Z filmu Klec

Z filmu Klec | foto: www.wff.pl

Porota festivalu krátkých filmů ocenila rumunského holuba a punkovou žížalu

  • 0
Hlavní cena Mezinárodního festivalu krátkých filmů, který v neděli končí v pražském kině Světozor, putuje do Rumunska. Získal ji snímek Klec režiséra Adriana Sitarua. Ocenění byla vyhlášena v sobotu večer. Přehlídku pořádá společnost Film Servis Festival Karlovy Vary.

Letošní mezinárodní soutěže se zúčastnilo patnáct filmů z celého světa. V porotě, která udělila hlavní cenu s finanční odměnou pět tisíc eur a dvě zvláštní uznání, letos zasedli švýcarská režisérka libanonského původu Eileen Hoferová, která tu loni získala zvláštní uznání za film Kořeny, izraelská režisérka Hagar Ben-Asherová, jejíž film Cesty festival letos uvedl v jedné ze sekcí, provozovatel art kin Světozor a Aero a ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle, fotograf Václav Jirásek a dramaturgyně mezinárodního festivalu frankofonního filmu v Namuru v Belgii Anne-Francoise Reyndersová.

Vítězný rumunský snímek vypráví příběh chlapce Alexe, který si přinese domů nemocného holuba. Jeho otec si namísto další nekonečné hádky snaží tentokrát u syna trochu polepšit. Porota ocenila "minimalistický filmový jazyk, přesné vykreslení postav plné drobných nuancí a neobyčejný náhled na každodenní život".

Producent, scenárista a režisér Adrian Sitaru natočil svůj první krátký film Valuri v roce 2007. Film získal mnoho cen na festivalech po celém světě a byl vybrán do soutěže festivalu Sundance 2008. Jeho první celovečerní snímek Pescuit sportiv měl premiéru na přehlídce v Benátkách v roce 2008 v sekci Venice Days. Film Klec je jeho posledním krátkým filmem.

Zvláštní uznání si z Prahy odnáší thajská režisérka Visra Vichit-Vadakanová za snímek Meziprostor o mnichovi, který objeví bezpečný prostor mezi současným a posmrtným životem. Porotu na něm zaujalo vytvoření světa s osobním i filosofickým rozměrem, zvláštní a odvážný pohled a pokládání otázek bez strachu, že zůstanou nezodpovězeny. Její dokument Vzlet (Rise, 2009) soutěžil na 45. MFF Karlovy Vary.

Další zvláštní uznání získal britský snímek Jenny a žížala režiséra Iana Clarka o dvou dvanáctiletých vyznavačích punku, kteří tráví letní prázdniny v garáži řezáním do kytary a bicích. "Jenny a žížala je nejspontánnější a nejpunkovější ze všech soutěžních filmů. Oba hlavní herci nás po celých 20 minut bravurně udržovali v naději, že Punk is not dead!" uvedli ve svém vyjádření porotci.

Diváckou cenu letošního šestého ročníku pražské přehlídky si odnesl dánsko-britský snímek I Love Luci režiséra Collina Kennedyho, který vypráví o neopětované lásce dvou outsiderů.

,