Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival oficiálně odstartoval

  23:32aktualizováno  23:32
Slavnostní zahájení 36. ročníku MFF Karlovy Vary předznamenala tradiční kočárová jízda významných festivalových hostů do hotelu Thermal. Začátek přehlídky byl letos spojen se světovou premiérou amerického snímku Americká rapsodie, na jehož uvedení přijela do Karlových Varů tvůrčí delegace, ve které nechyběla představitelka jedné z titulních rolí Nastassja Kiská. Předtím než prezident festivalu Jiří Bartoška po dvacáté hodině oficiálně zahájil filmový festival, předal režiséru Otakaru Vávrovi cenu za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

Diváky, čekající ve Velkém sálu hotelu Thermal na zahájení festivalu, přivítal svým vystoupením poněkud nešikovný promítač Eddie, hlavní hrdina osmidílné série festivalových znělek. Nejdřív se před diváky objevil jen ve své "neživé" filmové podobě, postupně však slézal po žebříku z horní části plátna, až se zničehonic rozběhl po jevišti skutečný promítač, kterého ve festivalových znělkách ztvárnil britský herec Eddie Marsan.

Eddieho na podiu vystřídal ostřílený festivalový moderátor Marek Eben. "Karlovy Vary se na deset dnů stanou hlavním městem České republiky," zahájil svou řeč. Při představování hostů a sponzorů se zastavil právě u postavy promítače Eddieho. Ten podle něj dokazuje, že karlovarský festival je určen všem divákům. "Můžete na festival přijet limuzínou nebo stopem, ale stejně se nakonec všichni setkáte v kině," vysvětlil Eben, který je hlavním moderátorem karlovarského festivalu už pošesté.

Ministr kultury Pavel Dostál se na ceremoniál dostavil ve své oblíbené bílé šále a vyjádřil přání, aby český stát nepřestal karlovarský festival finančně podporovat. "Těším se na filmy a pohostinnost Karlových Varů a na to, co pro nás letos připravili bratři Cabani," dodal ministr.

Festivalový prezident Jiří Bartoška se divákům přiznal, že má při zahajovacím proslovu trému. Předtím než oficiálně odstartoval filmový festival, předal režiséru Otakaru Vávrovi cenu za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Devadesátiletý režisér se s elánem mladíka vyhoupl na jeviště a s pomocí hůlky si došel pro trofej. "Filmové dílo je dílo kolektivní, poctěni jsou všichni mí spolupracovníci, včetně pana Bartošky," řekl Otakar Vávra.

Delegace vedená americkou režisérkou maďarského původu Evou Gardosovou přijela do Varů představit světovou premiéru svého filmu Americká rapsodie. První se ujala slova Eva Gardosová. Diváky přivítala hezky počesku slovy "dobrý večer". Gardosová je rovněž autorem scénáře tohoto autobiografického příběhu o útěku z komunistického Maďarska do USA. Režisérka uvítala, že se světová premiéra jejího filmu koná v zemi, jejíž obyvatelé měli s totalitním režimem také své zkušenosti.

Podle mnohých největší hvězda letošního festivalu Nastassja Kinská přivítala diváky v sále zvoláním "Ahoj!" Na filmu Americká rapsodie si cení silného příběhu, který je navíc založen na skutečnosti. Nastassja Kiská navštívila Vary v doprovodu svých dvou dcer. "Užívám si, že jsem zde s rodinou. Většinou jsem nucena jezdit sama," uvedla herečka.

Americká rapsodie

Margaret Szándorová v 50. letech s manželem a starší dcerkou riskantně utekla před komunistickou perzekucí z Maďarska do Spojených států. Mladší dcerku musela nechat u příbuzných na venkově. Objevování nového světa a hledání svého místa v něm ženě během příštích let bolestně ztěžuje vzpomínka na vzdálené dítě. Po letech dosáhne Margaret, která v USA našla plnohodnotný nový domov, diplomatickou cestou přes Červený kříž toho, aby za ní dcera mohla přijet.
Ta však těžce nese nové, byť blahobytnější prostředí „cizí“ rodiny. Když se dceřiny pocity odcizení nezmění ani po letech, svolí matka k tomu, aby dcera navštívila vytoužené Maďarsko. Idylické vzpomínky z dětství jsou však konfrontovány s realitou a s čerstvým poznáním svobodného, demokratického světa. Teprve teď dívka s pomocí příbuzných pochopí dávné drama, které musela matka kdysi prožít. Prohlédne a poznává, že nastal čas využít svých možností. Vrací se do USA a přijímá životní šanci, kterou jí nabízí nový svět.

Jiří Bartoška, prezident MFF Karlovy Vary

Jiří Bartoška předává cenu Otakaru Vávrovi

Promítač Eddie

Nastassja Kinská

Otakar Vávra s cenou za dlouholetý přínos filmu

Otakar Vávra přebírá cenu na 36. MFF Karlovy Vary.

Nastassja Kinská a Jiří Bartoška na 36. MFF karlovy Vary.

Nastassja Kinská s dcerami na 36. MFF karlovy Vary.

Kinská si upravuje rtěnku na 36. MFF Karlovy Vary.

Kinská s dcerami na 36. MFF Karlovy Vary.

Režisér Otakar Vávra děkuje za cenu za celoživotní přínos na 36. MFF Karlovy Vary.

Jiří Bartoška předává cenu Otakaru Vávrovi na 36. MFF Karlovy Vary.

Nastassja Kinská v červeném kompletu na 36. MFF Karlovy Vary.

Otakar Vávra převzal na 36. MFF Karlovy Vary cenu za celoživotní přínos světovému filmu.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz