Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival patří barokní hudbě

  13:49aktualizováno  13:49
Opava - Významní čeští i světoví interpreti varhanní hudby zavítají do Opavy, kde vystoupí na I. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu barokní hudby. Varhaníci z Polska, Německa, ale i Spojených států amerických zahrají každý čtvrtek až do 18. října na nových, v loňském roce inaugurovaných varhanách v chrámu svatého Ducha v Opavě, které postavil varhanář Václav Smolka z Krnova.
"Festivalový projekt mezinárodního charakteru přivede do Opavy umělce - vynikající varhaníky s renomé v oblasti interpretace staré hudby s výrazně definovanou dramaturgií programu. Ta zahrne různé stylové oblasti a žánry období hudby barokní a klasicistní a umožní posluchačům porovnávat různé skladebné i interpretační rozdílnosti v hudbě severoněmecké, jihoněmecké, italské, české a tak dále," prohlásil za pořadatele festivalu varhaník Tomáš Thon z Opavy.

Na čtvrtečním koncertu mezinárodní varhanní přehlídky vystoupí tento týden polský interpret Marek Toporowski. Absolvent Hudební akademie ve Varšavě, který si prohloubil varhanní interpretaci v řadě zahraničních zemí, uvede program nazvaný Varhany a cembalo v 18. století, v němž zazní Biblické sonáty Johanna Kuhnaua. Umělec zahraje na kopii barokního spinetu Stephana Keeneho, jehož originál vznikl v roce 1714. Spoluúčinkovat s polským varhaníkem bude opavský herec Emanuel Křenek.

Mimořádný koncertní zážitek na festivalu umožní ojedinělý hudební nástroj, jakým jsou právě místní varhany. "Na jejich zvukovém charakteru se podílel švýcarský varhanář Ferdinand Stemmer. Varhanám mimořádných zvukových kvalit se tak dostalo příměsi jihoněmeckého baroka s francouzskými prvky. Nástroj proto umožňuje interpretovat varhanní skladby 16. až 18. století, včetně užití dobového historického ladění Weckmeister III a splňuje mezinárodní kritéria pro interpretaci barokní varhanní hudby," uvedl Thon, který už minulý týden ve čtvrtek otevřel mezinárodní přehlídku koncertem, na němž zahrál pražskou varhanní hudbu z 18. století.

K významným festivalovým hostům bude patřit americký, původem však holandský varhaník Jan-Piet Knijff, který nyní působí na americké hudební škole v New Yorku - Aarond Copland School of Music. Hudebník zahraje příští čtvrtek díla Jana-Pieterszoona Swelincka a autorů severoněmecké varhanní tvorby. "Knijf například jako sólista na cembalo uvedl ve světové premiéře opus Alfreda Schnittkeho," dodal Thon, který přizval na festivalové koncerty ještě varhaníky Christiana Lorenze z Německa (hudba Johanna Sebastiana Bacha) a Martinu Kolářovou z České republiky (jihoněmecká a italská barokní hudba).

Vstupenky je možno zakoupit hodinu před koncertem nebo je lze objednat na telefonním čísle 0603/320812. Cena je 80 korun (pro studenty 50 korun), pernamentka na celý festival stojí 320 korun.
Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz