Z dokumentu Poražení a vítězové

Z dokumentu Poražení a vítězové | foto: archiv

Festival Jeden svět vyhrála továrna na koks

Vítězem letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se stal německý snímek o globalizaci Poražení a vítězové.

Cenu za nejlepší režii získal povzbudivý film o starých lidech Hřbitovní klub izraelské režisérky Tali Šemešové a čestné uznání dánský dokument o ženské odvaze Nepřátelé štěstí.

"V letošním ročníku Jednoho světa je hodně filmů, které dodávají naději, že je možné překonat těžkosti, s nimiž se setkáváme," řekl ředitel festivalu Igor Blaževič.

Příkladem je vítězný snímek kategorie Máte právo vědět "Držíme spolu" britského režiséra Paula Taylora o starší ženě, která v Jižní Africe založila centrum pro sirotky, jejichž rodiče zemřeli na AIDS.

Film je plný chudoby a smutku, ale také všudypřítomného zpěvu, který lidem pomáhá ulehčit situaci, vysvětlila členka poroty Rudolfa Vrby Hope Christiansová, která se v Namibii věnuje lidem postiženým virem HIV.

O ČEM JE VÍTĚZNÝ FILM
PORAŽENÍ A VÍTĚZOVÉ
(Losers and Winners)

Tvůrci: Ulrike Franke, Michael Loeken
Dortmundská továrna na koks patřila k nejmodernějším v celém Německu, ale po pár letech provozu se ukázalo, že bude levnější továrnu prodat a koks dovážet z Číny. Několik německých inženýrů se pokouší dohlížet na předání továrny čínské společnosti. Asimilace technologie a výrobního procesu probíhá však zcela jinak, než jak si to německá strana představovala.

Filmy porota vybírala podle toho, jak silně na ni zapůsobily, a to nejen na základě vnitřních emocí, ale především zkušeností z vlastních regionů, shodla se Christiansová s Afgháncem Gulem Rahmanem.

Čestné uznání porota udělila indickému snímku Pláč v temnotách, který na příběhu několika žen a studentů ukazuje brutalitu policie v Indii. 

Třetí porota složená z představitelů světových filmových festivalů udělovala cenu primátora hlavního města Prahy filmům do 35 minut. Hlavní cenu udělila francouzskému režisérovi Jean-Gabrielu Périotovi za snímek I kdyby se provinila..., v němž se pomocí archivních materiálů vrací k druhé světové válce.

Zvláštní uznání získal dokument Sariho máma o irácké matce starající se o nemocného syna a další uznání putovalo slovenskému dokumentu o Romech Soňa a její rodina.

Porota čestného předsedy Václava Havla i studentská porota ocenily polský film Lekce běloruštiny, cenu Českého rozhlasu za zvuk a hudbu v dokumentu získala ruská Skrytá suita a diváckou cenu v kategorii Jeden svět dětem série Citlivá záležitost. Vítěz Divácké ceny Plzeňského prazdroje bude vyhlášen během slavnostního zakončení festivalu.

Letošní Jeden svět se těšil velkému zájmu lidí, jen v Praze ho navštívilo za osm dní téměř 35 tisíc diváků, což je o 3000 více než za stejný počet dnů v loňském, divácky rekordním ročníku.

,