Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival patří barokní hudbě

  13:49aktualizováno  13:49
Opava - Významní čeští i světoví interpreti varhanní hudby zavítají do Opavy, kde vystoupí na I. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu barokní hudby. Varhaníci z Polska, Německa, ale i Spojených států amerických zahrají každý čtvrtek až do 18. října na nových, v loňském roce inaugurovaných varhanách v chrámu svatého Ducha v Opavě, které postavil varhanář Václav Smolka z Krnova.
"Festivalový projekt mezinárodního charakteru přivede do Opavy umělce - vynikající varhaníky s renomé v oblasti interpretace staré hudby s výrazně definovanou dramaturgií programu. Ta zahrne různé stylové oblasti a žánry období hudby barokní a klasicistní a umožní posluchačům porovnávat různé skladebné i interpretační rozdílnosti v hudbě severoněmecké, jihoněmecké, italské, české a tak dále," prohlásil za pořadatele festivalu varhaník Tomáš Thon z Opavy.

Na čtvrtečním koncertu mezinárodní varhanní přehlídky vystoupí tento týden polský interpret Marek Toporowski. Absolvent Hudební akademie ve Varšavě, který si prohloubil varhanní interpretaci v řadě zahraničních zemí, uvede program nazvaný Varhany a cembalo v 18. století, v němž zazní Biblické sonáty Johanna Kuhnaua. Umělec zahraje na kopii barokního spinetu Stephana Keeneho, jehož originál vznikl v roce 1714. Spoluúčinkovat s polským varhaníkem bude opavský herec Emanuel Křenek.

Mimořádný koncertní zážitek na festivalu umožní ojedinělý hudební nástroj, jakým jsou právě místní varhany. "Na jejich zvukovém charakteru se podílel švýcarský varhanář Ferdinand Stemmer. Varhanám mimořádných zvukových kvalit se tak dostalo příměsi jihoněmeckého baroka s francouzskými prvky. Nástroj proto umožňuje interpretovat varhanní skladby 16. až 18. století, včetně užití dobového historického ladění Weckmeister III a splňuje mezinárodní kritéria pro interpretaci barokní varhanní hudby," uvedl Thon, který už minulý týden ve čtvrtek otevřel mezinárodní přehlídku koncertem, na němž zahrál pražskou varhanní hudbu z 18. století.

K významným festivalovým hostům bude patřit americký, původem však holandský varhaník Jan-Piet Knijff, který nyní působí na americké hudební škole v New Yorku - Aarond Copland School of Music. Hudebník zahraje příští čtvrtek díla Jana-Pieterszoona Swelincka a autorů severoněmecké varhanní tvorby. "Knijf například jako sólista na cembalo uvedl ve světové premiéře opus Alfreda Schnittkeho," dodal Thon, který přizval na festivalové koncerty ještě varhaníky Christiana Lorenze z Německa (hudba Johanna Sebastiana Bacha) a Martinu Kolářovou z České republiky (jihoněmecká a italská barokní hudba).

Vstupenky je možno zakoupit hodinu před koncertem nebo je lze objednat na telefonním čísle 0603/320812. Cena je 80 korun (pro studenty 50 korun), pernamentka na celý festival stojí 320 korun.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz