéf Martin Pluháček velký mezinárodní festival nazvaný Poezie bez hranic. Festival se uskuteční ve dnech 17. až 21. října 2001 v historické Olomouci. "V nabitém čtyřdenním programu vystoupí autoři z deseti zemí světa," uvedl Martin Pluháček.
Martin Pluháček

Martin Pluháček - Zleva Michal Viewegh, Marián Palla a Martin Pluháček při autorském čtení v Olomouci | foto: MAFA - Luděk Peřina

Mezi zahraničními autory, kteří do Olomouce dorazí, jsou zástupci USA, Anglie, Francie, Německa, Polska, Mexika, Slovinska, Maďarska, Portugalska a Slovenska. "Nechybí samozřejmě ani přední básníci z Moravy a Čech. Součástí festivalu jsou také hudební koncerty, divadelní představení a také speciální festivalové expozice - například koláže Jiřího Koláře, akty spisovatelů od fotografky Jany Nosekové, nové obrazy Mariana Pally a řada dalších," přiblížil Martin Pluháček.
 
Festivalová Olomouc i tři hlavní festivalová centra - Dům hudby, Pavilon E na výstavišti Flora a klub Ponorka - jsou podle Pluháčka přichystány pojmout stovky návštěvníků z celé republiky.
 
Šéf brněnského Petrova z programové nabídky upozorňuje především na nejzajímavější momenty festivalu. "Bude k nim patřit komponovaný pořad, na němž se sejdou někdejší literární kritik Martin C. Putna jako zpěvák barokních písní s Filipem Topolem a německým rapujícím básníkem Bastianem Böttcherem," uvedl Pluháček.

Za mimořádnou událost lze podle Pluháčlka ozbnačit rovněž společné čtení Milana Knížáka a Ivana Magora Jirouse. "Tuto akci uvede Milan Kozelka. Nemálo inspirativní bude rovněž večer slovenských bardů Ivana Laučíka, Jána Štrassera a Karola Chmela, který uvede Lucie Vopálenská, známá z televizního pořadu Na hraně," poznamenal Pluháček.

Večer jedné z největších současných hvězd evropské poezie, Angličana Tony Harrisona, známého domácímu publiku z českého výboru jeho veršů My z Leedsu, uvedou společně jeho tři přátelé z 80. let: Ladislav Verecký, Zdeněk Hron a Ivo Šmoldas.

"Speciální festivalový výstup chystají též někdejší redaktoři Rádia Limonádový Joe (a bývalí členové Recitační skupiny Vpřed) v pořadu nazvaném Rádio Hotel. Pozoruhodné bude hudebně-dramatické vystoupení souboru Chucpa s básní 14 stanic Jeroma Rothenberga. Celkový počet podobně zajímavých pořadů je dvacet pět," doplnil Martin Pluháček.

Program festivalu

STŘEDA, 17. 10. 2001
17.00 - vernisáž výstavy koláží Jiřího Koláře - Divadlo hudby
19.00 - zahájení festivalu v klubu Ponorka

ČTVRTEK, 18. 10. 2001
14.00 - Siesta v Erotickém klubu Gejša - Ivan Wernisch & Pavel Zatloukal čtou milostnou a erotickou poezii
16.00 - István Vörös & Gyözö Ferencz, Zoltán Szüts, Krisztina Tóth, Márton Kalász - Pavilon E - Převážně mladí maďarští autoři přivezou zajímavou zprávu o stavu poezie v Maďarsku na počátku třetího milenia.
17.00 - Kdyby byl krtek velkej jako prase: vernisáž obrazů & čtení Mariana Pally - Ponorka
18.30 - Slovo & zvuk: Martin C. Putna, Přemysl Rut, Bastian Böttcher, Filip Topol - Pavilon E
20.00 - Stephen Watts & Petr Mikeš, Matthew Sweney - Ponorka
První den v Pavilonu E skončí tancem, básnická hospoda Romana Švandy a sester Benešových otevřena do půlnoci.

