VIDEO/GLOSA: Vary hrají Hru o trůny a o nácka jménem Destruktor

  • 6
Svět zjevně spěje k zániku. Hare Krišna není v duc duc konkurenci koktejlového stanu před festivalovým hotelem Thermal skoro slyšet, na festivalové terase v sobotu došlo pivo už před půlnocí, polévka podražila na 69 korun, zahraniční novináři tleskají českému náckovi a Železný trůn ze seriálu Hra o trůny se do Varů vrátil na jediný den.

Seriálový trůn zvěstuje premiéru nové řady Hry o trůny, která vypukne až v půli července, na pomyslném festivalovém trůnu se však už během neděle vystřídalo několik krátkodechých panovníků. Ještě jednou, naposled, Uma Thurmanová, která natočila s Markem Ebenem Plovárnu a uvedla film Kill Bill.

Ovšem ještě před ní trůn obsadil Casey Affleck, který statečně vzdoroval otázkám zahraničních novinářů „natočíte film u nás Číně“ nebo „co si myslíte o našem íránském filmu“. Přitom udatně přiznal, že vlastně pořádně neví, co si myslet o své roli ve filmu Přízrak, kde hraje ducha pod prostěradlem. Prý je to experiment, výzva, hledání - a ano, taky se mu to občas zdálo zvláštní.

Chvilku kralovala Milada Horáková, potažmo tvůrci jejího životopisu Milada, který do kin přijde na podzim. Izraelská představitelka české hrdinky ve Varech chyběla, ale aspoň už dotočila - po léta ohlašovaný projekt totiž postupně zkoušel do titulní role Streepovou, Benningovou, Winsletovou. To jste, děvenky, takříkajíc prokaučovaly.

A konečně Daliborek, nekorunovaný král všech vášnivých polemik, groteskní hrdina dokumentu Svět podle Daliborka, v němž se životní zoufalec s postoji neonacisty představuje i jako rádoby umělec. Třeba ve vlastních hororech, kde hlásí „Jsem Destruktor“ a podřezává vlastní matku, nebo v písních typu „muž a žena, pes a fena“, kde razí ženskou úlohu kuchařek a sexuálních otrokyň.

Je to k smíchu? Není. Je to na potlesk? Není, i když prý zejména zahraniční hosté portrétu malého českého xenofoba aplaudovali. Z filmu však čiší víc zastydlé exhibice než varovného nebezpečí. Nejvýmluvnější okamžik se netýká vskutku nechutných výroků o Romech či Židech, ale Angely Merkelové.

Dalibor, jeho matka a její přítel, svorně nabroušení proti uprchlíkům, nazývají německou kancléřku krávou a sviní, načež maminka připojí: „Ale má pěkný kostýmek“. Může snad divák brát třeba jen na vteřinku vážně kohokoli, kdo obdivuje vybraný vkus Angely Merkelové?