Festival letos promlouvá rovněž ženským hlasem

Čtvrtý ročník festivalu Jeden svět opět otevírá témata krizových oblastí, válečných konfliktů, stejně jako porušování lidských práv ve světě. Koncertem skupin Support Lesbiens, November 2nd a Radium.nfo v Divadle Archa začal 10. dubna 2002 čtvrtý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Festival, který pokračuje v Praze v divadle Archa, Městské knihovně, prostorách NOD Roxy a kinech Evald, Ponrepo a Atlas až do 17. dubna, letos představí 129 snímků z třiatřiceti zemí.

"Za čtyři roky existence se stal jedním z největších lidskoprávních festivalů v Evropě. Filmy zařazené do programu jsme letos vybírali ze 720 snímků, které nám zaslali filmaři z celého světa," říká ředitel festivalu Igor Blažević. Tématy filmů jsou občanské války, terorismus, náboženský a ideologický fanatismus, dopad globální ekonomiky, život v izolaci a na okraji společnosti.

Kromě toho letos festival přináší kategorii Ženským hlasem, která představuje ženy z různých oblastí a v různých situacích - dívky z třetího světa, které byly donuceny k prostituci, bosenské ženy znásilněné za války, ženy, které prošly utrpením domácího násilí, i ty, které tráví život za mřížemi. "Přestože tyto ženy čelí mezním situacím, filmy ukazují, že se s nimi často dokážou vyrovnat s neuvěřitelnou silou a mnohdy i s humorem," hodnotí Blažević.

Jeden svět 2002

10. až 17. dubna
Hlavní přehlídka

18. až 20. dubna
Ozvěny festivalu

Do programové skladby letos pořadatelé nově zařadili také kategorii sociální a lidskoprávní reklamy. "Sociální reklama přispěje k žánrovému zpestření, a představí tak naše téma lidských práv jinak - na malé ploše spotu," zdůvodňuje jejich zařazení tisková mluvčí festivalu Kateřina Lišková.

Spoty se budou promítat před jednotlivými filmy a budou k zhlédnutí také na webových stránkách iDNES. Kromě toho festival nabídne několik retrospektiv. V rámci první se představí dílo "židovského" režiséra Clauda Lanzmanna, druhá mapuje tvorbu tří generací v holandském dokumentu a třetí ukáže díla klasiků filmu, například Luise Buňuela či Michaila Romma.

Filmy přiblíží osudy žen z celého světa

Festival dokumentárních filmů Jeden svět letos uvádí řadu filmů s ženskou tematikou, například:

GOTTESZELL - ŽENSKÁ VĚZNICE (HELGA REIDEMEISTEROVÁ / NĚMECKO)
Co přivádí ženy za mříže? Co prožily, že se uchýlily k zločinu?Byla to jen jejich chyba,nebo selhala společnost?Vypovídají vězeňkyně i jejich žalářnice.
NA ÚTĚKU (KIM LONGINOTTO & ZIBA MIR-HOSSEINl / VELKÁ BRITÁNIE)
Pro tyto dívky se stal život doma natolik nesnesitelným,že musely uprchnout. Touží po svobodě a úctě,vydobýt si je jim pomáhá jejich charizmatická ochránkyně v teheránském útulku.
DĚTl NENÁVISTl (MARIELLA CROCELLA / ITÁLIE)
Během válek v Bosně a v Kosovu bylo na 30 tisíc žen znásilněno. Výpovědi šesti z nich,které se musely vyrovnat nejen s těžkým válečným traumatem,ale i s početím "dítěte nenávisti".
DĚLNICE SVĚTA (MARIE-FRANCE COLLARDOVÁ / FRANCIE)
Tyhle ženy žijí v Belgii,ve Francii,v Turecku,v Indonésii,na Filipínách. Jedno mají společné: ohlupující,mizerně placenou práci v továrnách džínové korporace Levi's.
MOSUJSKÉ ŽENY (CHOU WAH SHAN / HONGKONG)
V jihovýchodní Číně už přes 2000 let žije etnická menšina,která nezná pojmy jako "otec" či "manželství". Mosuo je matrilineární společnost,v níž jsou si ženy a muži rovni.
ŽENY HIZBALLÁHU (ABl SAMRA MAHER / FRANCIE)
Portrét dvou aktivistek Hizballáhu vykresluje osobní, sociální a politické důvody jejich angažovanosti.