PÁTEK, 19. 10. 2001
14.00 - Eva Corino & Volker Sielaff (uvede Zbyněk Fišer & Věra Rosí) - Pavilon E - Dva talentovaní němečtí autoři se svými českými překladateli a zároveň také básníky.
17.00 - Marian Grześczak, Zbigniew Machej & Ludvík Štěpán - Divadlo hudby - Historicky velmi těsné spojenectví české a polské literatury jakoby od počátku 90. let někde uvázlo...
17.30 - Peter Macsovszky & Mária Ferenčuhová, Michal Habaj, Andrej Hablák - Ponorka - Nejvýznamnější představitelé nastupující slovenské básnické generace.
19.00 - 14 stanic: Jerome Rothenberg & Chucpa - Pavilon E - Přední americký básník Jerome Rothenberg společně s hudebně-dramatickým souborem Wolfganga Spitzbardta Chucpa uvede delší biblický apokryf na téma holokaustu.
19.30 - Bratia, veď sa...: Ivan Laučík & Ján Štrasser (uvede Lucie Vopálenská) - Divadlo hudby - Vystoupení žijících klasiků slovenské poezie.
20.00 - Jerome Rothenberg & prof. Josef Jařab (autorské čtení s besedou) - Pavilon E
20.30 - Dirty Rhymes I: - J. H. Krchovský & Petr Hruška (uvede Mirek Balaštík) - Ponorka - Špičkoví představitelé mladé české poezie jsou už pomalu pánové ve středním věku

SOBOTA, 20. 10. 2001
13.00 - Slovensko i Slovinsko: Stanislava Chrobáková & Karol Chmel, Erik Groch, Primoz Repar - Pavilon E - Představitelé střední básnické generace sdružené zejména okolo časopisu Romboid se představí spolu s hostem ze Slovinska, básníkem Primozem Reparem.
15.30 - Podvečer extrémních poloh: Jaroslav Pížl & Rádio Hotel - Pavilon E - Básník Jaroslav Pížl se svým jedinečným způsobem přednesu a také Recitační skupina Vpřed Lumíra Tučka.
17.00 - Christoph Meckel - Divadlo hudby - Někdejší rebel německé poezie a pozdější držitel řady prestižních literárních ocenění.
17.30 - All around the world: Kerry Shawn Keys & Gerardo Beltran & Leszek Engelking - Ponorka - Americký básník žijící v litevském Vilnjusu, mexický básník přednášející na univerzitě ve Varšavě a polský básník mluvící plynule česky.
18.30 - Barvy všecky: Zuzana Navarová d. T. & KOA - Pavilon E - koncert
19.30 - Tony Harrison (uvede Ladislav Verecký & Ivo Šmoldas) - Divadlo hudby - Jeden z nejrespektovanějších současných anglických básníků.
20.30 - Dirty Rhymes II: - Ivan M. Jirous, Milan Knížák & Milan Kozelka - Ponorka
21.00 - Portugalský večer: František Listopad & Valter Hugo Mae - Pavilon E - František Listopad, který letos v listopadu slaví 80. narozeniny, o sobě rád říká, že je český básník a portugalský spisovatel.

NEDĚLE, 21. 10. 2001
11.00 - Yves Bergeret (uvede Aleš Pohorský) - Pavilon E - Světově známý francouzský autor, jehož tvorba dlouhodobě osciluje mezi poezií, výtvarným uměním a happeningem.
13.30 - herecký soubor Technické univerzity v Lisabonu uvede v režii Františka Listopada hru Roberta Walsera Popelka - Pavilon E
17.00 - Bogdan Trojak & Václav Burian uvedou Marzannu Bogumiłu Kielar - Divadlo hudby - Polská ženská poezie není jen držitelka Nobelovy ceny Wisława Szymborska.
20.00 - Christian Morgenstern - Šibeniční písně: Divadlo Husa na provázku - Pavilon E - Jedno z nejimaginativnějších představení pocházející z nejslavnější éry Divadla na provázku, které soubor "oprášil" po více než roční pauze.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz